II Biennale Sektor Sztuki w Katowicach

Data: 2009-05-26 14:00:30 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - II Biennale Sektor Sztuki w Katowicach

2. BIENNALE SEKTOR _SZTUKI

Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?

30.05.2009 – 31.07.2009

30 maja, godz. 17.00 - wernisaż

GALERIE GÓRNOŚLĄSKIEGO CENTRUM KULTURY

www.biennale-sektor.art.pl

W projekcie wezmą udział:

 

Ēriks Božis/Łotwa,Mariola Brillowska/Niemcy, Dorota Chilińska/Polska, Alexandra, Croitoru/Rumunia, David Černý/Czechy, Kipras Dubauskas/Litwa, Wojciech Duda/Polska, Egyboy/Litwa, Ján Hoffstädter/Słowacja, Grupa Irwin: Dušan Mandic, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek i Borut Vogelnik/Słowenia, Grupa František Lozinsky o. p. s.: Jiří Surůvka, Petr Lysáček i František Kowolowski/Czechy, Grupa REP: Ksenia Hnylytska, Lesia Khomenko,Voldymyr Kuznetsov, Janna Kadyrova, Lada Nakonechna, Mykyta Kadan/Ukraina, Judit Fischer/Węgry, Pravdoliub Ivanov/Bułgaria, Grzegorz Klaman/Polska, Leszek Knaflewski/Polska, Leszek Lewandowski/Polska, Tanja Muravskaja/Estonia, Ciprian Muresan/Rumunia, Katrina Neiburga/Łotwa, Kaarel Nurk/Estonia, Anna Orlikowska/Polska, Rafał Piesliak/Litwa, Cristi Pogacean/Rumunia, Dietmar Schmale/Niemcy, Sašo Sedlaček/Słowenia, Société Réaliste: Ferenc Gróf i Jean-Baptiste Naudy/Węgry-Francja, Andrzej Tobis/Polska, Ingrid Višňovská/Słowacja

 

2. Biennale_Sektor Sztuki to międzynarodowy projekt wystawienniczy, który odbędzie się w terminie 30 maja do 31 lipca i organizowany jest przez Górnośląskie Centrum Kultury i Fundację Sektor. Na tę unikalną w skali naszego kraju imprezę składają się wystawy, prezentacje i pokazy sztuk wizualnych współczesnych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenia związane z biennale odbędą się w 4 galeriach Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach: Engram, Sektor I, Piętro Wyżej, Pusta oraz w przestrzeni miejskiej (malarstwo, fotografia, instalacje multimedialne, wideoarty, streetart).

 

W przededniu obchodów dwudziestej rocznicy obalenia komunizmu, do których z wielkim namaszczeniem przygotowuje się wspólnota europejska, postanowiliśmy poddać analizie wkład, jaki w kształtowanie się Unii Europejskiej wniosły przyjęte do niej państwa byłego bloku komunistycznego. Zaproszeni przez nas artyści, za wyjątkiem członków ukraińskiej grupy REP, pochodzą bowiem z krajów, które w ostatnich latach dołączyły do polityczno-społecznej wspólnej europejskiej rodziny.

Klucz doboru prac był odmienny od zwyczajowo przyjętego w przypadku organizowania imprez artystycznych w cyklu dwuletnim. Kryterium nie był, zwykle w takich razach stosowany, wybór dzieł i projektów powstałych w okresie ostatniego dwulecia, lecz poruszana w nich tematyka. Ich genezą są problemy, wobec których przyszło stanąć poszerzonej Unii Europejskiej.

Wybierając na hasło przewodnie Konstytucję Europejską i stawiając w podtytule Biennale pytanie Co tworzy Europę?, chcieliśmy sprawdzić, jaka problematyka zarysowała się na przestrzeni ostatnich lat w pracach artystów pochodzących ze środkowo-wschodniej części europejskiej wspólnoty. Zastanawialiśmy się, jakie problemy generuje otwarcie granic, a także która z wizji Europy staje się obowiązującą – ta zawarta w homogenicznej fladze wspólnoty, czy też raczej ta wyrażona w heterogenicznej koncepcji kodu paskowego zaprojektowanego przez Rema Koolhaasa w chwili przyjęcia do Unii nowych państw. Postawiliśmy wreszcie pytanie o wartości, na których opiera się europejska wspólnota oraz o ich erozję związaną z przemianami kulturowymi, którym poddawane są tworzące ją społeczności.

 

autorzy Biennale:

 

Marta Raczek
Kurator
2. Biennale Sektor Sztuki – Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?”, historyk sztuki i teoretyk mediów, krytyk sztuki, niezależny kurator, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, wykładowca akademicki.
Kamil Kuskowski
Kurator i współautor koncepcji
2. Biennale Sektor Sztuki – „Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?”, artysta plastyk, dr hab., pracownik łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, kurator wystaw, współprowadzi Galerię Zona Sztuki Aktualnej w Łodzi.
Leszek Lewandowski
Pomysłodawca biennale sztuki współczesnej, artysta plastyk, założyciel Galerii Sektor I.
Monika Lewandowska
Koordynator, współzałożycielka Fundacji Sektor.
Jarosław Lubiak
Współautor koncepcji "Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?", pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Działania streetartowe promujące 2.Biennale _Sektor Sztuki, którego otwarcie będzie miało miejsce w sobotę 30 maja 2009 w galeriach Górnośląskiego Centrum Kultury.
www.biennale-sektor.art.pl

 

maj

 

PN 25.05 – PT 29.05.2009

Akcja WIRUS BIENNALE, działania rozpoczynają się codziennie o godz. 12.00, Górnośląskie Centrum Kultury, Plac Sejmu Śląskiego 2

 

PN 25.05.09, GCK, godz. 12.00
Poszukiwanie BIENNALE w przestrzeni miasta
Matylda Sałajewska wraz z Robotnikami Biennale uderza w miasto i wykorzystuje wybrane elementy jako budulec napisu BIENNALE (drewniane skrzynki, pomarańcze na straganie, gumy do żucia na chodniku, itp.)

WT 26.05.09 GCK, godz. 12.00

BIENNALE czyści miasto

Akcja reverse graffitti w wybranych punktach miasta. Robotnicy Biennale ze szczotami i szablonami ruszają pucować miasto – chodniki, place, elewacje budynków. Sugerowane lokalizacje: Plac Wolności, Plac Obrońców Katowic, Rondo im. Gen. Ziętka

ŚR 27.05.09, GCK, godz. 12.00
Pomarańczowe sygnatury

Akcja sygnowania przestrzeni miejskiej wirusem BIENNALE. Działania przy użyciu kredy.

CZW 28.05 i  PT 29.05.09, GCK, godz. 12.00

Gry miejskie – akcja niespodzianka

Działania promocyjne będą fotografowane i filmowane (rejestracje będą podlegać dalszym przetworzeniom: pocztówki, filmy promocyjne, kalendarze). Naszym celem jest odnalezienie sztuki w architekturze - aranżowanie jej i komponowanie oraz zderzenie jej z przestrzenią miejską.



 

30.05.2009

Akcja OTWARCIE BIENNALE, Górnośląskie Centrum Kultury
Plac Sejmu Śląskiego

 
Otwarcie 2.Biennale_Sektor Sztuki będzie miało miejsce w dwóch przestrzeniach: galeryjnej (wnętrze GCK) oraz otwartej (Plac Sejmu Śląskiego). Pierwsza część działań odbędzie się w gmachu GCK (konferencja prasowa, pomarańczowy wernisaż z udziałem artystów, bankiet); druga na Placu Sejmu Śląskiego - wypuszczenie 2 000 pomarańczowych balonów i wizualizacja zmieniająca białą fasadę GCK z napisem LUB w pomarańczową płaszczyznę z napisem BIENNALE

 

 

 

czerwiec


19.06.2009

Akcja POMARAŃCZOWE FONTANNY na koniec Roku Szkolnego, parki i skwery Katowic m.in. Plac Miarki, Rondo im. Gen. Ziętka, Plac Obrońców Katowic, Plac Andrzeja, Park Kościuszki
 
Działania odbywające się ostatniego dnia Roku Szkolnego są skierowane głównie do młodzieży szkolnej Katowic - chcemy spotkać się z nimi miejscach, gdzie relaksują się i poszukują ducha wakacji, czyli w parkach i na skwerach. Nasza akcja koncentruje się wokół wody, która tego dnia stanie się pomarańczowa, pływać po niej będą pomarańczowe papierowe statki; pomarańczowe staną się również okoliczne drzewa oraz elementy małej architektury (ławki, huśtawki, klomby)

Organizatorzy: Galeria  Sektor I, Górnośląskie Centrum Kultury, Fundacja Sektor


Sfinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Śląskie, Fundusz Wyszehradzki oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej


Sponsorzy: Ikea, Poczta Polska, Recykling Centrum Sp. z o. o., Fanta

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP Katowice, Gazeta Wyborcza, III PR Polskiego Radia, Ultramaryna, InYourPocket, Opcje, Art &Businnes, Arteon, Exit, Obieg, www.naszemiasto.pl, www.silesiakultura.pl, www.wp.


REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje