We wtorek przed warszawskim sądem apelacyjnym odbyła się rozprawa przeciwko Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu. Chodzi o nieścisłości, które znalazły się w książce Dalej jest noc.
- W lipcu odbyła się pierwsza rozprawa przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie przeciwko autorom książki Dalej jest noc.
- W czasie rozprawy zreferowano dotychczasowe ustalenia i oddano głos pełnomocnikom.
- To kontynuacja procesu zapoczątkowanego przez Filomenę Leszczyńską, której stryj opisany został w publikacji.
27 lipca 2021 roku przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko autorom książki Dalej jest noc. Historycy odpowiedzialni za publikację – prof. Barbara Engelking oraz prof. Jan Grabowski – zostali oskarżeni przez Filomenę Leszczyńską, której stryj został przedstawiony w książce jako „złodziej i współwinny śmierci Żydów”.
Dalej jest noc – historycy oskarżeni
Przypomnijmy, że sprawa zaczęła się w 2019, rok po ukazaniu się publikacji Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Książka wywołała skrajne reakcje w środowisku historycznym, a jej treść dotarła do bliskich osób, którzy przedstawieni zostali przez badaczy.
Wśród nich znalazła się Filomena Leszczyńska, która nie zgadza się z twierdzeniami historyków na temat jej stryja – Edwarda Malinowskiego. Kobieta pozwała historyków, oskarżając ich o szarganie dobrego imienia zmarłego.
Zapadł wyrok w sprawie autorów
9 lutego 2021 w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się ostatnia rozprawa w sprawie z powództwa Leszczyńskiej.
Po rozpoznania sprawy, Sąd Okręgowy uznał, że chociaż powódka ma prawo do walki o dobre imię osoby zmarłej, to nie zgadza się na zasądzenie od pozwanych zadośćuczynienia w postaci 100 tys. złotych. Zamiast tego sąd nakazał historykom przeprosić Filomenę Leszczyńską.
Czytaj także: Autorka "Tatuażysty z Auschwitz" trafi przed sąd? Oskarża syn bohaterki jej najnowszej książki!
Wyrok z lutego nie był prawomocny, a strony odwołały się od niego. Datę apelacji wyznaczono na 27 lipca i w ostatni wtorek odbyła się pierwsza rozprawa przed sądem apelacyjnym.
Historycy przed sądem apelacyjnym
We wtorek odbyła się pierwsza rozprawa przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie. We wtorek sąd miał zreferować ustalenia sądu niższej instancji, a także wysłuchać pełnomocników procesowych pozwanych i powódki. Na tym zakończyła się pierwsza rozprawa. Kolejny termin rozprawy ustalono na 16 sierpnia 2021 roku.
Czytaj także: Antyczna tablica z fragmentem „Eposu o Gilgameszu” skonfiskowana przez amerykański sąd
Pomocy prawnej Filomenie Leszczyńskiej udzieliła organizacja pozarządowa Reduta Dobrego Imienia, której projekty otrzymywały rządowe dotacje. Z kolei wsparcie dla Barbary Engelking oraz Jana Grabowskiego udzielili inni badacze i historycy. Zdaniem prof. Andrzej Paczkowski, członka rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, który przed miesiącami rozmawiał z dziennikarzami Onet.pl, proces „ma podłoże czysto polityczne”.