Bolesław Prus - ciekawostki z życia literata

Data: 2024-11-24 20:07:43 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Autor X
udostępnij Tweet

Obrazek w treści Bolesław Prus - ciekawostki z życia literata [jpg]

Bolesław Prus to z pewnością jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, który pozostawił po sobie niezwykłe dzieła literackie, które po dziś dzień zachwycają czytelników. Jego powieści, nowele i artykuły prasowe przyczyniły się do rozwoju literatury pozytywizmu. Warto podkreślić, że życie autora „Lalki” i „Faraona” pełne było fascynujących wydarzeń i ciekawostek. Choć szeroko znany jest pod pseudonimem, to jego prawdziwe imię i nazwisko to Aleksander Głowacki. Co warto o nim wiedzieć?

Początki życia i twórczości

Aleksander Głowacki przyszedł na świat w Hrubieszowie, czyli niezwykle malowniczej miejscowości na Lubelszczyźnie. Urodził się on w 1847 roku. W młodości przeżył wiele trudnych chwil, a jednym z przełomowych wydarzeń w jego życiu był z pewnością udział w Powstaniu Styczniowym. Walka o niepodległość nie obyła się dla niego bez dramatycznych konsekwencji. Prus został ranny, a następnie aresztowany za swój udział w zrywie. Pomimo bardzo trudnych początków Głowacki wyróżniał się wybitnymi zdolnościami. Ukończył lubelskie gimnazjum z wynikiem celującym, co było początkiem jego intelektualnego rozwoju. Wkrótce rozpoczął karierę literacką, publikując swoje pierwsze teksty w prasie. Jego debiutem prasowym był artykuł „Nasze grzechy” opublikowany w czasopiśmie „Opiekun domowy”. W swoich tekstach poruszał różnego rodzaju tematy społeczne i polityczne, a jego przenikliwość i styl szybko przyniosły mu uznanie. Dzięki temu jego rozwój zachodził bardzo szybko. 

Interesujące fakty z życia Bolesława Prusa

Bolesław Prus znany jest przede wszystkim jako pisarz, aczkolwiek miał także wiele innych zainteresowań. Był on chociażby fotografem, ulicznym mówcą, a nawet ślusarzem w fabryce. Te różnorodne zajęcia świadczą o jego niesamowitej wszechstronności i ciekawości świata, które niewątpliwie miały wpływ na jego twórczość. Co interesujące, Nałęczów, czyli malownicze uzdrowisko, stał się bardzo szybko ulubionym miejscem wypoczynku Prusa. To właśnie tam spędzał wiele czasu, szukając inspiracji i regenerując siły. W uzdrowisku do dziś znajduje się Muzeum Bolesława Prusa, które przyciąga wielu miłośników literatury oraz turystów chcących zgłębić życie pisarza. Prus był także świadkiem na ślubie Stefana Żeromskiego, co świadczy o jego bardzo dobrych relacjach z innymi wielkimi postaciami polskiej literatury. W 1885 roku miał on okazję poznać wybitnego malarza Stanisława Witkiewicza. Znajomości te potwierdzają, jak wszechstronne i bogate było jego życie towarzyskie. Po dziś dzień Prus jest kojarzony głównie jako autor „Lalki”, czyli lektury obowiązkowej dla maturzystów. Jeśli chcesz przypomnieć sobie tę książkę, to Lalka - streszczenie będzie świetnym wyborem dla Ciebie. 

Twórczość literacka i wpływ Prusa na kulturę – co warto wiedzieć?

Bolesław Prus przez wiele lat współpracował z licznymi gazetami, a większość jego opowiadań, nowel i powieści była publikowana na ich łamach. W efekcie zyskał szerokie grono czytelników już za życia. Pisarz podpisywał swoje teksty różnymi pseudonimami, a jednym z mniej znanych był „Jan w Oleju”. Mało kto o tym wie, więc jeśli cenisz sobie tego artystę, to warto zapamiętać ten fakt. Jego działalność literacka nie ograniczała się wyłącznie do tworzenia dzieł. Prus był również bardzo zaangażowany społecznie. W testamencie postanowił on ufundować stypendia dla utalentowanych dzieci pochodzących z ubogich rodzin wiejskich, co ukazuje jego troskę o edukację i przyszłość młodego pokolenia. Prus był naprawdę dobrym człowiekiem, co przyniosło mu olbrzymią sławę i artystyczną nieśmiertelność. Warto również nadmienić, że wizerunek Bolesława Prusa został upamiętniony na polskich monetach o nominale 10 zł, wybijanych w latach 70. i 80. XX wieku. Jest to znakomity dowód na to, jak ważną postacią w historii Polski był ten wybitny pisarz. Jego dokonania są wspominane po dziś dzień, a renoma Prusa jest najlepiej potwierdzona faktem, że jego popisowe dzieło jest jednym z najważniejszych wątków na maturach z języka polskiego. 

fot: Dyabeł w butelce, artykuł Bolesława Prusa z 1909 r, autor nieznany

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lalka
Bolesław Prus29
Okładka książki - Lalka

Lalka Bolesława Prusa to utwór wyjątkowy, od momentu ukazania się na łamach „Kuriera Codziennego” budzący kontrowersje, ale też podziw...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Pokaż wszystkie recenzje