Historia Zebrana 2021 - oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza!

Data: 2021-07-06 14:33:08 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2021 roku jurorzy uznali książki: Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty (IPN), Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju (Instytut Polonika), Walki powietrzne w obrazach (IPN). Z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyły: Wojna lekarzy Hitlera (Agora), Piłsudski między Stalinem a Hitlerem (Bellona), Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska (Azory). Gratulujemy!

Obrazek w treści Historia Zebrana 2021 - oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza! [jpg]

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko 2 tysięcy głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jurorzy w tej kategorii zdecydowali się wyróżnić książkę Tomasza Kurpierza Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty, wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Biografia bohatera. Taki tytuł właściwie powinna nosić książka Tomasza Kurpierza przywracająca pełną, książkową pamięć o jednym ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, polskim patriocie Henryku Sławiku. Ideowo związany z Polską Partią Socjalistyczną, działał w jej szeregach przez cały okres międzywojenny. Okres wojny to ostatni etap życia Sławika. Etap, który uczynił go znanym ze względu na typ wykonywanej działalności. Działając na terenie Węgier w polskim komitecie i współpracując z przyjacielem Polski i Polaków Jozefem Antallem stworzył sieć pomocy polskim i żydowskim uchodźcom. Działalność ta kosztowała go życie – po zajęciu Węgier przez III Rzeszę został aresztowany i stracony w sierpniu 1944 r. Książka jest pełną biografią Sławika opartą o liczne źródła archiwalne (polskie, węgierskie i amerykańskie), napisaną w sposób wyważony i obiektywny. Autor nie pisze hagiografii, ale przedstawia życie zwykłego człowieka, który w tym złym, ciemnym czasie, jakim była II wojna, okazał człowieczeństwo i zwykłą cywilną odwagę, o którą zawsze najtrudniej – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Głosami internautów wygrała w tej kategorii publikacja Bartosza T. Wielińskiego Wojna lekarzy Hitlera, wydana przez Wydawnictwo Agora.

– Bartosz T. Wieliński w publikacji Wojna lekarzy Hitlera przedstawia prawdziwe oblicze lekarzy III Rzeszy. Eugenika, eksperymenty na ludziach i ludobójstwo - to tylko niektóre z ich grzechów, które obficie opisuje autor. Dzieje kluczowych postaci nazistowskiego środowiska medycznego czyta się z zapartym tchem, co rusz przecierając oczy ze zdumienia i przerażenia ich zbrodniczą działalnością. Całość stanowi świetnie napisaną i udokumentowaną publikację. Tragiczna historia w połączeniu z niezwykle plastycznym sposobem przekazania sprawia, że książka na długo pozostaje w pamięci – opowiada o nagrodzonej książce Magdalena Mikrut–Majeranek, z-ca redaktora naczelnego Histmag.org i członkini jury plebiscytu.

Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jurorzy zdecydowali się w tej kategorii nagrodzić publikację Anny Sylwii Czyż i Bartłomieja Gutowskiego Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju, wydaną nakładem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

– Takich książek jest za mało, a zdecydowanie ich potrzebujemy! W Polsce nie brakuje "strażników pamięci" – ludzi zafascynowanych historią, chcących poznawać i pielęgnować świadectwa przeszłości dla przyszłych pokoleń. Świetnie przygotowany i bogato ilustrowany Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju w swoim zakresie merytorycznym dostarcza im odpowiedniego zaplecza wiedzy oraz informacji, jak pracować w sposób poprawny metodologicznie. Edukowanie chętnych do pracy pasjonatów jest w najlepszym interesie polskich historyków i polskiego dziedzictwa. Dziękujemy i prosimy o więcej! – zachwyca się zwycięską publikacją Mateusz Balcerkiewicz, redaktor naczelny portal Histmag.org, juror plebiscytu.

Głosami internautów w tej kategorii zwyciężała pozycja Piłsudski między Stalinem a Hitlerem Krzysztofa Grzegorza Raka, wydana przez Bellonę.

– Krzysztof Rak w monumentalnej, bo liczącej przeszło tysiąc stron, publikacji Piłsudski między Stalinem a Hitlerem dokonuje złożonej analizy stosunków zagranicznych oraz kreśli obraz gry politycznej prowadzonej przez Piłsudskiego ze Stalinem i Hitlerem. Książka stanowi efekt wieloletniej pracy, a autor rozważa różne scenariusze możliwych rozwiązań i ze znawstwem przybliża niuanse wielkiej polityki. To świetnie napisana i udokumentowana książka, która powinna być obowiązkową lekturą na studiach historycznych – podsumowuje Magdalena Mikrut-Majeranek.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Nagrodę jury w tej kategorii otrzymał album Piotra Górki Walki powietrzne w obrazach, wydany przez IPN.

Walki powietrzne w obrazach należy docenić tak ze względu na wartość artystyczną, jak i dbałość o historyczne detale prac. Obrazom cały czas towarzyszy słowo autora, który to przybliża stojącą za nimi historię, to znów opowiada o kulisach ich powstawania. Wieloletnią, pełną pasji pracę Piotra Górki docenili sami lotnicy, których dokonania przedstawia, co jest chyba najlepszą rekomendacją – opowiada Mateusz Balcerkiewicz.

Najwięcej głosów wśród internautów zebrała książka Leszka Jodlińskiego Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska (Wydawnictwo Azory).

– Czytałam z wielkim szacunkiem dla rodzin opisywanych, ich losów bolesnych. Tematyka bardzo trudna, jednak poruszana z wielką delikatnością, wrażliwością. Trzeba wielkiej odwagi, żeby podjąć takie bolesne tematy i dotknąć ich na wskroś. Autor dokonał tego. Pisze językiem eleganckim, bogatym w środki literackie. I niech takie losy już nigdy się nie wydarzą – uzasadnia swój wybór Agnieszka Dłociok, internautka biorąca udział w plebiscycie. 

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: historiazebrana.pl

Kolejne głosowanie „Historii Zebranej” rozpocznie się w grudniu – internauci oraz jurorzy wybiorą wtedy najlepsze książki II półrocza 2021 roku. Następnie spośród zwycięzców edycji półrocznych wyłonimy najlepsze książki całego 2021 roku!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty
Tomasz Kurpierz0
Okładka książki - Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty

Książka przedstawia społeczną, zawodową i polityczną działalność Henryka Sławika (1894–1944). Urodził się w Szerokiej na Górnym Śląsku, w...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje