Historia, która zmieniła świat

Data: 2012-02-14 13:17:24 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Historia, która zmieniła świat

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku świat obiegła okładka New York Timesa ze zdjęciem skrajnie wychudzonej, małej dziewczynki, przewracającej się w drodze do punktu żywnościowego. W tle tego zdjęcia widać dobrze odżywionego sępa, który sprawia wrażenie, jakby czekał na swoją kolejną ofiarę. Fotografia zrobiona przez Kevina Cartera w Sudanie została nagrodzona Nagrodą Pulitzera. Zdjęcie to stało się swoistym symbolem konfliktu w Sudanie, który pochłonął wiele tysięcy ofiar. Dramat ludzi nie był jedynie owocem walk zbrojnych. Przede wszystkim spowodowany był zaniedbaniem ze strony bogatego świata zachodniego. Sam Carter też spotkał się z falą krytyki, że zamiast pomóc dziecku, biernie patrzył na jego cierpienie i robił zdjęcia. Ta słynna fotografia stała się inspiracją do napisania książki ukazującej dramat ludzi Afryki. Powieść Toma Davisa pt. „Adanna. Historia, która zmieniła świat” ukazała się nakładem Edycji Świętego Pawła. To kolejna książka z nowej serii wydawniczej Złota Edycja.



Bohater książki, Stuart Daniels, jest uznanym fotoreporterem mieszkającym na stałe w Nowym Jorku. Przeżywa głęboki kryzys w małżeństwie, a jego pozycja w środowisku dziennikarskim wisi na włosku. Oskarżany o bierność w obliczu rażącej niesprawiedliwości, staje przed jeszcze jedną szansą, by uratować swoją karierę zawodową. Zostaje wysłany do maleńkiego afrykańskiego kraju, do miejsca, o którym można by powiedzieć: „jest zapomniane przez Boga”. Panuje tam wyniszczająca bieda, głód, susza, a przemoc jest jedynym sposobem na przetrwanie. AIDS zbiera bogate żniwo, a pomoc medyczna praktycznie nie dociera. Daniels na swojej drodze spotka niezwykłą dziewczynkę – Adannę, sierotę walczącą o przetrwanie dla siebie, rodzeństwa i innych opuszczonych dzieci w wiosce. To niezwykła dziewczynka, w której radości życia i wiary w ludzkie dobro nie zdołało zniszczyć nawet osamotnienie, strach i cierpienie jakiego doświadczyła. Spotkanie tych dwojga, zupełnie obcych sobie osób sprawi, że ich życie całkowicie się zmieni. Zmieni także historię świata.


„Adanna” to głęboka i przejmująca historia, która kieruje uwagę czytelnika na prawdziwy sens życia. Mówi o tym, gdzie należy złożyć swoją nadzieję, bez względu na to, w jakim kraju i okolicznościach przychodzi żyć. Pokazuje, że nie wolno być biernym i nie wolno odwracać wzroku od tego, co trudne i czasem przerażające. Rzecz w tym, aby wczuć się w czyjeś cierpienie i starać się zmienić czyjąś sytuację, uczynić krok i pomóc choćby jednej osobie. To na zawsze odmieni nasze życie i życie człowieka będącego w potrzebie.


Reakcja czytelników gazety New York Times na książkę Davisa była ogromna. W redakcji urywały się telefony od ludzi zainteresowanych losem dziewczynki. Zamieszczenie zdjęcia małej Sudanki na okładce dziennika wywołało masową reakcję społeczną i zbiórkę pieniędzy na pomoc żywnościową dla krajów takich jak Sudan.


Mamy nadzieję, że książka Edycji Świętego Pawła też poruszy serca polskich czytelników, a ludzie po przeczytaniu „Adanny” zastanowią się i poczują się zobowiązani do niesienia pomocy innym. Bo tak naprawdę nie potrzeba wiele, aby kogoś uratować i uszczęśliwić.



Autor powieści - TOM DAVIS jest cenionym w świecie pisarzem. Ukończył ekonomię oraz teologię w The Criswell College. Po swojej pierwszej podróży po Afryce, gdzie nieustannie spotykał dzieci, które doświadczyły ogromu niewyobrażalnego wręcz cierpienia, postanowił działać. By zwrócić oczy świata na ich problemy, założył fundację Children’s HopeChest, prężnie pomagającą osieroconym dzieciom w Afryce oraz w Europie Wschodniej. Tom wraz z żoną Emily mają siedmioro dzieci, w tym dwoje adoptowanych z Rosji.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje