Cykliści

Data: 2011-03-22 09:45:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Cykliści

Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią oraz Warszawskie Towarzystwo Cyklistów zapraszają na otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej Cykliści: sympatycy, pasjonaci, mistrzowie. Odbędzie się ono 25 marca 2011 (piątek), o godz. 18.00 w galerii plenerowej DSH u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia 

 

Wystawa opowiada o tym, jak rower z ekskluzywnego wynalazku stał się nierozerwalną częścią miejskiego i wiejskiego krajobrazu. Na ponad dwudziestu wielkoformatowych planszach eksponowanych jest kilkadziesiąt zdjęć pochodzących z okresu od 2 połowy XIX wieku po rok 1989, reprodukowanych wraz z rysunkami oraz opisami zaczerpniętymi z czasopism tematycznych (np. „Cyklista”, „Przegląd Sportowy”) i okolicznościowych broszur. Istotą ekspozycji jest pokazanie historii sportu rowerowego z różnych perspektyw; zmieniających się na przestrzeni prawie stu lat kształtów i ról oraz zastosowań roweru. To z jednej strony prezentacja różnorakich odmian i „mutacji” tego urządzenia – od zabawnego bicykla czy welocypeda, poprzez wersje towarzyskie, a także bezprecedensowe: rower-samolot, trycykl (rower-drukarnia uliczna); z drugiej strony pokazanie sylwetek jego użytkowników – mistrzów (m.in. Feliks Więcek – zwycięzca Pierwszego Wyścigu Dookoła Polski, Feliks Rawski - Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego) i sympatyków, a także popularnych miejsc do uprawiania tego sportu (np. tor wyścigowy na Dynasach). Wynalazki rowerowe, historie mistrzów i miłośników kolarstwa, najważniejsze wyścigi, wycieczki krajoznawcze i dalekie podróże – to tylko niektóre z tematów prezentowanych fotografii. Opowieść uzupełniają teksty źródłowe z epoki, które w humorystyczny sposób oddają jej atmosferę.

 

„Bodajbyśmy doczekali w zdrowiu: tak tanich rowerów, ażeby nawet najskromniejszy pracownik mógł zdobyć się na kupno tej szacownej machiny. (...) Takich stosunków, ażeby zarówno chłop, jak i mały mieszczanin, zobaczywszy na swoim terytorium cyklistę, witał go z radością, jako człowieka, który zawsze przywozi otuchę, a niekiedy dobrą radę w codziennych kłopotach" – życzył Polakom Bolesław Prus w 1898 roku. Warto sprawdzić, czy spełniło się marzenie pisarza, oglądając wystawę Ośrodka KARTA, Domu Spotkań z Historią i Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

 

 Prezentowane zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Część z nich została opublikowana w wydanym w 2010 roku staraniem Ośrodka KARTA, przy współudziale Domu Spotkań z Historią, albumie fotograficznym Cykliści w serii „Historie obrazkowe”.

 

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA

 

Partner wystawy: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów

 

Współpraca: Warszawska Masa Krytyczna (partner wernisażu)

 

Wystawa prezentowana na skwerze, u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia

 

Otwarcie wystawy: 25 marca 2011, godz. 18.00 (wystawa czynna do 29 maja 2011)

 

Naród bez pamięci nie ma własnej przyszłości. Niezależny Ośrodek KARTA, który cenię od lat, nie tylko utrwala w historii co kiedyś było, ale jest ważnym wkładem w lepsze jutro Polski — i dlatego zasługuje na jak najszersze wsparcie społeczne.

Zbigniew Brzeziński 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje