Autorka „Jedz, módl się, kochaj" nie wyda nowej książki. Wszystko przez rosyjską agresję na Ukrainę

Data: 2023-06-14 12:02:11 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet
News - Autorka „Jedz, módl się, kochaj

Elizabeth Gilbert, autorka książki Jedz, módl się, kochaj zrezygnowała z wydania nowej książki The Snow Forest. Akcja powieści miała być osadzona na Syberii w 1900 roku, a premiera miała mieć miejsce w lutym 2024. Gilbert usunęła książkę z planu wydawniczego, nie oznacza to jednak, że powieść nigdy nie zostanie wydana. 

Po ogłoszeniu daty premiery powieści The Snow Forest (Zaśnieżony Las) w sieci zawrzało. Planowana na początek 2024 r. premiera książki Elizabeth Gilbert zaplanowana została w okolicach drugiej rocznicy rosyjskiej agresji w Ukrainie. Książka opowiadać miała o dzikiej, tajemniczej dziewczynie, żyjącej w leśnej głuszy i o relacji między człowiekiem a przyrodą

The Snow Forest – o czym będzie nowa książka Elizabeth Gilbert?

W najodleglejszych krańcach Syberii rodzina fundamentalistów wiodła życie w odosobnieniu, odcięciu od świata. W latach 30. XX wieku uciekli od cywilizacji, żyjąc w zimnej, bezdusznej głuszy. Odeszli od społeczeństwa i nie chcieli mieć z nim żadnej styczności – nawet gdy na świat przyszły ich dzieci. Nieświadomi tego, jaki postęp poczyniła ludzkość, nie wiedząc o wydarzeniach czasów II wojny światowej, żyli w swej bańce, dopóki ich kryjówka nie została znaleziona. 

Czytaj również: Elizabeth Gilbert - podróż mojego życia

W 1980 roku samotna kobieta wyrusza, by przywrócić tę niezwykłą rodzinę światu. To, co znajdzie w tajdze i co odkryje w najmłodszej dziewczynie, zaskoczy ją bardziej niż wszystko, co dotąd przeżyła i zupełnie zmieni jej życie.   

Dlaczego Elizabeth Gilbert zdecydowała się zrezygnować z premiery swojej powieści?

Akcja powieści toczyć się miała w Rosji, co wzburzyło ukraińskich czytelników. Głosów było tak wiele, że Elizabeth Gilbert podjęła decyzję o wstrzymaniu publikacji. Miłośnicy twórczości autorki obawiać się mieli, że w powieści ukazany zostanie wyidealizowany obraz Rosji, kraju, który odpowiada za zbrodnie wojenne.

Internauci zorganizowali zmasowaną akcję oceniania zapowiadanej dopiero książki w serwisie Goodreads – w ciągu dwóch dni wystawiono ponad 500 jednogwiazdkowych ocen. Równie wiele osób wyraziło swe rozczarowanie na Twitterze. Decyzja o publikacji książki w tak fatalnym momencie budzić miała ból, rozczarowanie czy smutek. 

Usłyszałam te głosy i szanuję je. Usuwam książkę z planu wydawniczego. To nie jest czas na publikację tej powieści

napisała Elizabeth Gilbert na Instagramie

W międzyczasie pisarka pracować ma już nad kolejnymi książkami. Premiera książki w Polsce nie została zapowiedziana, choć dotychczasowe publikacje autorki ukazywały się w polskim przekładzie. W 2011 roku na polskim rynku ukazała się najgłośniejsza książka Gilbert – Jedz, módl się, kochaj. W kolejnych latach przeczytać można było m.in. książki Botanika duszy, Wielka magia oraz  – wydane w 2019 roku – Miasto dziewcząt.

Ostatnią z powieści w dobrej cenie kupić można poniżej:

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Miasto dziewcząt
Elizabeth Gilbert4
Okładka książki - Miasto dziewcząt

W 1940 roku, 19-letnia Vivian Morris zostaje wyrzucona z prestiżowego Vassar College z powodu miernych osiągnięć na pierwszym roku. Zamożni rodzice wysyłają...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje