Polacy mogą już oglądać objazdową wystawę "Podróż po sztuce włoskiej 1950-1980. Sto dzieł z Kolekcji Farnesina". Ekspozycja jest prezentowana w Pałacu Wilanowskim.
Wśród wystawianych obrazów, rzeźb i instalacji reprezentujących włoski informel, pop-art, konceptualizm, transawangardę oraz Arte Povera, czyli sztukę biedną, znaleźć można włoskich twórców 20. wieku, takich jak: Lucio Fontana, Emilio Vedova czy Giulio Paolini.
Historyk sztuki Justyna Wesołowska zaznacza, że wystawa ukazuje trwałość tradycji, powrót do antyku oraz zrozumienie co we współczesnym świecie oznacza klasyczność. Dodała, że artysta włoski nigdy nie miesza sztuki z życiem. Podczas gdy Andy Warhol malował puszki Campbella, artysta włoski przetwarzał to co mu było najbliższe, na przykład Kaplicę Sykstyńską Michała Anioła.
Kolekcja nazwę zawdzięcza Pałacowi Farnesina, który od zakończenia budowy, w 1959 roku, jest siedzibą włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie prezentuje się wystawę.
Kurator wystawy Concetta Branciamore podkreśla, iż tematyka dzieł jest zróżnicowana, dlatego nie można dać jej jednego, ogólnego tytułu. Twórcy reprezentują różne nurty. Zaczynając od artystów, którzy tworzyli we Włoszech w okresie powojennym, kończąc na inspiracjach kulturą europejską. Pojawiają się też akcenty sztuki północno-amerykańskiej.
Wystawa rozpoczęła swą trasę od Sarajewa. W planach jest także odwiedzenie krajów Ameryki Południowej. Do 15. stycznia zobaczyć ją można w Oranżerii Pałacu Wilanowskiego.
Źródło: IAR