Historia mężczyzny, który ocalił milion książek

Data: 2020-03-15 10:09:26 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Adrianna Michalewska
udostępnij Tweet

Trzydzieści pięć lat temu  młody student Aaron Lansky postanowił ocalić książki w jidisz.

– Nikogo one nie interesują, nikt nie czyta w jidisz – zapewniali go ludzie.

Pewnie wiele było w tym racji. Ten nieco zapomniany już język europejskich Żydów, powstały tysiąc lat temu, łączy elementy języków germańskich i słowiańskich. Był popularny na ziemiach polskich, w odróżnieniu od hebrajskiego – oficjalnego języka Izraela.

Obrazek w treści Historia mężczyzny, który ocalił milion książek [jpg]

Kiedy po II wojnie światowej i w wyniku Holokaustu w Europie wymordowano miliony użytkowników jidysz, ich książki stały się dla amerykańskich Żydów nieużyteczne – zbyt hermetyczne.

W 1984 roku eksperci zachęceni przez Lansky'ego uznali, że na świecie jest około 70 000 książek w jidysz. Wkrótce jednak okazało się, że centrum stworzone przez młodego badacza szybko zgromadziło... milion książek.

- Niektórzy (właściciele) z miłością przekazywali nam własne książki, inne uratowaliśmy w ostatniej chwili z miejsc rozbiórki i wysypisk śmieci. Znajdujemy książki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Kubie, Wenezueli, Chile, Urugwaju, Argentynie, Anglii, Francji, Południowej Afryce, Australii i innych krajach na całym świecie. I każdego roku gromadzimy tysiące dodatkowych woluminów. Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie Yiddish Book Center jako magazynu starych książek. Raczej naszym celem od samego początku było oddanie starych tomów w ręce nowych czytelników

- mówi Lansky

Centrum stworzyło 600 bibliotek, które zaopatrzyło w książki w jidysz w dwudziestu sześciu krajach. W 1997 r. stworzyło Cyfrową Bibliotekę Jidysz Stevena Spielberga, w której można bezpłatnie uzyskać dostęp do kompletnych dzieł cyfrowych. Biblioteka cyfrowa zawiera obecnie 12 000 tytułów.

W 2014 r. Centrum Książki Jidysz, podczas uroczystości w Białym Domu,  otrzymało Narodowy Medal dla Muzeów i Bibliotek. Wciąż się rozwija i zachęca do współpracy, oferując weekendowe i dłuższe kursy nauki języka, kultury żydowskiej i związanych z nią tradycji i historii. Prowadzi także Great Jewish Books Book Club, w którym początkujący mogą przeczytać najlepsze powieści w jidysz, przetłumaczone na angielski.

Z miłości do starych książek powstała wielka i silna organizacja, która pozwoliła na stworzenie mostu pomiędzy zapomnianym, dawnym światem, a współczesnością, tą nowoczesną i zdigitalizowaną. Wkrótce w wydawnictwie Smak Słowa zostanie wydana książka o pasji Aarona Lansky'ego, zatytułowana Przechytrzyć historię. Książkę można zamówić w przedsprzedaży w Ravelo.pl, gdy dostępna będzie w pozostałych księgarniach internetowych, porównanie cen znajdziecie w poniższej tabeli:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz
Aaron Lansky1
Okładka książki - Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz

,,Wspaniała opowieść, pełna ekscytujących przygód i postaci równie niezapomnianych, jak bohaterowie Singera". - ,,New York Post" Jako dwudziestoczteroletni...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje