Coraz mniej księgarń w Polsce! Tego roku zamknięto ich niemal 60!

Data: 2021-12-17 08:56:56 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W 2021 roku zamknęły się kolejne księgarnie – wynika z informacji przekazanych przez Ogólnopolską Bazę Księgarń. W tym roku zniknąć miało ok. 60 sklepów z książkami. 

Obrazek w treści Coraz mniej księgarń w Polsce! Tego roku zamknięto ich niemal 60! [jpg]
Fotografia ilustracyjna
  • W 2021 roku zamknięte zostały kolejne księgarnie stacjonarne. 
  • W niektórych województwach liczba księgarń wzrosła. 
  • Więcej informacji ze świata literatury odnajdziesz na Granice.pl.

Grudzień to dobry czas na podsumowania. Takie dokonała także Ogólnopolska Baza Księgarń, za którą odpowiada Polska Izba Książki. Niestety, wynik rocznego raportu nie jest najlepszy — tego roku z rynku zniknęły kolejne księgarnie. 

Najwięcej księgarń w mazowieckim 

Ogólnopolska Baza Księgarń to internetowy serwis, w którym prezentowane są liczby i statystyki związane z księgarniami stacjonarnymi. Twórcy rejestru bazują na zgłoszeniach, które dokonują właściciele księgarń – każda osoba prowadząca książnice, może założyć jej profil na OBK, a w momencie likwidacji działalności – wyrejestrować się. 

Według najnowszego raportu OBK, obecnie na terenie naszego kraju działają 1764 księgarnie. Najwięcej jest ich w województwie mazowieckim, gdzie rejestr odnotowuje aż 323 placówki księgarskie. 

Może zainteresować cię także...

Na kolejnych miejscach znajdują się województwo małopolskie (183 księgarń) oraz śląskie (180 księgarń). Najmniej księgarń znajduje się obecnie w województwie opolskim (33), świętokrzyskim (42) oraz lubuskim (45). 

Ponad 60 księgarń mniej 

Twórcy raportu wskazują, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, w 2021 roku zamkniętych zostało ok. 60 księgarń stacjonarnych. To kolejny spadek liczby działających książnic, choć nie tak duży jak pomiędzy 2020 a 2019 rokiem. Wówczas z rynku zniknęło 105 książnic. 

Jak wynika ze statystyk OBK z 30.11.2020 oraz 15.12.2021, w ostatnim roku najwięcej księgarń zamkniętych zostało w województwie dolnośląskim. Tam ubyło ich aż 17. Nieco mniej zamknięć było w województwie wielkopolskim (14 zamknięć) oraz mazowieckim (zniknęło 10 księgarń).

Może zainteresować cię także...

W kilku miejscach powstały zupełnie nowe punkty. Chodzi m.in. o województwo świętokrzyskie, gdzie w listopadzie ubiegłego roku odnotowano działalność 79 księgarń, a dziś w województwie funkcjonuje ich 84. O pięć księgarń więcej jest także w województwie kujawsko-pomorskim oraz województwie opolskim. 

Certyfikat dla małej księgarni czy stała cena książki? 

Spadek liczby księgarń oraz bankructwa największych, sieciowych książnic już od wielu lat stanowią element debaty polskiego rynku książki. Poszukiwane są rozwiązania, które mogłyby polepszyć kondycje nie tylko polskich księgarń, ale także stanu czytelnictwa. 

Zdaniem Polskiej Izby Książki pomóc może wprowadzenie jednakowych cen książki, które obowiązywać będą wszystkich sprzedawców przez określony czas. Jednolita cena książki w różnych wersjach przez ostatnie lata wracała jako projekt, jednak nigdy nie została ostatecznie zaakceptowana. Także w 2021 roku część wydawców nie zgadza się na wprowadzenie tego pomysłu.  Przeciwnicy stałej ceny książki obawiają się, że chociaż cena egzemplarza wzrośnie, małe księgarnie i tak nic na tym nie zyskają, bowiem wydawcy – na podstawie odrębnych umów – nadal będą zmuszeni do udzielania dużych rabatów księgarniom internetowym oraz sieciowym.

Może zainteresować cię także...

W tym samym czasie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Książki wprowadziło program dla niezależnych księgarń. W ramach projektu „Certyfikat dla małych księgarń” tego roku do 106 księgarni trafiło niemal 3 mln zł. W większości księgarnie otrzymały dotacje w wysokości do 30 tys. zł.

Czytaj także: Państwo zapewni wsparcie małym księgarniom i bibliotekom

Korzystanie z serwisu Ogólnopolskiej Bazy Księgarń jest nieobowiązkowe, co oznacza, że część księgarzy zakładających dopiero swoje firmy, mogło nie odnotować tego faktu w bazie; ci, którzy zrezygnowali z prowadzenia księgarni, mogli z kolei zapomnieć poinformować o tym OBK.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje