Animowana ekranizacja „Chłopów” dopiero w przyszłym roku

Data: 2022-09-06 09:56:35 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Współczesna adaptacja Chłopów Władysława Reymonta ukaże się już w przyszłym roku. Sean Bobbitt, brytyjsko-amerykański operator filmowy, a także producent animacji udzielił wywiadu w Polskim Radiu i opowiedział o tym, jak wygląda prace nad ekranizacją. Kiedy możemy się spodziewać premiery?

Obrazek w treści Animowana ekranizacja „Chłopów” dopiero w przyszłym roku [jpg]
Fot. Instagram/dorota_kobiela

Początkowo ekranizacja pojawić się miała dużo wcześniej. Wszystko wskazywało, że film ukaże się jeszcze w tym roku, jednak z powodu pandemii prace mocno się opóźniły. Nie udało się w tamtym czasie zebrać potrzebnej ekipy malarzy. Jest to bardzo praco- oraz czasochłonna produkcja, która wymaga sporego grona artystów. Film jednak po pokonaniu wielu przeciwieństw ukaże się jesienią 2023 roku. 

Chłopi – jak wyglądały prace na planie?

Większość scen do nowej ekranizacji Chłopów była kręcona w studiach filmowych. Zdjęcia z aktorami zakończyły się jesienią 2020 roku, następnie rozpoczęły się prace malarskie. Pierwsze sceny zostały w 100% namalowane. Był to dość wymagający proces, który polegał na ręcznym namalowaniu tysiąca klatek, które później rejestrowane były przy pomocy aparatu. W odróżnieniu od Twojego Vincenta, w którym każda klatka malowana była na jednym płótnie, Chłopi mają bardziej przypominać film animowany. Użyta została ruchoma kamera, a tło i bohaterowie zostali namalowani oddzielnie. W pracach wykorzystana została również sztuczna inteligencja, dzięki której tworzone są ruchy postaci (poklatkowe). Zakończenie prac planowane jest na marzec przyszłego roku.

Czytaj również: Chińczycy stworzyli grę na podstawie „Krzyżaków” Sienkiewicza

W tworzeniu Chłopów wzięli udział aktorzy, a także malarze pracujący w studiach w Polsce, Litwie, Serbii i Ukrainie. Twórcy ponownie wykorzystali technikę animacji obrazów olejnych. Studio BreakThru Films do prac zatrudniło około 70 malarzy, a same prace trwają nawet kilkanaście miesięcy. Twórcy zapewniają, że w produkcji nie zabraknie ludowości. Ogromną rolę odegra muzyka oraz tańce. Sean Bobbitt zapewnił, że ścieżka dźwiękowa do filmu wypadła tak dobrze, że również zostanie wydana. Za muzykę odpowiedzialny jest Łukasz Rostowski L.U.C. Przy tworzeniu filmu, wśród inspiracji znalazły się dzieła młodopolskich malarzy takich jak Józef Chełmoński czy Leon Wyczółkowski.

Chłopi – twórcy oraz obsada ekranizacji

Chłopi to projekt realizowany przez twórców filmu Twój Vincent. Jest to animacja pochodząca z 2017 roku opowiadająca o życiu Vincenta van Gogha. Film odniósł ogromny sukces, a w 2018 roku był nawet nominowany do Nagrody Oscara. Reżyserką oraz scenarzystką jest Dorota Kobiela. Za scenariusz odpowiedzialny jest również jej mąż – Hugh Welchman, który znalazł się także w gronie producentów. 

Czytaj również: „Szadź” powraca z 3 sezonem! Pierwszy odcinek już na Player.pl

W obsadzie Chłopów pojawi się znany już z roli Vincenta Robert Gulaczyk, który zagra Antka. W główną rolę, postać Jagny, wcieli się Kamila Urzędowska (25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy), a w pozostałych rolach zagrają Mirosław Baka (Krótki film o zabijaniu) jako Boryna, Sonia Mietelica (Pod wiatr) jako Hanka, Ewa Kasprzyk (seria Kogel-mogel) jako Dominikowa, Andrzej Konopka (Chrzciny) jako Wójt, Maciej Musiał (Mój Biegun) jako Jasio, a także Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz czy Julia Wieniawa. Premiera kinowa Chłopów ma mieć miejsce 15 września 2023 roku.

Chłopi – animacja na podstawie noblowskiej powieści

Chłopi to jedna z najbardziej znanych powieści Władysława Stanisława Reymonta. To właśnie za nią pisarz w 1924 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Początkowo publikowana była w odcinkach, a ostatecznie doczekała się czterech tomów. Ze względu na swoją wartość, I tom powieści – Jesień jest jedną z lektur obowiązkowych w szkołach średnich, zatem pojawiła się również na długiej liście zagadnień maturalnych

Może zainteresuje Cię również: Władysław Stanisław Reymont. Lubiany noblista

Wszyscy, którzy czytali Chłopów Władysława Reymonta, na pewno pamiętają postać Jagny. Bohaterka nowego filmu to z jednej strony tajemnicza, wyróżniająca się na tle wsi

artystka, która, choć wrażliwa, jednocześnie wzbudza pożądanie we wszystkich mężczyznach mieszkających w Lipcach. Jagna jest jednak tragiczną postacią, która odzwierciedla uniwersalną oraz niezwykle aktualną prawdę, jaką jest przymus podporządkowania się oczekiwaniom rodziny oraz społeczeństwa wbrew własnej woli. Historia Jagny pokazuje, jak chęć wyrwania się z nakreślonego brutalnymi zasadami środowiska, spotyka się jedynie z odrzuceniem i napiętnowaniem. 

Twórcy animacji Chłopi pomogą ukraińskim dzieciom

W Ukrainie wciąż trwają walki z rosyjskim najeźdźcą, a w pomoc narodowi ukraińskiemu włączają się nie tylko organizacje humanitarne, ale również artyści. Także twórcy Chłopów nie pozostali obojętni. Obecnie prowadzona jest aukcja, w której wylicytować można rekwizyty, a także obrazy, powstałe podczas tworzenia Twojego Vincenta, a namalowane przez ukraińskich malarzy. Licytacja rozpoczęła się 24 sierpnia i potrwa miesiąc. Dochód zostanie przekazany Fundacji Rozwoju Dzieci, która otwiera centra opieki i edukacji dla dzieci z Ukrainy.

Czytaj również: Ukraina wzywa do bojkotu rosyjskiej literatury

Czy twórcom uda się przełożyć świat stworzony przez Reymonta na ekrany kin w formie animowanej? Patrząc na zachwyt, jaki wywołał Twój Vicnent, możemy być spokojni. A jeśli chcielibyście zapoznać się lub odświeżyć sobie historię rozgrywającą się we wsi Lipce, zachęcamy do sięgnięcia po literacki pierwowzór. 

I oraz II tom powieści Chłopi Władysława Stanisława Reymonta znajdziecie poniżej:

Tagi: ekranizacje książek, lektury szkolne, Filmy animowane,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Chłopi
Władysław Stanisław Reymont0
Okładka książki - Chłopi

Powieść Władysława Reymonta pisana w latach 1901-1908, a wyróżniona Nagrodą Nobla w roku 1924, ukazująca życie chłopa na wsi końca XIX wieku. Akcja...

dodaj do biblioteczki
Reklamy