Pandemia spowodowała wzrost czytelnictwa w Polsce?

Data: 2021-03-08 09:25:28 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Czy pandemia przyniosła pozytywne skutki? Okazuje się, że tak! Zamknięcie w domach skłoniło wiele Polek i wielu Polaków do sięgnięcia po literaturę. 

Obrazek w treści Pandemia spowodowała wzrost czytelnictwa w Polsce? [jpg]
 

▪ 35% Polek i Polaków chętniej sięgało po książki w 2020 niż w 2019 roku.

▪ Najchętniej sięgaliśmy po kryminały oraz literaturę sensacyjną

▪ W 2020 r. doszło m.in. do odwołania Targów Książki w Warszawie

Chociaż pandemia koronawirusa przyniosła wiele niepokojów, miała także ogromny wpływ na kulturę – w Polsce i na świecie. Dziś okazuje się, że w 2020 roku chętniej sięgaliśmy po literaturę. 

35% Polaków częściej czytało książki

Według badań przeprowadzonych przez agencję badawczą IMAS International, w ubiegłym roku co trzeci Polak zaczął częściej sięgać po literaturę. I to w różnych postaciach – zarówno w klasycznej, papierowej formie, jak i formie e-booków czy audiobooków.

Czytaj także:  Warszawskie Targi Książki 2021 odbędą się w czerwcu!

Według badań agencji IMAS, aż 17% ankietowanych stwierdziło, że w ubiegłym roku kupowało więcej książek niż dotychczas. Z kolei agencja Newseria donosi, że najchętniej sięgano po książki gatunkowe – kryminały czy powieści sensacyjne oraz literaturę dziecięcą. 

Rodzice skazani na siedzenie w domu z dziećmi poszukiwali dla nich jakichś rozrywek, a naturalną rozrywką jest czytanie książek. Wielu z nich przypomniało sobie, że może w ten sposób spędzać z dziećmi czas. Wydawcy zgłaszają, że właśnie sprzedaż książek dla dzieci utrzymała się na podobnym poziomie jak przed pandemią albo nawet wzrosła

– mówił Michał Rusinek. 

Pandemia a literatura

Z kolei Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia wskazuje na to, że w świecie, w którym królują fake-newsy, książki stają się zakątkiem „piękna i prawdy”. ERGO Hestia konkursu Literacka Podróż Hestii. 

Na to, jak wyglądał rynek książki w 2020 roku, wpływ miała także polityka wydawnicza. Po chwilowym załamaniu i wstrzymaniu premier na początku lockdownu, w drugiej połowie roku wielu wydawców ponownie postawiło na wielkie książkowe premiery. Wraz z nimi z kolei organizowane były spotkania autorskie – w formie online, często na Facebooku lub YouTubie. 

W 2020 roku odbyła się także znaczna część konkursów i plebiscytów literackich. Portal Granice.pl zorganizował akcję „Książka na kryzys”, w ramach której czytelnicy mogli dzielić się z innymi informacjami o swoich ulubionych lekturach. Na początku 2021 roku poznaliśmy także laureatów plebiscytu Książki roku 2020

Wciąż nie znamy jednak oficjalnych statystyk czytelniczych za rok 2020 Biblioteki Narodowej. Badania te z reguły przedstawiane są opinii publicznej w pierwszej połowie kolejnego roku. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje