Historia sztuki w 20 tomach

Data: 2010-09-03 15:50:25 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Historia sztuki w 20 tomach

 

9 września ukaże się pierwsza część kolekcji „Historia sztuki”, będącej kompendium wiedzy o sztuce - od prehistorii, przez starożytność, wieki średnie, renesans, romantyzm, modernizm, aż po całą gamę nurtów współczesnych. 20 tomów serii prezentuje tysiące dzieł sztuki z całego świata oraz epoki, w których powstały.

 

Czym jest sztuka? Jakie style, gatunki i rodzaje sztuki człowiek tworzył na przestrzeni dziejów? Jakie idee, wierzenia i uczucia kierują procesem twórczym? – odpowiedzi na te i inne pytania przedstawia nowa, 20-tomowa kolekcja Agory pt. „Historia sztuki”. Seria prezentuje - niczym w wirtualnym muzeum - dzieła sztuki z całego świata, a także opisuje historyczny i społeczny kontekst ich powstania. Każdy z tomów „Historii sztuki” to wykład na temat kolejnej epoki: od czasów prehistorycznych, przez starożytność, średniowiecze, renesans i barok, romantyzm, modernizm itd., aż po czasy współczesne.

 

W serii znalazło się około 4 tys. reprodukcji i zdjęć dzieł sztuki przechowywanych w muzeach, bibliotekach, archiwach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Uzupełnia je fotograficzna dokumentacja najwybitniejszych dzieł architektury wszystkich epok i stylów. Dzięki nim można poznać najefektowniej zaprojektowaną europejską kaplicę romańską i najstarsze wykopaliska archeologiczne w Iranie, tajemniczy świat mitów starożytnego Egiptu i opowieści o bogach prekolumbijskiej Ameryki, dzieła tak sławne, jak „Gioconda" Leonarda da Vinci czy „Myśliciel" Rodina, twórczość mistrzów renesansu czy szaleństwa wizjonerów sztuki nowoczesnej.

 

Swoje miejsce w kolekcji mają też dzieje sztuki polskiej - trzy tomy serii poświęcone są wyłącznie dziełom powstałym na obszarze Polski, od jej początków aż po czasy współczesne, oraz największym polskim artystom, mistrzom rzemiosła i budowniczym.

 

Dopełnieniem serii są tomy XIX i XX. Pierwszy z nich to opracowany w Wydawnictwie Naukowym PWN słownik terminów artystycznych i architektonicznych. Drugi zaś w całości jest poświęcony perle gotyku w Polsce - ołtarzowi Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Prezentuje on nigdy niepublikowane fotografie wszystkich scen i postaci tej największej gotyckiej nastawy ołtarzowej w Europie. Zdjęcia zostały wykonane podczas nocnych sesji w 2009 przy użyciu specjalistycznych podnośników i oświetlenia bezpiecznego dla zabytku. Ich autorem jest fotograf i polonista Andrzej Nowakowski.

 

Kolekcja „Historia sztuki” ukazuje się w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej. Pierwszy tom - „Prehistoria i pierwsze cywilizacje” trafi do sprzedaży 9 września, kolejne będą dostępne co czwartek. Wydania będzie można kupić w kioskach, salonach Empik, księgarniach, a także w sprzedaży wysyłkowej na www.kulturalnysklep.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 130 000.

 

Patronami medialnym serii są: „Gazeta Wyborcza" i Historia.Gazeta.pl.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje