Chłopcy z katolickiej szkoły, czyli historia oparta na faktach

Data: 2022-10-03 11:20:45 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Kilka dni temu na Netflixie zadebiutowała włoska produkcja Chłopcy z katolickiej szkoły. Jest to dramat, który oparty został na prawdziwych wydarzeniach, zwanych masakrą w Circeo

Obrazek w treści Chłopcy z katolickiej szkoły, czyli historia oparta na faktach [jpg]

W ostatnim czasie na Netflixie poszerza się grono dramatów opartych, bądź inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Wyjątkowe poruszenie wywołał ostatnie hity – Bezdech, którego fabuła w dużym stopniu przypomina dramatyczną historię francuskiej freediverki, a także Broad Peak, przybliżający ostatnią wyprawę himalaisty Macieja Berbeki. W odróżnieniu od tych produkcji, Chłopcy z katolickiej szkoły nie są oryginalną produkcją Netflixa, a swoją premierę film miał już rok temu. O jakich wydarzeniach opowiada film?

Chłopcy z katolickiej szkoły – czy film jest oparty na faktach?

Wydarzenia, które zostały przedstawione w filmie Chłopcy z katolickiej szkoły, miały miejsce w 1975 roku i nazwane zostały masakrą w Circeo. Sprawcy zbrodni pochodzili z zamożnych rzymskich rodzin: 22-letni Andrea Ghira, syn budowniczego i mistrza olimpijskiego w waterpolo, dwudziestoletni studentem medycyny Angelo Izzo oraz dziewiętnastoletni Giovanni Guido, znany jako „Gianni”, który studiował architekturę. Ghira i Izzo mieli kryminalną przeszłość: dwa lata przed masakrą wspólnie dokonali napadu z bronią w ręku, za który spędzili dwadzieścia miesięcy w więzieniu. Co więcej, w 1974 roku Izzo, wraz z dwoma kolegami, zgwałcił dwie dziewczyny, za co został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności. Ofiarami masakry w Circeo były dwie młode dziewczyny: Rosaria Lopez i Donatella Colasanti.

Może zainteresuje Cię również: 

Chłopcy z katolickiej szkoły – prawdziwe wydarzenia 

Donatella poznała dwóch ze swoich przyszłych oprawców we wrześniu 1975 roku. Dziewczyna była oczarowana ich błyskotliwością, manierami, a także statusem. Zgodziła się więc na ponowne spotkanie. 29 września Angelo i Gianni zaprosili Donatallę oraz jej przyjaciółkę Rosarię do willi należącej do rodziny Andrei Ghiry. Rezydencja znajdowała się w San Felice Circeo we włoskim regionie Lacjum. W pewnym momencie Angelo i Gianni zaczęli robić wyraźne zaloty do dziewcząt. Ich odmowa nie spodobała się chłopcom, którzy stali się agresywni. W między czasie do grupy dołączył również Andrea, który przedstawił się Donatelli i Rosarii jako Jacques Berenguer, przywódca klanu Marsigliesi.

Nagle jeden z nich wyciągnął broń. Zaczęli nam opowiadać, że należą do gangu i że Jacques, ich przywódca, kazał nas zabrać, bo chciał dwie dziewczyny – zeznała później Donatella.

Dziewczyny przez ponad dzień i noc były gwałcone i torturowane. W pewnym momencie zostały odurzone narkotykami. Oprawcy zaciągnęli Rosarię do łazienki na piętrze, gdzie była dalej bita i ostatecznie utopiona w wannie. Następnie cała trójka próbowała udusić Donatellę pasem i nadal ją zastraszała. Donatella wykorzystała chwilę nieuwagi oprawców i zdołała dotrzeć do telefonu. Próbowała poprosić o pomoc, jednak została nakryta i uderzona żelaznym prętem. W tym momencie upadła na ziemię i udawała, że nie żyje. Oprawcy uwierzyli i zamknęli ją razem z ciałem Rosarii w bagażniku białego fiata 127. Cała trójka wyjechała następnie do Rzymu z zamiarem pozbycia się zwłok. Donatella relacjonowała, że w drodze powrotnej chłopcy śmiali się radośnie i słuchali muzyki. 

Czytaj również: Pierwsze oświadczenie nowego króla. Karol o śmierci matki

Oprawcy postanowili zatrzymać się w restauracji, zostawiając samochód na jednej z rzymskich dzielnic. Gdy tylko oprawcy wyszli, Donatella zaczęła krzyczeć i uderzać o ściany bagażnika, próbując zwrócić na siebie uwagę. Usłyszał ją nocny stróż, który po chwili wezwał pomoc. Wkrótce na miejscu pojawili się urzędnicy Carabinieri, a Gianni i Angelo zostali aresztowani. Andrei udało się uciec, zanim urzędnicy zdołali go zatrzymać. Ocalałą dziewczynę zabrano do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niej kilka poważnych obrażeń i złamany nos. Tortury spowodowały u niej bardzo poważne obrażenia psychiczne, z których nigdy w pełni nie wyzdrowiała. Latem 1976 roku rozpoczął się proces. Rodzina Lopezów zrezygnowała z udziału w procesie, po otrzymaniu odszkodowania w wysokości stu milionów lirów od rodziny Gianni Guido. Donatella Colasanti odmówiła odszkodowania i wybrała proces, który wspierany był przez setki działaczek feministycznych. Ofiarę broniła prawniczka Tina Lagostena Bassi, pionierka w walce o godność kobiet-ofiar. Ostatecznie, dzięki osobistej walce Donatelli, sąd skazał trzech oprawców na dożywocie. To jednak nie wszystko.

W czasie ogłoszenia wyroku Andrea wciąż był na wolności. Mieszkał w Hiszpanii pod fałszywą tożsamością i zmarł w 1994 roku z powodu przedawkowania. Angelo został zwolniony warunkowo w 2005 roku za dobre zachowanie. W okresie zwolnienia warunkowego zabił dwie kobiety. W 2007 roku został ponownie skazany na dożywocie. Gianni został wypuszczony na wolność w 2009 roku dzięki zmniejszeniu kary. 

Chłopcy z katolickiej szkoły – film zainspirowany powieścią

Przypomnijmy, że za reżyserię odpowiedzialny jest Stefano Mordini. Produkcja bazuje nie tylko na prawdziwej historii, nawiązuje także do powieści La scuola cattolica (Szkoła katolicka) autorstwa Edoardo Albinati, który jest również jednym ze współscenarzystów filmu. W swojej książce, będącej połączeniem reportażu oraz wspomnień autor nie tylko opisuje przebieg masakry w Circeo, ale skupia się przede wszystkim na jej przyczynach. Przygląda się środowiskach, w których dorastali oprawcy: zamożnym rodzinach i męskiej szkole, w której obecna była ideologia neofaszystowska, a także kult przemocy bardzo rozpowszechniony w tamtych latach. 

Szkoła katolicka opiera się na wydarzeniach, [...] których po części byłem bezpośrednim naocznym świadkiem. Opierając się na tych rzeczywistych wydarzeniach, wprowadziłem wątki i postacie o różnym procencie fikcji: niektóre są wymyślone, inne mają znaczny dług wobec rzeczy, które faktycznie miały miejsce i wobec ludzi, którzy istnieją – zaznaczył autor.

Czytaj również: Zaginięcie w Lorenskog — miniserial o szokującym zaginięciu debiutuje na Netflix

Chłopcach z katolickiej szkoły znajdziemy takich aktorów, jak: Benedetta Porcaroli, Giulio Pranno, Emanuele Maria Di Stefano, Giulio Fochetti, Leonardo Ragazzini, Alessandro Cantalini oraz Andrea Lintozzi. Od 14 września 2022 roku można oglądać film na Netflixie. Film zbiera mieszane opinie. W sieci można znaleźć komentarze, chwalące mocną grę aktorską. Z drugiej strony pojawia się również krytyka jeśli chodzi o montaż filmu. Jednak bez względu na to, jakie opinie zbiera film, nie można zaprzeczyć, że ukazuje on ogromną tragedię oraz pokazuje, jak wyglądały realia, zanim gwałt był postrzegany jako rzeczywiste przestępstwo przeciwko ofierze. W czasach masakry w Circeo uznawano ją za przestępstwo przeciwko moralności publicznej. To właśnie to wydarzenie w 1996 roku przyniosło zmiany we włoskim prawie, kiedy za gwałt zaczęto karać więzieniem.

Książka La scuola cattolica Edoardo Albinati niestety nie jest dostępna w języku polskim. Jeśli więc zainteresowała was historia oprawców ze liceum katolickiego zachęcamy do zapoznania się z filmem.

Tagi: film na faktach, netflix, film dramat, film oparty na faktach,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje