Finaliści NIKE 2010

Data: 2010-09-03 14:03:53 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Finaliści NIKE 2010

 

Jury Nagrody Literackiej NIKE 2010 ogłosiło dziś listę tegorocznych finalistów – w siódemce nominowanych znalazły się 3 tomy poezji, dramat, zbiór opowiadań, reportaż i biografia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w 3 października.

 

W tym roku po raz trzeci w historii Nagrody Nike zdarzyło się, że do finału nie nominowano żadnej powieści (wcześniej - w latach 1998 i 2005). Wybrani przez jury finaliści Nike 2010 to trzy tomy poetyckie, zbiór opowiadań, dramat, reportaż i biografia:

 

- „Dni i noce”, Piotr Sommer, Biuro Literackie, Wrocław

- „Ekran kontrolny”, Jacek Dehnel, Biuro Literackie, Wrocław

- „Jasne niejasne”, Julia Hartwig, a5, Kraków

- „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu”, Magdalena Grochowska, Świat Książki, Warszawa

- „Nasza klasa”, Tadeusz Słobodzianek, słowo / obraz terytoria, Gdańsk

- „Nocni wędrowcy”, Wojciech Jagielski, W.A.B., Warszawa

- „Śmierć czeskiego psa”, Janusz Rudnicki, W.A.B., Warszawa.

 

Reportaż Wojciecha Jagielskiego „Nocni wędrowcy” to swoista reporterska powieść, która skłania do porzucenia tradycyjnego myślenia o gatunkach literackich. Podobnie jest z kolejną finalistką: „Śmiercią czeskiego psa” Janusza Rudnickiego, tomem opowiadań wysnutych z notatek prasowych i wspomnień. Trzy wskazania na tomy poetyckie honorują autorów różnych pokoleń i estetyk: Julię Hartwig (ur. 1921), poetkę odwołująca się do tradycji kultury, Piotra Sommera (ur. 1948), buntownika przeciwko skostnieniu poetyckiego języka i Jacka Dehnela (ur. 1980), cyzelującego poetycką formę, ale otwartego na świat współczesny. Finalistą Nike został również dramat „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka - pierwszy utwór literacki, który z sukcesem zmierzył się z tematem zbrodni w Jedwabnem. To dopiero drugi przypadek (po „Kartotece rozrzuconej” Tadeusza Różewicza w 1998 r.), by dramat znalazł się w finale. Stawkę zamyka monumentalna książka Magdaleny Grochowskiej o Jerzym Giedroyciu - pierwsza biografia poświęcona jednej z najważniejszych postaci XX-wiecznej historii Polski.


W 2010 Nagroda Literacka Nike zostanie wręczona po raz czternasty. Finałowa gala odbędzie się 3 października br. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Laureat otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. Fundatorami Nagrody Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.


Nike jest coroczną, prestiżową nagrodą literacką dla polskiej książki roku. Do konkursu kwalifikują się utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki, itp.) oraz dzieła humanistyczne o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Zwycięzca nagrody jest wyłaniany w trzyetapowym konkursie rozstrzyganym przez jury. 20 nominacji ogłaszanych jest w maju, siedmiu finalistów - na początku września.  

 

Jurorami tegorocznej konkursu są: Edward Balcerzan, Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Tadeusz Bradecki, Kinga Dunin, Tomasz Fiałkowski, Marcin Król, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Joanna Tokarska-Bakir.

 

Fundacja Nagrody Literackiej NIKE organizuje konkurs od 1997 roku. Jego celem jest promocja literatury polskiej, a w szczególności rodzimej powieści. Dotychczasowi laureaci nagrody to: Wiesław Myśliwski – za „Widnokrąg”, Czesław Miłosz - „Piesek przydrożny”, Stanisław Barańczak - „Chirurgiczna precyzja”, Tadeusz Różewicz - „Matka odchodzi”, Jerzy Pilch - „Pod Mocnym Aniołem”, Joanna Olczak-Ronikier - „W ogrodzie pamięci”, Jarosław Marek Rymkiewicz - „Zachód słońca w Milanówku”, Wojciech Kuczok - „Gnój”, Andrzej Stasiuk - „Jadąc do Babadag”, Dorota Masłowska - „Paw królowej”, Wiesław Myśliwski - „Traktat o łuskaniu fasoli”, Olga Tokarczuk - „Bieguni”, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki - „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”.

 

 Więcej informacji – nike.org.pl

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje