Instytut Książki wycofuje się z akcji Czytaj PL? Chodzi o Strajk Kobiet

Data: 2020-11-04 11:14:42 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

We wtorek, 3 listopada, miała miejsce konferencja prasowa, w której udział wzięli autorzy, organizatorzy akcji Czytaj PL oraz Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. W czasie konferencji pojawiły się wątki nawiązujące do Strajku Kobiet, a spotkanie online opuścił Dyrektor Instytutu. 

Obrazek w treści Instytut Książki wycofuje się z akcji Czytaj PL? Chodzi o Strajk Kobiet  [jpg]
  Fot. Czytajpl.pl

Czytaj PL to organizowana od kilku lat z wielkim powodzeniem akcja czytelnicza, która zachęcić ma Polaków do sięgnięcia po literaturę. Organizatorami akcji są Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz eComGroup sp. z o.o. – właściciel księgarni Woblink, z kolei partnerem strategicznym akcji od lat pozostaje Instytut Książki. W ramach akcji czytelnicy mają szansę przeczytać za darmo w ciągu miesiąca kilkanaście książek udostępnianych na platformie Woblink. Wystarczy, że wcześniej pobiorą na swoje urządzenia aplikację i zeskanują kod QR widoczny na plakatach oraz materiałach graficznych w sieci. 

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek, 2 listopada, a dzień później zorganizowana została konferencja prasowa, w której przedstawiono ideę akcji. W wydarzeniu online skierowanym do dziennikarzy pojawili się autorzy, organizatorzy i reprezentant Instytutu Książki – Dyrektor Dariusz Jaworski

Czytaj także: Pisarki wspierają Strajk Kobiet: "Chcemy miłości i wolności!"

W czasie konferencji pojawić miały się wątki nawiązujące do  Strajku Kobiet, czyli ruchu zainicjowanego w ramach sprzeciwu wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wykonywanie aborcji z powodu ciężkiej wady płodu za niezgodne z konstytucją. Strajk Kobiet w swoich postulatach żąda także m.in. dymisji poszczególnych ministrów rządu Prawa i Sprawiedliwości. W związku z tym Dyrektor Instytutu Książki postanowił opuścić konferencję prasową. 

Tego samego dnia na stronie instytucji pojawiło się oświadczenie Dariusza Jaworskiego: 

Jako dyrektor Instytutu Książki przepraszam wszystkich dziennikarzy, którzy brali udział w konferencji za opóźnienie w jej rozpoczęciu, a następnie za wyłączenie się z niej przedstawiciela Instytutu Książki. Przyczyną tego był brak powstrzymania się przez niektórych uczestników konferencji przed manifestowaniem swoich ideologicznych postaw.

Nie ma zgody na wykorzystanie konferencji, której celem była promocja proczytelniczej akcji, do manifestacji swoich niezwiązanych z przedmiotem spotkania poglądów.

Nie ma zgody na wykorzystanie wspólnej konferencji, w celu manifestacji swojego uczestnictwa w wojnie kulturowej, która podsyca i utrwala postawy ideologicznie skrajne, nawołuje do agresji, jest przejawem brutalności objawiającej się w aktach wandalizmu i wprowadza w przestrzeń publiczną wulgarność, a przez to w bardzo negatywny sposób wpływa na demokratyczny porządek prawny Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwo Jej Obywateli.

Dariusz Jaworski

Dyrektor Instytutu Książki

Warszawa, 3 listopada 2020 roku


3 listopada na łamach serwisu wPolityce.pl pojawiła się informacja dotycząca „wycofania” się Instytutu Książki z współorganizacji akcji „Czytaj PL”. Łukasz Jarocki, rzecznik prasowy Instytutu Książki, w rozmowie z  serwisem Granice.pl dementuje jednak te doniesienia

Ze względu na zaangażowane już środki finansowe Instytut Książki kontynuuje tegoroczną współpracę z organizatorami akcji Czytaj PL

– mówi nam rzecznik prasowy Instytutu Książki. 

Jednocześnie rzecznik podkreślił, że Instytut Książki rozważa rezygnację ze współpracy przy kolejnych edycjach wydarzenia

Dyrekcja Instytutu Książki poważnie rozważa wycofanie się ze współpracy w kolejnej edycji, tj. w 2021 roku

– mówi Łukasz Jarocki. 

Warto wiedzieć, że akcja Czytaj PL dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. W ramach tegorocznej edycji akcji czytelnicy mają szansę przeczytać książki Karoliny Macios, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Mikołaja Łozińskiego, Dominiki Słowik, Roberta Małeckiego, Jakuba Ćwieka, Pauliny Hendel, Andriego Dnaera Magnasona, Wojciecha Drewniaka, Jakuba Małeckiego oraz Stephanie Stahl. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje