Pandemia spowodowała wzrost czytelnictwa w Polsce?

Data: 2021-03-08 09:25:28 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Czy pandemia przyniosła pozytywne skutki? Okazuje się, że tak! Zamknięcie w domach skłoniło wiele Polek i wielu Polaków do sięgnięcia po literaturę. 

Obrazek w treści Pandemia spowodowała wzrost czytelnictwa w Polsce? [jpg]
 

▪ 35% Polek i Polaków chętniej sięgało po książki w 2020 niż w 2019 roku.

▪ Najchętniej sięgaliśmy po kryminały oraz literaturę sensacyjną

▪ W 2020 r. doszło m.in. do odwołania Targów Książki w Warszawie

Chociaż pandemia koronawirusa przyniosła wiele niepokojów, miała także ogromny wpływ na kulturę – w Polsce i na świecie. Dziś okazuje się, że w 2020 roku chętniej sięgaliśmy po literaturę. 

35% Polaków częściej czytało książki

Według badań przeprowadzonych przez agencję badawczą IMAS International, w ubiegłym roku co trzeci Polak zaczął częściej sięgać po literaturę. I to w różnych postaciach – zarówno w klasycznej, papierowej formie, jak i formie e-booków czy audiobooków.

Czytaj także:  Warszawskie Targi Książki 2021 odbędą się w czerwcu!

Według badań agencji IMAS, aż 17% ankietowanych stwierdziło, że w ubiegłym roku kupowało więcej książek niż dotychczas. Z kolei agencja Newseria donosi, że najchętniej sięgano po książki gatunkowe – kryminały czy powieści sensacyjne oraz literaturę dziecięcą. 

Rodzice skazani na siedzenie w domu z dziećmi poszukiwali dla nich jakichś rozrywek, a naturalną rozrywką jest czytanie książek. Wielu z nich przypomniało sobie, że może w ten sposób spędzać z dziećmi czas. Wydawcy zgłaszają, że właśnie sprzedaż książek dla dzieci utrzymała się na podobnym poziomie jak przed pandemią albo nawet wzrosła

– mówił Michał Rusinek. 

Pandemia a literatura

Z kolei Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia wskazuje na to, że w świecie, w którym królują fake-newsy, książki stają się zakątkiem „piękna i prawdy”. ERGO Hestia konkursu Literacka Podróż Hestii. 

Na to, jak wyglądał rynek książki w 2020 roku, wpływ miała także polityka wydawnicza. Po chwilowym załamaniu i wstrzymaniu premier na początku lockdownu, w drugiej połowie roku wielu wydawców ponownie postawiło na wielkie książkowe premiery. Wraz z nimi z kolei organizowane były spotkania autorskie – w formie online, często na Facebooku lub YouTubie. 

W 2020 roku odbyła się także znaczna część konkursów i plebiscytów literackich. Portal Granice.pl zorganizował akcję „Książka na kryzys”, w ramach której czytelnicy mogli dzielić się z innymi informacjami o swoich ulubionych lekturach. Na początku 2021 roku poznaliśmy także laureatów plebiscytu Książki roku 2020

Wciąż nie znamy jednak oficjalnych statystyk czytelniczych za rok 2020 Biblioteki Narodowej. Badania te z reguły przedstawiane są opinii publicznej w pierwszej połowie kolejnego roku. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje