Gorące nominacje „Najlepszej książki na zimę” edycja 2011!

Data: 2011-12-07 10:56:34 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Gorące nominacje „Najlepszej książki na zimę” edycja 2011!

W sobotę, 03.12.2011r. mogliśmy przekonać się, jak gorąco może być w zimny wieczór, zostały bowiem ogłoszone nominacje w konkursie i plebiscycie na „Najlepszą książkę na zimę”.



Wszyscy wiemy, że długie, zimowe wieczory kojarzą nam się z dobrą książką. Wietrzna pogoda nie sprzyja podróżom i wędrówkom – chyba, że mówimy o podróżach literackich, pełnych wspaniałych przygód. Warto zatem zaszyć się w domowym zaciszu z książką w dłoni. 



Zima to bowiem czas, gdy chętnie sięgamy po powieści lekkie i pogodne, pisane ku pokrzepieniu serc, bądź – przeciwnie – po mrożące krew w żyłach kryminały i horrory. Celem konkursu „Najlepsza książka na zimę" jest właśnie wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek w poszczególnych kategoriach literatury – podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.



Wyboru najlepszych książek dokona profesjonalne Jury, w którego skład weszli specjaliści, autorytety w dziedzinie literatury, krytycy literaccy i recenzenci oraz przedstawiciele redakcji wortalu Granice.pl. Równolegle do oceny jury na stronie internetowej konkursu prowadzone będzie głosowanie internautów, którzy również wyróżnią te pozycje, które rozgrzeją nas w mroźne, zimowe miesiące. O tym, jakie książki okażą się lepsze niż najlepszy termofor, można przekonać się, wchodząc na stronę konkursową www.ksiazkanazime.pl, gdzie można zapoznać się z nominowanymi książkami i zebrać o nich nieco więcej informacji. Tu także można oddać swój głos na wybrane tytuły. Warto to uczynić tym bardziej, że wśród głosujących rozdysponowane zostaną zestawy cennych nagród książkowych.


Czym byłby konkurs bez patronów…


Patronat nad konkursem obejmują: portal DlaStudenta.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko.com.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz portal kobiet dlaLejdis.pl, Radio PRYZMAT i Radio Niepokalanów.


Co czytać w śnieżnych zaspach?


„Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato” – powiedział Albert Camus. My już teraz możemy rozpalić swoje czytelnicze serca, zapoznając się z nominowanymi tytułami.



Zarówno jury, jak i Internauci zachwycili się większością zgłoszonych do konkursów książek, ale w przypadku kilku z nich byli jednomyślni. Tym samym będziemy mogli poznać robiącą zawrotną karierę Filipę Talbot, która rezygnuje ze wszystkiego i, idąc za głosem powołania, wstępuje do zakonu Benedyktynek w „Opactwie Brede”. Dzięki książce pod takim właśnie tytułem, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Benedyktynów z Tyńca, towarzyszymy jej przez piętnaście lat, w ciągu których zmaga się z samą sobą i uczy życia we wspólnocie wydawałoby się świętych, a jednak – niełatwych we współżyciu mniszek.


Prosto z Opactwa przeniesiemy się do Afganistanu, a w podróż przez Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Afganistan i Pakistan zabierze nas książka „Rowerem do Afganistanu” Adama Chałupskiego (Wydawnictwo Libra). Autor, jako jedyny do tej pory Polak, wybrał się tam w rowerową podróż, trafiając w miejsca odległe od komercyjnych szlaków turystycznych i z niewielką ilością gotówki w kieszeni przemierzał kolejne stany Azji Środkowej, przekraczając granice, które za sprawą dominacji kultury masowej zdają się dla wielu nieprzekraczalne.



Piękna i wzruszająca historia o miłości z przełomu XIX i XX wieku, pełna dramatycznych i niespodziewanych zwrotów akcji, trzymających czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony, to kolejna z nominowanych książek. „Maria. Droga do szczęścia” Heinza-Lothara Worma (Wydawnictwo Promic) gwarantuje nam przeniesienie się w scenerię XIX-wiecznych niemieckich wiosek i miasteczek, gdzie wraz z parą głównych bohaterów przeżywać będziemy problemy, które napotykają podczas wędrówki.



Niezależnie od tego, gdzie nas zaprowadzi nas zimowy szlak, dzięki nominowanej pozycji „Zawsze przy mnie stój” Carolyn Jess-Cooke (Wydawnictwo Otwarte) nie będzie doskwierała nam samotność. Historia Margot, która po śmierci wraca na ziemię jako swój własny Anioł Stróż, pozwoli nam oddać się refleksji nad własnym życiem, czemu sprzyja dodatkowo świąteczny czas.



