Festiwal "Dwa Teatry" - nagrody

Data: 2007-06-05 18:34:47 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Festiwal Słuchowisko „Recycling" Tadeusza Różewicza w reżyserii Waldemara Modestowicza i przedstawienie „Norymberga" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymały Grand Prix siódmego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry".
Za reżyserię radiową nagrodę otrzymał Paweł Łysak za produkcję „Witaj w tej krainie" według prozy Marka Nowakowskiego. Wiele nagród otrzymało słuchowisko z Katowic „Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" o pacyfikacji kopalni „Wujek": nagrodę za scenariusz dostał Feliks Netz, za realizację akustyczną - Jacek Kurkowski, za muzykę Jan „Kyks" Skrzek . Nagrodę aktorską dostała Kinga Preis.
Wyróżnione też zostało słuchowisko „Hiena cmentarna" Roberta Louisa Stevensona. Maria Olszewska otrzymała nagrodę za realizację akustyczną, a Marcin Przybylski i Janusz Rafał Nowicki - nagrody aktorskie.
Za rolę kierowcy w słuchowisku „Czarny czwartek" o wydarzeniach czerwca 1956 roku nagrodzony został Tadeusz Drzewiecki. Romana Bobrowska otrzymała nagrodę za scenariusz słuchowiska „Kto z państwa popełnił ludobójstwo" według prozy Wojciecha Albińskiego.
Nagrodę honorową dla producenta słuchowisk otrzymało Radio Merkury - Poznań za słuchowiska „Czarny Czwartek" Roberta Mirzyńskiego i „Opozycjonista" Damiana Szymczaka.
Radiowe jury pod przewodnictwem Grażyny Barszczewskiej przyznało te nagrody po wysłuchaniu 21 słuchowisk.
Wśród przedstawień małego ekranu większość nagród jury podzieliło pomiędzy trzy spektakle wyjaśniające współczesną historię Polski. W „Norymberdze" Wojciech Tomczyk porusza aktualny temat rozliczeń z peerelowską przeszłością.
„Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego otrzymały trzy nagrody: za reżyserię dla Macieja Englerta, za montaż spektaklu dla Jana Sieczkowskiego i nagrodę aktorską dla Piotra Fronczewskiego za rolę Jurgena Stroopa. To pierwsza adaptacja telewizyjna „Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego.
Reżyser Maciej Englert podkreśla, że w obecnej adaptacji mógł pokazać pełen kontekst historyczny oraz dramat bohatera polskiego podziemia okupacyjnego - oficera AK osadzonego przez komunistów w jednej celi z hitlerowskim zbrodniarzem.
Czterema nagrodami został wyróżniony spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego". Za oryginalny polski tekst dramatyczny nagrodę otrzymał Ryszard Bugajski, za zdjęcia do spektaklu - Piotr Liskowski, za scenografię - Aniko Kiss i za muzykę - Paweł Szymański. Spektakl stanowi rekonstrukcję tragicznych lat życia rotmistrza Witolda Pileckiego torturowanego i straconego przez Urząd Bezpieczeństwa.
Paweł Szymański został też wyróżniony za muzykę do spektaklu „Inka 1946" w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Za rolę Stelli w spektaklu „Kolekcja" w reżyserii Marcina Wrony nagrodzona została Magdalena Cielecka. Jury pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego przyznało też wyróżnienia dwóm innym aktorom grającym w tym przedstawieniu: Janowi Fryczowi i Andrzejowi Chyrze.
Jury przyznało też pozaregulaminowe wyróżnienia Małgorzacie Imielskiej za debiut autorski i reżyserski w Teatrze TV za spektakl „Chciałam ci tylko powiedzieć…" i Maji Ostaszewskiej za rolę córki.

Źródło: IAR

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje