Dizajn dla najmłodszych

Data: 2012-10-05 08:56:07 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Dizajn dla najmłodszych

Dizajn jest wszędzie! Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował? Bo właśnie na tym polega projektowanie, czyli dizajn. A zaprojektowane jest naprawdę wszystko: i rzeczy bardzo małe, jak spinacz do papieru, i te bardzo duże, jak samolot. I te zwyczajne, jak wiadro, i eleganckie jak perfumy; i rzeczy do ubrania, jak trampki, i do jedzenia, jak cukierki. Wszystko! 100 rzeczy obejrzeć można w elementarzu, tysięcy pozostałych trzeba szukać wokół siebie. Książka Ilustrowany elementarz dizajnu też została zaprojektowana. 25 ilustratorów przygotowało po cztery rysunki, każdy wymyślił je inaczej. Potem grafik zaprojektował, jak ich pomysły ładnie i funkcjonalnie złożyć w całość. Obok obrazków znaleźć można informacje o autorach ilustracji oraz twórcach rzeczy, które przedstawiają. 

 

Tak właśnie Ilustrowany elementarz dizajnu zapowiada Ewa Solarz, jedna z pomysłodawczyń przedsięwzięcia. W tej książce autorka po raz kolejny uświadamia nam, że wszystko, co nas otacza, to dizajn. Solarz wybrała 100 przedmiotów, które z codziennego użytkowania zna niemal każde dziecko i dorosły. Większość pokazanych przedmiotów z czasem weszło do kanonu dizajnu. 

 

Książka Ilustrowany elementarz dizajnu ma być pretekstem do wspólnego, dzieci i rodziców, odkrywania wokół siebie świata rzeczy zaprojektowanych – do ich nazywania i myślenia o nich jako o przemyślanych wynalazkach. Do uwrażliwienia na przedmioty. Wybrane przez autorkę obiekty zostały narysowane przez grupę utalentowanych artystów młodego pokolenia. Tak powstał podwójny elementarz: i dizajnu, i polskich ilustratorów. 

 

Każdy z nich narysował po cztery przedmioty. Zaprezentowano je w książce według kolejności alfabetycznej nazw przedmiotów, jak to w elementarzu. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: podstawowe informacje dla rodziców (data powstania projektu, nazwisko projektanta), tak, aby dzieci będą mogły dowiedzieć się na przykład, kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę „Coca-Coli”, albo w którym roku powstały opakowanie czekolady “Jedyna” czy flakon perfum “Chanel nr 5″, skuter “Vespa” czy trampki “Converse”.

 

Książce towarzyszy wystawa ilustracji pod tym samym tytułem. Autorka książki jest jej kuratorem. Wystawa będzie jednym z wydarzeń tegorocznego Łodź Design Festival i będzie ją można oglądać w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 24 w dniach 18-28.10.2012 Więcej informacji: http://www.lodzdesign.com/2012/wydarzenia/edukreacja/ilustrowany-elementarz-dizajnu/

 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje