Festiwal Sztuki Wysokiej "Marzyciele" w Bytomiu

Data: 2008-07-11 15:30:15 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Festiwal Sztuki Wysokiej Dwudniowa, plenerowa impreza w czasie której posłuchać będzie można dobrej muzyki w wykonaniu min. Me Myself and I, zobaczyć ciekawe filmy i spektakl taneczny wyreżyserowany przez Sylwię Hefczyńską. Do nieba polecą setki balonów, a w ulicy Zaułek staną prace ponad setki artystów.
Me Myself and I to tercet, który tworzy muzykę posługując się jedynie wokalem. Muzyka jest energetyczna, wpada w ucho. Pewnie dzięki temu trafiła do reklamówki pewnej sieci komórkowej. Koncert odbędzie się 11 lipca o godz. 21:00.

W ramach akcji Marzenie do nieba wszyscy Bytomianie, którzy przyjdą na Festiwal, będą mogli wypuścić w górę baloniki dostarczone przez organizatorów. Balony poniosą marzenia mieszkańców miasta. Trzeba mieć nadzieję, że marzenia wrócą - spełnione. Akcja odbędzie się w sobotę o 20:00.

Sylwia Hefczyńska-Lewandowska od trzynastu lat tańczy w Śląskim Teatrze Tańca, od trzech - pracuje w nim również jako choreograf w ramach Laboratorium Choreograficznego. Do tej pory stworzyła dla tej grupy trzy pełnospektaklowe produkcje: 'Omdlała sukienka' (2005), 'Przenikanie' (2006) i jeszcze ciepłe 'Przelotnie' (2008). Spektakl zobaczyć będzie można w sobotę, 12 lipca o 22:00.

Festiwal jest przedsięwzięciem łączącym wiele różnorodnych dyscyplin sztuki takich, jak: malarstwo, grafika, fotografia, instalacja, rzeźba, muzyka, występy teatralne i performance.
W ramach Festiwalu organizowany jest konkurs dla młodych artystów obejmujący różne dziedziny plastyczne.

Wszystkie prace są dostępne dla odwiedzających i eksponowane w Galerii i uliczce Zaułek.
Co roku festiwal rozpoczyna się uroczystym wernisażem, rozstrzygany jest konkurs dla młodych twórców i przyznawana nagroda dla zwycięzcy.

Festiwal ma charakter plenerowy. Odbywa się zarówno w Galerii, jak i w sąsiadującej z nią uliczce Zaułek, która, zamknięta na co dzień, na czas trwania Festiwalu zostaje przekazana do dyspozycji Galerii i uczestników Festiwalu.

Festiwal jest również okazją do spotkania na jednej płaszczyźnie wybitnych i uznanych artystów oraz młodych adeptów sztuki, daje możliwość zbliżenia i skonfrontowania postaw twórczych artystów kilku pokoleń oraz zaistnienia młodych, utalentowanych ludzi w środowisku artystycznym.

W trakcie trwającego 2 dni Festiwalu obok wystawy odbywają się koncerty i przedstawienia teatralno-taneczne, które często mają charakter eksperymentalny łącząc dźwięk, obraz i ruch i wykraczając poza utarte ścieżki tradycyjnej estetyki.

Festiwal to także, a raczej przede wszystkim, artyści, ci największego formatu, wykładowcy uczelni artystycznych, a także związany z Festiwalem od początku jego istnienia kompozytor, flecista i performer Dominik Strycharski, czy też odnoszący sukcesy na scenach Europy i Stanów Zjednoczonych tancerze Śląskiego Teatru Tańca Sylwia Hefczyńska i Aleksander Kopański.

Festiwal jest próbą nawiązania kontaktu między odbiorcą a artystą, przełamania barier między światem sztuki, światem twórczości a światem utartych schematów i codziennych problemów człowieka uwikłanego w rzeczywistość.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje