9 września ukaże się pierwsza część kolekcji „Historia sztuki”, będącej kompendium wiedzy o sztuce - od prehistorii, przez starożytność, wieki średnie, renesans, romantyzm, modernizm, aż po całą gamę nurtów współczesnych. 20 tomów serii prezentuje tysiące dzieł sztuki z całego świata oraz epoki, w których powstały.
Czym jest sztuka? Jakie style, gatunki i rodzaje sztuki człowiek tworzył na przestrzeni dziejów? Jakie idee, wierzenia i uczucia kierują procesem twórczym? – odpowiedzi na te i inne pytania przedstawia nowa, 20-tomowa kolekcja Agory pt. „Historia sztuki”. Seria prezentuje - niczym w wirtualnym muzeum - dzieła sztuki z całego świata, a także opisuje historyczny i społeczny kontekst ich powstania. Każdy z tomów „Historii sztuki” to wykład na temat kolejnej epoki: od czasów prehistorycznych, przez starożytność, średniowiecze, renesans i barok, romantyzm, modernizm itd., aż po czasy współczesne.
W serii znalazło się około 4 tys. reprodukcji i zdjęć dzieł sztuki przechowywanych w muzeach, bibliotekach, archiwach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Uzupełnia je fotograficzna dokumentacja najwybitniejszych dzieł architektury wszystkich epok i stylów. Dzięki nim można poznać najefektowniej zaprojektowaną europejską kaplicę romańską i najstarsze wykopaliska archeologiczne w Iranie, tajemniczy świat mitów starożytnego Egiptu i opowieści o bogach prekolumbijskiej Ameryki, dzieła tak sławne, jak „Gioconda" Leonarda da Vinci czy „Myśliciel" Rodina, twórczość mistrzów renesansu czy szaleństwa wizjonerów sztuki nowoczesnej.
Swoje miejsce w kolekcji mają też dzieje sztuki polskiej - trzy tomy serii poświęcone są wyłącznie dziełom powstałym na obszarze Polski, od jej początków aż po czasy współczesne, oraz największym polskim artystom, mistrzom rzemiosła i budowniczym.
Dopełnieniem serii są tomy XIX i XX. Pierwszy z nich to opracowany w Wydawnictwie Naukowym PWN słownik terminów artystycznych i architektonicznych. Drugi zaś w całości jest poświęcony perle gotyku w Polsce - ołtarzowi Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Prezentuje on nigdy niepublikowane fotografie wszystkich scen i postaci tej największej gotyckiej nastawy ołtarzowej w Europie. Zdjęcia zostały wykonane podczas nocnych sesji w 2009 przy użyciu specjalistycznych podnośników i oświetlenia bezpiecznego dla zabytku. Ich autorem jest fotograf i polonista Andrzej Nowakowski.
Kolekcja „Historia sztuki” ukazuje się w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej. Pierwszy tom - „Prehistoria i pierwsze cywilizacje” trafi do sprzedaży 9 września, kolejne będą dostępne co czwartek. Wydania będzie można kupić w kioskach, salonach Empik, księgarniach, a także w sprzedaży wysyłkowej na www.kulturalnysklep.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 130 000.
Patronami medialnym serii są: „Gazeta Wyborcza" i Historia.Gazeta.pl.