W czwartek 20 października o godz. 19.00 Krytyka Polityczna zaprasza do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na debatę z cyklu Konfrontacje Filozoficzne Polska - Niemcy: Za późno na pesymizm. Jak odzyskać przyszłość naszych społeczeństw, w której udział wezmą: Harald Welzer, autor książki Wojny klimatyczne (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2010), oraz Kazimierz Frieske.
CK Nowy Wspaniały Świat, Nowy Świat 63, Warszawa, wstęp wolny
tłumaczenie symultaniczne
Za późno na pesymizm. Jak odzyskać przyszłość naszych społeczeństw
Czy nasze społeczeństwa mają przed sobą przyszłość? Czy nasza planeta przetrwa globalizację europejskiego stylu życia? Jakich zmian wymaga nasz model dobrobytu? Czy rozwój bez wzrostu gospodarczego jest w ogóle możliwy? A może należy skończyć z myśleniem w kategoriach rozwoju i zmienić nasz model życia, pracy i konsumpcji?
Harald Welzer (1958) – niemiecki psycholog społeczny, profesor Uniwersytetu Witten/Herdecke. Wybitny znawca problematyki konfliktów zbrojnych, historii nazizmu, a także procesów kształtowania pamięci, tożsamości i wyobrażeń zbiorowych. Jest autorem i współautorem książek: Wojny klimatyczne. Za co będziemy zabijać w XXI wieku (2008. wyd. polskie 2010), Opa war kein Nazi: Nationalsozialismus und Holocaust im Familiengedächtnis (2002), Sprawcy. Dlaczego zwykli ludzie dokonują masowych mordów (2006, wyd. polskie 2010), a także (wspólnie z Clausem Leggewie) Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji (2009, wyd. polskie ukaże się w przyszłym roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej).
Kazimierz Frieske (1945) - socjolog, prawnik, kierownik Zakładu Problemów Społecznych i Planowania Społecznego Instytutu Socjologii UW. Autor i współautor m.in. następujących książek: Socjologia w działaniu. Nadzieje i rozczarowania, Deregulacja polskiego rynku pracy, Opieka i kontrola. Instytucje wobec problemów społecznych (wraz z Pawłem Poławskim), Socjologia prawa.
KONFRONTACJE FILOZOFICZNE POLSKA - NIEMCY
Różne kraje, różne światopoglądy, różne stanowiska - o najważniejszych kwestiach społecznych i politycznych współczesności rozmawiamy z socjologami, ekonomistami, filozofami z Polski i z Niemiec.