W ostatnim czasie zbiór Biblioteki Narodowej powiększył się o kolejne pozycje. Tym razem chodzi o cenne listy, które pochodzą z XIX oraz początku XX wieku. Listy przekazała Krystyna Piórkowska.
We wtorek, 13 października, doszło do przekazania cennych listów, które pochodziły z XIX oraz początku XX wieku. Do zbiorów Biblioteki Narodowej trafiła m.in. bezcenna korespondencja Józefa Poniatowskiego oraz Marii Skłodowskiej-Curie.
Czytaj także: Biblioteka wyrzuciła książki. Na aukcji były warte tysiące
Listy przez lata znajdowały się na terenie Stanów Zjednoczonych, skąd wykupiła je Krystyna Piórkowska – mieszkająca za oceanem badaczka, zawodowo zajmująca się problematyką zbrodni katyńskiej i współpracująca z Fundacją Kościuszkowską. Kobieta skontaktowała się z polską organizacją i zdecydowała się przekazać bezcenne listy. Teraz zasilą one zbiory narodowej książnicy.
Wśród rękopisów znalazły się:
– list księcia Józefa Poniatowskiego do francuskiego ministra wojny (Henri Jacques Guillaume Clarke), Paryż 7 VII 1811,
– list księcia Adama Czartoryskiego do Thomasa Brogdena burmistrza miasta Lincoln w Anglii, Paryż 15 VI 1855,
– list Herberta Hoovera do Ignacego Jana Paderewskiego, Paryż 15 IV 1919,
– list Marii Skłodowskiej-Curie do Jana Moszczeńskiego, Paryż 24 X 1921.
W wtorkowej uroczystości udział wzięli dotychczasowa posiadaczka korespondencji, Krystyna Piórkowska, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Marek Skulimowski, dr Tomasz Makowski, obecny dyrektor Biblioteki Narodowej, kierowniczka Zakładu Rękopisów Anna Romaniuk oraz dr Krzysztof Kossarzecki – adiunkt w Zakładzie Rękopisów.