Gdzie Europejska stolica kultury?

Data: 2010-09-12 19:04:23 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Gdzie Europejska stolica kultury?

Listę 11 polskich miast, oficjalnie zakwalifikowanych do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ogłosił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Są to: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

 

  Nabór aplikacji do konkursu zakończył się 30 sierpnia. "Wszystkie złożone wnioski są na bardzo wysokim poziomie, spełniają wszelkie oczekiwania stawiane przez organizatorów konkursu, zawierają te elementy, które powinny zawierać: opis projektu, hasło, budżet, źródła pokrycia wydatków" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Zdrojewski.

Zwrócił uwagę, że wnioski są też bardzo zróżnicowane. "Wśród złożonych aplikacji są te bardzo rozbudowane i te maksymalnie skompensowane. Najlżejszy wniosek waży zaledwie 0,54 kg, najcięższy - prawie 3 kg, najmniejszy objętościowo ma 110 stron, najbardziej obszerny - prawie 400" - mówił Zdrojewski. Łączna kwota zadeklarowana przez wszystkie miasta przeznaczona na to, aby otrzymać tytuł w 2016 roku, to prawie 2 mld złotych na rozmaite inwestycje w kulturę.

Minister podkreślił, że cieszy go "zmiana świadomościowa" w podejściu do kultury kandydatów to tytułu ESK 2016. "We wszystkich wnioskach podkreślane jest - co jest absolutną nowością - że kultura jest źródłem rozwoju nie tylko gospodarczego, ale też jednym z najważniejszych znaków jakościowych (...) Kulturę traktuje się jako +dźwignię do rozwoju+" - ocenił.

Na 12-13 października zaplanowano I etap konkursu, tzw. preselekcję, podczas której miasta kandydujące zaprezentuję oferty przed specjalnie powołaną komisją selekcyjną. W jej skład wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie. Rada UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski wskazały po dwie osoby, a komitet regionów - jedną. Minister kultury wytypował sześć osób.

Lista ekspertów na razie jest objęta tajemnicą, ale - jak zapewnił minister - "szybko zostanie ujawniona". "Eksperci spotkają się w połowie października i nie będzie to tajne spotkanie. Zależało mi jednak bardzo na tym, by teraz eksperci mieli święty spokój - aby miasta nie naciskały na nich, uznając ich za swoich ewentualnych sprzymierzeńców" - tłumaczył.

Jak dodał, wybierając ekspertów szukał ludzi, którzy nie są związani z żadnym miastem startującym w konkursie, i mają doświadczenia pozwalające ocenić propozycje z różnych dziedzin kultury - zarówno festiwalowe, jak inwestycyjne. "Są to osoby powszechnie znane, o zróżnicowanych, ale sporych doświadczeniach" - zapewnił.

Miasta zakwalifikowane przez komisję do II etapu znajdą się na tzw. krótkiej liście; ma ona być ogłoszona 13 października.

Zdrojewski zaznaczył, że wystąpił z wnioskiem, by termin wyboru krótkiej listy mógł nastąpić w terminie późniejszym o około miesiąc. "Chodzi o to, by ten wybór nie dokonywał się podczas kampanii wyborczej, samorządowej. Nie chciałbym, aby wybór był obciążony tą walką. Prawdopodobnie jednak nie uda się przesunąć tego terminu, ponieważ nie jesteśmy sami. Razem z polskim miastem wybrane zostanie miasto z Hiszpanii, oni mają swoją procedurę, obie procedury powinny być zbieżne" - tłumaczył Zdrojewski.

Zapowiedział też dokonanie zmiany regulaminowej. "Minimalna liczba miast wybrana przez członków jury ma krótką listę to trzy, a nie dwa, jak ogłaszano wcześniej, maksymalnie sześć, a nie cztery" - poinformował.

W 2016 roku razem ze zwycięskim miastem w Polsce kulturalną stolicą Europy będzie też miasto w Hiszpanii. Tam również zakończono już nabór aplikacji do konkursu. Do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Hiszpanii zgłosiły się Alcala de Henares, Burgos, Caceres, Cordoba, Cuenca, Donostia - San Sebastian, Malaga, Murcia, Oviedo, Palma de Mallorca, Las Palmas de Gran Canaria, Pamplona, Santander, Segovia, Tarragona, Zaragoza. Miasta zakwalifikowane do II etapu Konkursu w Hiszpanii poznamy 29 września 2010 r.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje