Book Club na TikToku – aplikacja otwiera swój klub książki!

Data: 2022-07-30 08:47:02 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Jedno z najpopularniejszych mediów społecznościowych, TikTok, ogłasza, że powstanie wirtualny klub książki. Inicjatywa jest następstwem ogromnego sukcesu #BookTok i jego 65 milionów wyświetleń.

Obrazek w treści Book Club na TikToku – aplikacja otwiera swój klub książki!  [jpg]

Książki są obecne na wielu platformach społecznościowych. Bookstagram, booktuberzy czy grupy na Facebooku zrzeszające miłośników literatury funkcjonują od dawna. TikTok postanowił pójść o krok dalej i dołączyć do grona innych wirtualnych klubów książki. TikTok Book Club to następstwo #BookTok – sekcji witryny, w której czytelnicy gromadzą się, aby dyskutować o książkach. Nic dziwnego skoro wyświetlenia BookToka liczyć można w milionach. Tiktokowa społeczność czytelnicza wywarła ogromny wpływ na świat wydawniczy.

Może zainteresuje Cię również:

TikTok Book Club – na czym polega nowa inicjatywa TikToka?

Okazuje się, że tiktokerzy to namiętni czytelnicy! 18 lipca firma ogłosiła, że BookTok jest jedną z najbardziej aktywnych społeczności TikToka. To miejsce, w którym można znaleźć nie tylko recenzje czy dzielić się czytelniczymi inspiracjami, ale mieć realny wpływ na sprzedaż książek na całym świecie. Konta mają nie tylko zwykli czytelnicy, ale pisarze oraz całe wydawnictwa. 

Nowopowstający klub ma „służyć jako wirtualna przestrzeń dla społeczności TikToka do wspólnego omawiania nowych tytułów”. Będzie on otwarty dla wszystkich – tak samo, jak cała aplikacja, oferując przy tym więcej przestrzeni do czytelniczych rozważań. Co miesiąc w centrum uwagi znajdzie się inna książka nad którą użytkownicy będą mogli dyskutować. Po zapoznaniu się z lekturą czytelnicy będą się spotykać w ramach klubu i wymieniać doświadczeniami.

Czytaj również: TOP influencerów książkowych 2021 – zestawienie najlepszych blogerów książkowych

Taka inicjatywa ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi klubami książki. Może zrzeszać o wiele więcej członków w jednym miejscu. Nie ma ograniczeń czasowych. Ponadto możemy w łatwy sposób możemy poznać perspektywę czytelników z całego świata, tworzyć własne recenzje i dzielić się nimi z innymi.

Na początek… Perswazje!

Pierwszym tytułem będą Perswazje Jane Austen. Na pierwszy rzut oka wybór klasyka z 1817 roku może dziwić. Jednak jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim zbiega się to najnowszą ekranizacją powieści, która zadebiutowała na Netflixie 15 lipca. Wywołała ona nie małe emocje, co również zwróciło uwagę czytelników na książkowy pierwowzór.  Sama Jane Austen ma również oddaną grupę obserwujących w sieci społecznościowej pod hashtagiem #AustenTok. TikToki pod tym hahtagiem mają ponad 16 milionów wyświetleń.

W ostatnim czasie można zauważyć, że czytanie klasyków staje się coraz bardziej modne. Wydawnictwa coraz częściej podsuwają czytelników odświeżone wersję klasycznych powieści. Oprócz twórczości Austen dużą popularnością cieszą się np. książki sióstr Brontë – Dziwne Losy Jane Eyre Charlotte Brontë  czy Wichrowe Wzgórza Emily Brontë. Ostatnio głośno było także o nowym tłumaczeniu Ani Lucy Maud MontgomeryAni z Zielonych Szczytów.

Czytaj także: Olga Tokarczuk: „Literatura nie jest dla idiotów”. Noblistka w ogniu krytyki

Perswazje – czego dotyczy pierwsza książka omawiana w ramach klubu?

Perswazje to powieść obyczajowa, której główną bohaterką jest Anna Elliot – niezależna i szlachetna młoda panna. To właśnie jej losy oraz charakter przybliża nam powieść. Poznamy przede wszystkim jej życie uczuciowe. Anna pod wpływem najbliższych odrzuca miłość swojego życia. Powieść ukazuje życie szlachty angielskiej początku XIX wieku, ale przede wszystkim ówczesnych kobiet. Proza Austen odegrała ważną w literaturze światowej. Autorka opisuje prawdziwych, nieidealnych bohaterów przy okazji krytykując społeczeństwo i sprzeciwiając się obowiązującym konwenansom. Wybór Perswazji, jako pierwszej omawianej książki w ramach klubu, pomoże zachęcić młode pokolenie do sięgnięcia po klasyki literatury.

Czytaj również: Blada miłość epoki sióstr Bronte

BookTok nie zamierza się skupiać jedynie na klasyce, planowane jest również wyróżnienie autorów i gatunki, po które nie sięga się w pierwszej kolejności. Dzięki temu użytkownicy w przyjemny sposób będą mogli poszerzać swoje czytelnicze horyzonty.

„To niesamowite, że #BookTok staje się prawdziwie globalnym fenomenem, który ma głęboki wpływ na świat literacki” – pisze James Stafford, szef ds. partnerstwa i społeczności TikToka.

Tagi: TikTok, książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje