II Biennale Sektor Sztuki w Katowicach

Data: 2009-05-26 14:00:30 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - II Biennale Sektor Sztuki w Katowicach

2. BIENNALE SEKTOR _SZTUKI

Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?

30.05.2009 – 31.07.2009

30 maja, godz. 17.00 - wernisaż

GALERIE GÓRNOŚLĄSKIEGO CENTRUM KULTURY

www.biennale-sektor.art.pl

W projekcie wezmą udział:

 

Ēriks Božis/Łotwa,Mariola Brillowska/Niemcy, Dorota Chilińska/Polska, Alexandra, Croitoru/Rumunia, David Černý/Czechy, Kipras Dubauskas/Litwa, Wojciech Duda/Polska, Egyboy/Litwa, Ján Hoffstädter/Słowacja, Grupa Irwin: Dušan Mandic, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek i Borut Vogelnik/Słowenia, Grupa František Lozinsky o. p. s.: Jiří Surůvka, Petr Lysáček i František Kowolowski/Czechy, Grupa REP: Ksenia Hnylytska, Lesia Khomenko,Voldymyr Kuznetsov, Janna Kadyrova, Lada Nakonechna, Mykyta Kadan/Ukraina, Judit Fischer/Węgry, Pravdoliub Ivanov/Bułgaria, Grzegorz Klaman/Polska, Leszek Knaflewski/Polska, Leszek Lewandowski/Polska, Tanja Muravskaja/Estonia, Ciprian Muresan/Rumunia, Katrina Neiburga/Łotwa, Kaarel Nurk/Estonia, Anna Orlikowska/Polska, Rafał Piesliak/Litwa, Cristi Pogacean/Rumunia, Dietmar Schmale/Niemcy, Sašo Sedlaček/Słowenia, Société Réaliste: Ferenc Gróf i Jean-Baptiste Naudy/Węgry-Francja, Andrzej Tobis/Polska, Ingrid Višňovská/Słowacja

 

2. Biennale_Sektor Sztuki to międzynarodowy projekt wystawienniczy, który odbędzie się w terminie 30 maja do 31 lipca i organizowany jest przez Górnośląskie Centrum Kultury i Fundację Sektor. Na tę unikalną w skali naszego kraju imprezę składają się wystawy, prezentacje i pokazy sztuk wizualnych współczesnych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenia związane z biennale odbędą się w 4 galeriach Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach: Engram, Sektor I, Piętro Wyżej, Pusta oraz w przestrzeni miejskiej (malarstwo, fotografia, instalacje multimedialne, wideoarty, streetart).

 

W przededniu obchodów dwudziestej rocznicy obalenia komunizmu, do których z wielkim namaszczeniem przygotowuje się wspólnota europejska, postanowiliśmy poddać analizie wkład, jaki w kształtowanie się Unii Europejskiej wniosły przyjęte do niej państwa byłego bloku komunistycznego. Zaproszeni przez nas artyści, za wyjątkiem członków ukraińskiej grupy REP, pochodzą bowiem z krajów, które w ostatnich latach dołączyły do polityczno-społecznej wspólnej europejskiej rodziny.

Klucz doboru prac był odmienny od zwyczajowo przyjętego w przypadku organizowania imprez artystycznych w cyklu dwuletnim. Kryterium nie był, zwykle w takich razach stosowany, wybór dzieł i projektów powstałych w okresie ostatniego dwulecia, lecz poruszana w nich tematyka. Ich genezą są problemy, wobec których przyszło stanąć poszerzonej Unii Europejskiej.

Wybierając na hasło przewodnie Konstytucję Europejską i stawiając w podtytule Biennale pytanie Co tworzy Europę?, chcieliśmy sprawdzić, jaka problematyka zarysowała się na przestrzeni ostatnich lat w pracach artystów pochodzących ze środkowo-wschodniej części europejskiej wspólnoty. Zastanawialiśmy się, jakie problemy generuje otwarcie granic, a także która z wizji Europy staje się obowiązującą – ta zawarta w homogenicznej fladze wspólnoty, czy też raczej ta wyrażona w heterogenicznej koncepcji kodu paskowego zaprojektowanego przez Rema Koolhaasa w chwili przyjęcia do Unii nowych państw. Postawiliśmy wreszcie pytanie o wartości, na których opiera się europejska wspólnota oraz o ich erozję związaną z przemianami kulturowymi, którym poddawane są tworzące ją społeczności.

 

autorzy Biennale:

 

Marta Raczek
Kurator
2. Biennale Sektor Sztuki – Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?”, historyk sztuki i teoretyk mediów, krytyk sztuki, niezależny kurator, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, wykładowca akademicki.
Kamil Kuskowski
Kurator i współautor koncepcji
2. Biennale Sektor Sztuki – „Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?”, artysta plastyk, dr hab., pracownik łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, kurator wystaw, współprowadzi Galerię Zona Sztuki Aktualnej w Łodzi.
Leszek Lewandowski
Pomysłodawca biennale sztuki współczesnej, artysta plastyk, założyciel Galerii Sektor I.
Monika Lewandowska
Koordynator, współzałożycielka Fundacji Sektor.
Jarosław Lubiak
Współautor koncepcji "Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę?", pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Działania streetartowe promujące 2.Biennale _Sektor Sztuki, którego otwarcie będzie miało miejsce w sobotę 30 maja 2009 w galeriach Górnośląskiego Centrum Kultury.
www.biennale-sektor.art.pl

 

maj

 

PN 25.05 – PT 29.05.2009

Akcja WIRUS BIENNALE, działania rozpoczynają się codziennie o godz. 12.00, Górnośląskie Centrum Kultury, Plac Sejmu Śląskiego 2

 

PN 25.05.09, GCK, godz. 12.00
Poszukiwanie BIENNALE w przestrzeni miasta
Matylda Sałajewska wraz z Robotnikami Biennale uderza w miasto i wykorzystuje wybrane elementy jako budulec napisu BIENNALE (drewniane skrzynki, pomarańcze na straganie, gumy do żucia na chodniku, itp.)

WT 26.05.09 GCK, godz. 12.00

BIENNALE czyści miasto

Akcja reverse graffitti w wybranych punktach miasta. Robotnicy Biennale ze szczotami i szablonami ruszają pucować miasto – chodniki, place, elewacje budynków. Sugerowane lokalizacje: Plac Wolności, Plac Obrońców Katowic, Rondo im. Gen. Ziętka

ŚR 27.05.09, GCK, godz. 12.00
Pomarańczowe sygnatury

Akcja sygnowania przestrzeni miejskiej wirusem BIENNALE. Działania przy użyciu kredy.

CZW 28.05 i  PT 29.05.09, GCK, godz. 12.00

Gry miejskie – akcja niespodzianka

Działania promocyjne będą fotografowane i filmowane (rejestracje będą podlegać dalszym przetworzeniom: pocztówki, filmy promocyjne, kalendarze). Naszym celem jest odnalezienie sztuki w architekturze - aranżowanie jej i komponowanie oraz zderzenie jej z przestrzenią miejską.



 

30.05.2009

Akcja OTWARCIE BIENNALE, Górnośląskie Centrum Kultury
Plac Sejmu Śląskiego

 
Otwarcie 2.Biennale_Sektor Sztuki będzie miało miejsce w dwóch przestrzeniach: galeryjnej (wnętrze GCK) oraz otwartej (Plac Sejmu Śląskiego). Pierwsza część działań odbędzie się w gmachu GCK (konferencja prasowa, pomarańczowy wernisaż z udziałem artystów, bankiet); druga na Placu Sejmu Śląskiego - wypuszczenie 2 000 pomarańczowych balonów i wizualizacja zmieniająca białą fasadę GCK z napisem LUB w pomarańczową płaszczyznę z napisem BIENNALE

 

 

 

czerwiec


19.06.2009

Akcja POMARAŃCZOWE FONTANNY na koniec Roku Szkolnego, parki i skwery Katowic m.in. Plac Miarki, Rondo im. Gen. Ziętka, Plac Obrońców Katowic, Plac Andrzeja, Park Kościuszki
 
Działania odbywające się ostatniego dnia Roku Szkolnego są skierowane głównie do młodzieży szkolnej Katowic - chcemy spotkać się z nimi miejscach, gdzie relaksują się i poszukują ducha wakacji, czyli w parkach i na skwerach. Nasza akcja koncentruje się wokół wody, która tego dnia stanie się pomarańczowa, pływać po niej będą pomarańczowe papierowe statki; pomarańczowe staną się również okoliczne drzewa oraz elementy małej architektury (ławki, huśtawki, klomby)

Organizatorzy: Galeria  Sektor I, Górnośląskie Centrum Kultury, Fundacja Sektor


Sfinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Śląskie, Fundusz Wyszehradzki oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej


Sponsorzy: Ikea, Poczta Polska, Recykling Centrum Sp. z o. o., Fanta

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP Katowice, Gazeta Wyborcza, III PR Polskiego Radia, Ultramaryna, InYourPocket, Opcje, Art &Businnes, Arteon, Exit, Obieg, www.naszemiasto.pl, www.silesiakultura.pl, www.wp.


REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje