14 listopada rozpoczęła się kolejna edycja przeglądu kina spoza zachodniego kręgu kulturowego. Podczas kilku dni festiwalowych zaprezentowane będą filmy z Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Będą to filmy fabularne, nagradzane na największych światowych festiwalach. Większość prezentowanych produkcji będzie miało swoją Polską premierę.
Festiwal przyciąga nie tylko kinomanów, lecz także podróżników i miłośników różnych kultur, pokazuje bowiem, w dużej części, obrazy obce dla Polskie publiczności. I tak na przykład pierwszą edycję festiwalu, otworzył film Ziemia i popioły pokazujący w symboliczny lecz wyrafinowany sposób, efekty wojny w Afganistanie. Widzowie festiwalu mieli zatem okazję zobaczyć jeden z pierwszych filmów powstałych po wojnie w Afganistanie.
„Staramy się pokazywać jak najlepsze filmy, ale jednocześnie bardzo wiarygodne kulturowo, nie są to bajki ani komercyjne filmy, tylko obrazy prawdziwe, ilustrujące kultury w których powstają”, powiedział Piotr Kobus – organizator festiwalu. Każdego roku prezentowany jest cykl filmów tematycznych. W tym roku myślą przewodnią będzie buddyzm, a w ramach cyklu pokazanych zostanie 8 filmów z różnych krajów, w których ważną rolę ogrywa religia i filozofia buddyjska. Filmom tym będą towarzyszyły spotkania poruszające tematykę buddyzmu w Polsce.
Drugą częścią będą filmy prezentujące to, co najciekawsze w kinie Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz Azji. Większość filmów to produkcje nagradzane na największych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlinale czy festiwal filmów w Wenecji. Filmem otwierającym tegoroczny festiwal był nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Małżeństwo Tui. Była to pierwsza projekcja tego filmu w Polsce. Filmem, który zamknie festiwal będzie XXY, obraz, który zdobył Wielką Nagrodę Tygodnia Krytyki w Cannes.
Festiwal odbędzie się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Pełny program 20 filmów pokazany będzie tylko na stołecznych ekranach. Po wybranych projekcjach odbędą się spotkania z twórcami filmów. Do tej pory w Festiwalu Filmy Świata Ale Kino! uczestniczyło blisko 12 tys. osób.
Terminy:
Warszawa, 16-22 listopada
Kraków, 19-22 listopada
Poznań, 21-24 listopada
Gdańsk, 23-25 listopada
Źródło: IAR