Jak odróżnić morderstwo doskonałe od niedoskonałego? Pomoże nam dowiedzieć się tego książka „Morderstwo niedoskonałe” Agnieszki Krawczyk (Wydawnictwo SOL). Tym razem nie skorzystamy jednak z pomocy Wścibskiej Sąsiadki, tylko jury oraz Internautów. Gorzej, jeśli okaże się, że mordercą jest polska Gina Lollobrigida, która tak naprawdę jest mężczyzną pomieszkującym u Turka handlującego mistycznym płynem do prania. Wówczas intryga nieco się zagmatwa, a w dodatku wcale nie wiadomo, czy naprawdę doszło do zbrodni.'



Śledząc potencjalnych podejrzanych, możemy zatopić się w lekturze zimowych wierszy, a wszystko to dzięki książeczce „Karzełkowo w śnieżnej czapie" Andrzeja Sobczaka (Wydawnictwo NOWELA). Te piękne, wierszowane historie o niezwykłych przygodach małych skrzatów to kontynuacja cyklu „W Karzełkowie".



Do tytułowego "Zmorojewa", zaginionego miasta, przeniesie nas lektura książki Jakuba Żulczyka (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Razem z Tytusem Grójeckim, miłośnikiem horrorów, gier komputerowych i zjawisk nadprzyrodzonych, zatęsknimy jeszcze za zwyczajnym życiem, które zyska nadnaturalnego wymiaru w chwili, kiedy na forum internetowym poświęconym nadnaturalnym wydarzeniom natrafimy na intrygującą informację.



Jury w zimowe wieczory posłucha także książki „Auta 2” (Wydawnictwo Ameet) i kibicować będzie stającemu po raz kolejny na starcie wielkiego wyścigu Zygzakowi McQueen. Tym razem zawody odbywają się w kilku krajach, w Japonii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.



Również „Bezkresne owocobranie” Tagore Rabindranathy (Wydawnictwo KOS) poruszyło szacowne grono. Nic jednak dziwnego, biorąc pod uwagę, że sto lat temu dzięki autorowi cała Europa nagle zafascynowała się literaturą Indii.



Podobnie jury zauroczone było książką „Części intymne” Izabeli Sowy. Najnowsza książka autorki to ironiczna powieść o wyprawie w głąb – nie tylko siebie. Mamy tu historię o polskiej prowincji, o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim – o czytelnikach, tych z miast i miasteczek Polski X, Y, Z. Książkę opublikowała Nasza Księgarnia.


Podobne emocje wzbudziła pozycja „Josemaría Escrivá. Przekroczyć marzenia” Pedro Casciaro (Wydawnictwo Święty Wojciech) traktująca o życiu założyciela zgromadzenia Opus Dei, świętego Josemaríi Escrivy oraz praca „Kształcenie człowieka” Arthura Brühlmeiera (Wydawnictwa IMPULS).



Również Internauci gorliwie głosowali na kolejne tytuły, które ich zdaniem zasługują na miano tych najlepszych na śniegi i mrozy. Wskazali tym samym na piękną książkę „Ojciec” Karola Arentowicza (Wydawnictwo IMG Partner), „Shirley” Charlotte Bronte (Wydawnictwo MG), czyli pełną pasji opowieść o konflikcie klas, płci i pokoleń, toczącym się wśród wrzosowisk północnej Anglii i na tle niespokojnej epoki wojen napoleońskich oraz książkę „Bożek Templariuszy” Anny Borkowskiej (Wydawnictwo Benedyktynów z Tyńca), odkrywającą przed nami tragiczną historię templariuszy.



Buszujący w śniegowych zaspach, a właściwie w sieci, miłośnicy książki nominowali również powieść „Pożegnanie z przeszłością” Robyn Carr (Wydawnictwo Mira); książkę „CeWEBryci – sława w sieci” Michała Janczewskiego (Wydawnictwo IMPULS), opisującą relację między internetem a sławą oraz biografię „Broniewski. Miłość, wódka, polityka” Mariusza Urbanka (Wydawnictwo Iskry).



Wyniki konkursu na „Najlepszą książkę na zimę” poznamy już 9 grudnia 2011 podczas Salonu Ciekawej Książki w Łodzi, a tymczasem warto zapoznać się ze stroną www.ksiazkanazime.pl – tym bardziej, że wkrótce za jej pośrednictwem dowiemy się również, którzy spośród głosujących, zachęcających do głosowania lub nadsyłających swoje opinie o poszczególnych książkach Internautów zostaną wyróżnieni nagrodami książkowymi.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Pokaż wszystkie recenzje