Cztery premiery zobaczą widzowie podczas rozpoczynającego się 13 marca festiwalu teatralnego Inter Opole. Impreza jest pomysłem nowego dyrektora opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego, Tomasza Koniny.
- To szczególne dla mnie wydarzenie. To przedsięwzięcie pokazujące pięć kierunków. Pięć dróg, którymi chciałbym jako dyrektor prowadzić opolski teatr, którymi chciałbym z moimi aktorami iść - powiedział Konina na konferencji prasowej.
Wspomniane przez dyrektora kierunki to: klasyka dramatu; nowa dramaturgia współczesna; teatr muzyczny; poszukiwanie nowej formy i przestrzeni teatralnej oraz współpraca z innymi scenami.
Każdy z tych kierunków będzie miał swoją reprezentację podczas Inter Opola - zaznaczył Konina. Klasykę dramatu reprezentować będzie "Wiśniowy sad" Czechowa, nowy dramat pojawi się w polskiej premierze sztuki Rolanda Schimmelpfenniga "O nowy lepszy świat", a kierunek muzyczny wypełnią piosenki Jacquesa Brela w wykonaniu aktorów opolskiego teatru.
- To bardzo kameralny spektakl pokazujący moich aktorów z nieznanej wcześniej strony - ocenił Konina. Zdaniem dyrektora opolskiego teatru w poszukiwanie nowej formy i przestrzeni teatralnej wpisze się "Chór sportowy" autorstwa austriackiej noblistki z 2004 roku - Elfriede Jelinek w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Ten sam spektakl pokaże w Opolu - również w ramach festiwalu - zespół berlińskiego Deutsches Theater.
- To jedna z najważniejszych scen dramatycznych Europy. W Opolu pokażą dwie inscenizacje - "Sportchor", czyli "Chór sportowy", i "Podróż zimową" według Franza Schuberta. Te dwa spektakle zostaną pokazane jako ten piąty nurt - współpracy z innymi teatrami polskimi i zagranicznymi - wyjaśnił Konina.
Wszystkie spektakle - oprócz gościnnych występów artystów z Berlina - są realizowane siłami opolskiego teatru. - To krok mający na celu pokazanie, że mamy ochotę na nowe wyzwania, że pracujemy i że warto spojrzeć na Opole jako na miejsce, w którym ciągle coś się dzieje - oświadczył dyrektor.
Konina podkreślił, że chciałby, aby Inter Opole na stałe wpisało się w kulturalny krajobraz Opola. - Mam nadzieję, że festiwal będzie się odbywał co roku, niekoniecznie w marcu. Ze względu na bliskość kwietniowych Opolskich Konfrontacji Teatralnych trzeba będzie te imprezy rozdzielić w czasie - zapowiedział.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl