Graham Masterton w więzieniu! Organizuje tam konkurs literacki

Data: 2019-09-22 08:33:51 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Graham Masterton to popularny brytyjski pisarz powieści grozy, który w ostatnim czasie jest częstym gościem w Polsce. Przed laty obecny był na targach książki, a teraz jest jednym z ambasadorów konkursu literackiego dla… więźniów.

Graham Masterton
fot. Śląskie Targi Książki / Graham Masterton w czasie spotkań z czytelnikami

Graham Masterton jest poczytnym autorem thrillerów i horrorów. Wiele z jego tytułów została wydanych w Polsce, a część z książek zekranizowano. Nazwisko pisarza znane jest na całym świecie, jednak to właśnie w Polsce zaangażował się w pomoc… więźniom.

Czytaj także: Harcerz zebrał ponad 1000 książek dla więźniów

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w 2016 roku Masterton wziął udział w spotkaniu autorskim w zakładzie karnym w mieście Wołów na terenie województwa dolnośląskiego. Tam spotkał się z osadzonymi, z którymi rozmawiał na tematy literackie – jak się okazało, odbywający karę nie tylko okazali się oczytani, ale także – większość z nich porozumiewała się z autorem po angielsku.

To spotkanie przerodziło się w organizację konkursu „W więzieniu pisane”, którego trzecia edycja odbędzie się w tym roku. Popularny pisarz nie tylko jest ambasadorem konkursu, ale także – członkiem jury, który przeczyta nadesłane prace.

Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym


– czytamy wypowiedź Grahama Mastertona na wroclaw.pl, oficjalnym portalu internetowym Wrocławia.

Na czym polega konkurs „W więzieniu pisane”? Osadzeni tworzą własne historie, które później, po przetłumaczeniu, trafiają do rąk Grahama Mastertona. Mogą to być spisane prawdziwe życiowe historie więźniów, ale także – fikcyjne opowiadania czy powieści, panuje pełna dowolność, ważne, by teksty były zgodne z odczuciami więźniów.

Czytaj tekst: Wiemy, kto wygrał wydanie własnego kryminału!

W okresie 3 lat trwania konkursu, nadesłano ponad 300 prac, a pisarz ma nadzieję, że w kolejnych edycjach konkursu będzie ich jeszcze więcej. W czwartek, 19 września, Graham Masterton dotarł do Zakładu Karnego w Wołowie, gdzie wręczył 10 laureatom specjalne nagrody – przenośne odtwarzacze DVD. Wszyscy uczestnicy konkursu dostaną także listy od Mastertona i pamiątkowe długopisy.

Za organizację konkursu odpowiadają Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie oraz polscy wydawcy Mastertona – Dom Wydawniczy REBIS i Wydawnictwo Albatros.

Ostatnia książka Mastertona miała premierę we wrześniu ubiegłego roku i nazywa się Tańczące martwe dziewczynki. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

Oprócz wizyty w więzieniu, Masterton spotkał się w ostatnich dniach z czytelnikami także we Wrocławskim Domu Literatury, urzędzie gminy w Długołęce, gminnym ośrodku kultury i sportu w Kątach Wrocławskich i Strzelińskim Ośrodku Kultury w Strzelinie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Tańczące martwe dziewczynki
Graham Masterton8
Okładka książki - Tańczące martwe dziewczynki

W  szkole tańca w  centrum Cork wybucha pożar. Trzynaście utalentowanych dziewcząt ginie w  płomieniach. Prowadząca śledztwo nadinspektor...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje