Festiwal Literatury Kobiecej: znamy laureatki nagród "Pióra" i "Pazura"

Data: 2014-09-27 16:46:30 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Festiwal Literatury Kobiecej: znamy laureatki nagród

Uroczystą galą zakończył się w sobotę 27 września 2014 w Siedlcach III Festiwal Literatury Kobiecej "Pióro i pazur", podczas którego przyznano także nagrody dla najciekawszych powieści pisanych przez kobiety - i dla kobiet. 

 

W tym roku wydawnictwa nadesłały 80 tytułów. 19 rywalizowało w kategorii "Pazur", 61 - o laur "Pióra". Na pierwszym etapie oceniało je 30 czytelniczek w wieku od 30 do 74 lat. Zgodnie z regulaminem czytelniczki mogły wybrać po 15 książek z każdej kategorii, które podlegały ocenie jury. Ostatecznie o uznanie jurorów rywalizowało 15 książek w kategorii "Pióro" i 9 - "Pazura".

 

Nagrodę "Pióra" dla najbardziej poruszającej powieści roku 2013 otrzymała powieść Magnolia Grażyny Jeromin-Gałuszki (Wydawnictwo Prószyński i S-ka). 

 

Magnolia to bardzo mądra, życiowa lektura. Uczy, jak czerpać radość z każdej chwili i doceniać jej wartość. Panuje tu swojski klimat, atmosfera serdeczności i poczucie humoru. Nie chce się opuszczać bieszczadzkiej wsi - nie chce się przerywać lektury powieści Jeromin-Gałuszki - napisała w recenzji nasza czytelniczka, Krystyna Meszka. 

 

Nagroda "Pazura" dla najlepszej powieści "z pazurem", wydanej w roku 2013, otrzymała powieść Wszystkie życia Heleny P. Danuty Noszczyńskiej (Wydawnictwo SOL). 

 

Wszystkie życia Heleny P. to nie tylko szalona wyprawa między miastami Ł. i W., bieganina po parkach, parkingach, opuszczonych budynkach czy supermarketach w poszukiwaniu kliku groszy w celu zaspokojenia głodu alkoholowego bohaterów. Autorka barwnie opisuje świat pijaczków-kloszardów, ludzi z marginesu, osób, których na co dzień człowiek stara się nie dostrzegać czy które próbuje ignorować. Życie bezdomnych, z pozoru bezsensowne i monotonne, kryje drugie dno. Każdy z opisywanych w książce kloszardów miał swoje dawne życie, miał też marzenia i cele, które skutkiem złych decyzji czy paskudnego zrządzenia losu na zawsze odpłynęły. Granica pomiędzy dostatnim i szczęśliwym życiem a żebraczym egzystowaniem na parkingu przed supermarketem wcale nie jest taka szeroka, jak mogłoby się wydawać. Wszystkie życia Heleny P. to z jednej strony bardzo przyjemna, lekka, relaksująca opowieść, a z drugiej – pod płaszczykiem żartów słownych i sytuacyjnych – historia, która spędza sen z powiek sprawiedliwych, bowiem zdarzyć się może każdemu człowiekowi. Życie bywa przewrotne. Potrafi odebrać wszystko, by w zamian dać niespodziewaną, drugą szansę. Nigdy bowiem nie wiadomo, kogo spotka się za zakrętem przemierzanej dotąd ze spuszczoną głową drogi, kto tylko wbije nóż w plecy, a kto poda pomocną dłoń w chwili największego kryzysu - podkreśla nasza recenzentka, Magdalena Galiczek. 

 

"Pióro" z rąk czytelniczek otrzymała natomiast książka Jezioro cierni Magdaleny Zimniak (Prozami), której patronowała redakcja serwisu Granice.pl 

 

Jezioro cierni nie jest lekturą, którą się smakuje, którą można się delektować strona po stronie. To raczej powieść czytana impulsywnie i uzależniająco, powieść, którą należy pochłonąć w całości, ryzykując nieprzespaną noc i moralnego kaca. To powieść, która zmusza do rozważań na temat cienkiej granicy pomiędzy zatajeniem prawdy oraz kłamstwem, a także kłamstwem a prawdą, która może głęboko i boleśnie ranić. To wreszcie powieść złożona z różnych odcieni czerni i bieli, w której nie ma nic oczywistego, a jednocześnie nic bardziej pewnego niż to, że przeszłość zawsze do nas wraca - podkreśla Justyna Gul. 

 

"Pazur" czytelniczek trafił do Olgi Rudnickiej, którą nagrodzono za książkę Drugi przekręt Natalii (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) 

 

Wszystko jest tu podporządkowane nieustannej zabawie, komedii omyłek i iskrzących specyficznym humorem dialogów. Mniej ważne są: logika wydarzeń, realizm, psychologia postaci. To nie tak, że postaci są nieciekawe, oj, nie. Są barwne, wprost nieziemsko barwne. Jeśli ktoś lubi obecny w książce rodzaj humoru, będzie niezmiernie zadowolony. Siłą powieści jest również dynamika. Dynamiczne są dialogi, sytuacje, śmierci, zwroty akcji. Dynamiczne jest pojęcie prawdy, wszyscy bowiem tu kłamią i nie mają z tego powodu specjalnych wyrzutów sumienia. Oczywiście, wszak dobre kłamstwo najsilniej buduje trwałe i udane związki. Okłamywanie bliskich dla ich dobra jest takie milusie - pisze o tej powieści Damian Kopeć. 

 

Nagrodę blogerek polonijnych otrzymała powieść "... a życie się toczy" W. Maciejak. 

 

Nagroda fundacji Age of Reading za poruszenie problemu wykluczenia za granicą: Lucyna Olejniczak Opiekunka czyli Ameryka widziana z fotela.

 

Nagrodę magazynu "Piękno i pasje" za wciągającą fabułę, piękny język i świetnie zarysowane charaktery kobiet otrzymała Grażyna Jeromin-Gałuszka, autorka powieści Magnolia.

 

Szczegółowa relacja z drugiego dnia Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" wkrótce. Przeczytajcie naszą relację z dyskusji na temat literatury kobiecej, która odbyła się w pierwszym dniu imprezy. 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje