Chesterton a sprawa polska - konferencja

Data: 2012-10-25 22:41:28 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Chesterton a sprawa polska - konferencja

Dla angielskiego pisarza, G.K. Chestertona (1874-1936), Polska stała na czele państw europejskich. Chesterton żywił głęboki podziw dla jej kultury, tradycji, historii, a przede wszystkim bohaterskiego chrześcijaństwa, w którym trwała przez wiele lat walki i ucisku. “Polacy”, pisał w swojej autobiografii: “zawsze mieli do wyboru jakiś rodzaj zła”. Uważał, że wielkość polskiego narodu tkwiła w odmowie przyjęcia tak postawionego wyboru. Polska przyzwoitość i godność gruntownie nim poruszały, polskie cierpienie raniło do głębi, a polska wolność i niezależność przyniosły mu radość. Wolna bądź skuta łańcuchami Polska była dla Chestertona metaforą wszystkich chrześcijańskich narodów XX wieku. To, co przetrzymała, przetrzymać mogą inni. To, czym się radowała, również innych może cieszyć.

 

Trzy ćwierćwiecza po śmierci Chestertona wciąż pozostaje on niezwykle proroczą postacią. Polska stoi dziś w obliczu podobnych wyzwań, być może nie tak oczywistych, jak inwazja czy podbój, lecz nie mniej niebezpiecznych. W swoim wspaniałym kazaniu z okazji Pięćdziesiątnicy w czerwcu 1979 r. w Warszawie, Jan Paweł II wzywał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze ziemi – tej ziemi, tej ziemi w Polsce. Późniejsza historia polskiej wolności i demokratycznej odnowy  zachwyciła świat i stanowiła dla niego inspirację. Obecnie, jedno pokolenie później, cena tej wolności musi być zapłacona. Po raz kolejny Polacy są powołani do sprawowania wolności w sposób odpowiedzialny, zestrajając system gospodarczy i polityczny z moralnymi normami, które od zawsze im przewodziły, kształtując życie społeczne i kulturowe w sposób zgodny z ich własną historią i charakterem.

 

Chesterton ma wiele do powiedzenia na temat tych wyzwań. Jako jeden z największych pisarzy XX wieku, poświęcił swoje życie naglącemu wołaniu o kulturową odnowę świata. Ta odnowa, jak twierdził, musi być odczuwalna w każdej sferze działalności człowieka: w życiu rodzinnym, w biznesie, w sztuce, w literaturze. Wierzył namiętnie w wolność i odpowiedzialność – dwa wielkie motywy oszałamiającego pontyfikatu Jana Pawła II. Podobnie do papieża, Chesterton również był człowiekiem odważnym, który do odwagi inspirował bliźnich.

 

To właśnie dlatego  profesorowie Uniwersytetów Stanforda, Rice’a i Seton Hall, wraz z naukowcami z Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego, a także w Bonn i w Akwizgranie, zapraszają na konferencję "Chesterton a sprawa Polska", której towarzyszy Zlot Fanów Pisarza. O ukochanym przez wielu czytelników Wielkim Mistrzu Paradoksu – już 26 października w Krakowie i 29 października w Warszawie.

 

 

Konferencja ma na celu zgłębiać pisma Chestertona w kontekście współczesnej Polski. Prelegenci będą badać, w jaki sposób poglądy Chestertona na temat edukacji, gospodarki oraz rodziny, stanowić mogą istotne wskazówki dla Polski w XXI wieku.

 

W Krakowie konferencji towarzyszyć będzie także Zlot Fanów Pisarza. Na wieczór z Chestertonem przewidziano m.in. quizy i konkursy z nagrodami, prezentacje, degustacje oraz upominki. Szczegółów ostatniej tajemniczej atrakcji, jaką jest przygoda na zamówienie, organizatorzy nie chcą zdradzać, odsyłając zainteresowanych do powieści G.K. Chestertona pt. “Klub niezwykłych zawodów”.

 

Więcej informacji czytelnicy znajdą pod adresem: http://www.gk-chesterton.pl/

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje