Niemieckie zdjęcia lotnicze z lat 1940/41 z zaznaczonymi granicami warszawskiego getta, zarządzenie o jego utworzeniu oraz dane na temat społeczności żydowskiej w stolicy znalazły się na wystawie dostępnej od poniedziałku w stołecznym Ratuszu.
Otwarcie wystawy "Getto Warszawskie. Cierpienie. Walka. Pamięć" jest związane z obchodami 65. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim.
Na ekspozycji znalazły się także zdjęcia wykonane przez Niemców na terenie getta, odezwy władz okupacyjnych z tamtego okresu, fragmenty poezji związanej z tą tematyką oraz gazet wydawanych w tamtym czasie. Całość uzupełniają noty biograficzne o bojownikach powstania w getcie, o jego przebiegu oraz o formach pamięci o uczestnikach tamtych wydarzeń.
"Naszym zamiarem było pokazanie jak największej ilości materiałów stosunkowo nieznanych oraz próba przypomnienia, czym była żydowska Warszawa. Chcieliśmy także przypomnieć gigantyczną skalę tragedii, która dotknęła tak ogromną liczbę żydowskiej ludności Warszawy" - mówił podczas otwarcia wystawy jej autor, Andrzej Krzysztof Kunert.
Władysław Bartoszewski, podczas wojny członek Rady Pomocy Żydom "Żegota", zaznaczył, że na nim szczególne wrażenie sprawiły zamieszczone na wystawie zdjęcia lotnicze pokazujące, jak w Warszawie dokonywało się "wyniszczanie tysięcy ludzi i mordowanie miasta".
"Ta wystawa to swoiste zatrzymanie się nad historią, ponowny krzyk, żeby nic takiego się już nigdy nie powtórzyło. Zależało nam na zaprezentowaniu tej ekspozycji w Ratuszu, ponieważ dzięki temu może ją zobaczyć wielu odwiedzających nas interesantów, a także nasi pracownicy" - podkreśliła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl