W naszym kalendarzu publikujemy pełen program spektakli organizowanych w ramach XIV Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Zapraszamy serdecznie do udziału w spektaklach teatralnych, bo impreza ta nie jest skierowana wyłącznie do miłośników tańca, profesjonalistów, tancerzy i choreografów, ale ma za zadanie przede wszystkim przybliżyć nam, przeciętnym widzom, fascynujące zjawisko, jakim jest teatr tańca współczesnego.
Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu to - cytując za prestiżowym pismem „Ballet International”: „największe i jedno z najważniejszych przedsięwzięć artystycznych w Europie”. Na jej program, oprócz spektakli festiwalowych najciekawszych zespołów tańca współczesnego z całego świata, składają się również warsztaty taneczne , dziennikarskie, fotograficzne, oraz unikalne seminaria z zakresu zarządzania instytucjami kultury, z udziałem wielu wybitnych specjalistów z Europy i USA.Impreza ta jest szeroko relacjonowana i promowana nie tylko w prasie krajowej, ale również w specjalistycznej prasie zagranicznej, m.in. w Ballet International (Niemcy), Tanz Affiche (Austria), Dance Magazine (USA). W trakcie dotychczasowych edycji Konferencji-Festiwalu, zaprezentowano publiczności w Bytomiu, Warszawie, Krakowie i Poznaniu takie gwiazdy światowej sztuki tanecznej jak zespoły Philadanco, Dayton Contemporary Dance Company, Alonzo King Dance Company, Jose Limon Dance Company, Jennifer Muller Dance Company, Battery Dance z USA, Compagnie Drift ze Szwajcarii, Rina Schenfeld Dance Theatre z Izraela, Kokoro Dance z Kanady, Daghdha z Irlandii, Granhoj Dance z Danii, Random i Diversion z Wielkiej Brytanii, Anjika z Indii, „kultową” grupę Ultima Vez z Belgii, a przede wszystkim Mikhaila Baryshnikova ze swoim zespołem White Oak Dance Project.
Spektakle festiwalowe wystawiane są na scenie głównej, w sali mieszczącej 600 osób, oraz wielu miejscach poza teatrem, jak np. muzea, obiekty postindustrialne (elektrociepłownie, zabytkowe sztolnie górnicze, itp.), czy reprezentacyjne place miejskie. Podczas dotychczasowych edycji ok. 30 000 osób obejrzało prezentacje festiwalowe, 2500 osób wzięło udział w warsztatach tańca współczesnego i innych warsztatach i seminariach pod kierunkiem 200 międzynarodowej sławy nauczycieli i wykładowców.