Co zrobiłeś z doktorem? Fragment książki „Po nowe życie" Weroniki Wierzchowskiej

Data: 2020-08-21 11:40:10 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Po zakończeniu drugiej wojny światowej trzy dziewczyny z 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego przemierzają na ciężarówkach, furmankach, konno i piechotą miasta i wsie Dolnego Śląska. Celem wyprawy jest Zalipie Dolne koło Lubania, gdzie platerówki mają się osiedlić. Podróż obfituje w przygody i niebezpieczeństwa.

Obrazek w treści Co zrobiłeś z doktorem? Fragment książki „Po nowe życie" Weroniki Wierzchowskiej [jpg]

Trwa akcja przesiedleńcza. Na Ziemie Odzyskane napływają osadnicy z Kresów, szukając nowego miejsca do zamieszkania. W tych niespokojnych czasach trudno uniknąć spotkania z niemieckimi partyzantami i maruderami, bandami szabrowników i sołdatami z Armii Czerwonej. Pomimo wielu przeszkód nowo przybyli mieszkańcy próbują powrócić do normalności.

Po nowe życie to powieść przygodowo-obyczajowa rozgrywająca się na polskim Dzikim Zachodzie w 1945 roku. Realia Polski powojennej zostały opisane z dbałością o szczegóły historyczne i tło obyczajowe. Warto poznać bohaterki, które nie dają sobie w kaszę dmuchać! Do lektury nowej książki Weroniki Wierzchowskiej zaprasza Wydawnictwo Szara Godzina. W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy Wam premierowy fragment książki Po nowe życie. Dziś czas na kolejną odsłonę tej historii: 

Nagle Detlef przystanął. Wydawało mu się, że coś słyszał, a gdy spojrzał w kierunku otwartej bramy, zauważył, że do gospodarstwa wtargnęło właśnie jakichś dwóch intruzów w mundurach. Dopiero po chwili spostrzegł, że to tylko dziewczyny: jedna – mała i ładna jak laleczka, druga – duża, o urodzie podobnej do urody jego Adeli.

Detlef aż poczuł ukłucie w sercu! Obie kobiety miały przewieszone przez plecy pepesze i czarne berety z orzełkami na głowach. Polki! – pomyślał. Tyle dobrego, że nie Rosjanki, bo z Polakami łatwiej można się dogadać. W czasie wojny w pobliskich oborach krowami zajmowali się robotnicy przymusowi z Polski. Detlef był wynajmowany przez właściciela hodowli do opieki medycznej nad zwierzętami i siłą rzeczy musiał jakoś się dogadać z pasterzami i ludźmi pracującymi przy krowach. Od dziecka miał łatwość uczenia się języków obcych: znał francuski, angielski i trochę czeski, a i z polskim szło mu całkiem gładko. Kaleczył go co prawda okropnie i nie panował nad akcentem, jednak porozumieć się mógł z powodzeniem. Przynajmniej tak mu się wydawało.

– Dzień dobry! – zawołał z tym swoim twardym, niemieckim „r” i uśmiechnął się szeroko. Nie był chyba świadomy, że niemiecki akcent w polskiej mowie budzi wśród Polaków wstręt.

Dziewczyny nie odpowiedziały uśmiechem, a Janka zrobiła taki gest, jakby chciała sięgnąć po automat, jednak w porę się powstrzymała. Obie patrzyły na niego raczej ze srogimi minami. Do Detlefa dotarło, że nie wygląda chyba zachęcająco: nieogolony,w ubraniu wyświechtanym i wymiętym, a do tego z podkrążonymi i przekrwionymi oczami pijaka. Zaniedbał także mycie głowy i czesanie, więc zapewne kobiety widziały w nim teraz jakiegoś degenerata.

– Obywatel rozumie po polsku?! – zapytała dla pewności Anna.

– Jestem podporucznik Hartman! Szukamy weterynarza! Podobno mieszka tu niejaki doktor Polle?

Kobiety w końcu podeszły do mężczyzny. Stanęły przed nim twarzą w twarz.

– Gadaj, ochlaptusie, co zrobiłeś z doktorem! – wrzasnęła Janka, przeciągając pasek z pepeszką, tak że broń miała teraz nie na plecach, a pod ręką. – Co zrobiłeś z doktorem, a?!

– Zjadłem – palnął bez zastanowienia Detlef, poirytowany tym, że wzięły go za jakiegoś szabrownika.

Książkę Po nowe życie kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Po nowe życie
Weronika Wierzchowska1
Okładka książki - Po nowe życie

Po zakończeniu drugiej wojny światowej trzy dziewczyny z 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego przemierzają na ciężarówkach, furmankach, konno i...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje