Powieść niebinarnej osoby autorskiej pod tytułem Blutbuch (pol. Księga krwi), literackiej sensacji Targów Książki we Frankfurcie nad Menem w 2022 roku, ukaże się po polsku nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Powieść Blutbuch tworzona była przez 10 lat. To przejmująca opowieść o przemilczanej historii rodzinnej, wstydzie i pożądaniu, która w przyszłym roku zostanie wydana w Polsce. Informację o nabyciu praw do tytułu przekazało Wydawnictwo Literackie, polski wydawca m.in. powieści Olgi Tokaczuk czy Marieke Lucasa Rijnevelda.
Blutbuch — głośna powieść zostanie wydana w Polsce
Demencja babci niebinarnego narratora staje się bodźcem, by zagłębić się w pełną tajemnic przeszłość. – Życie to chaos, pełen potu, brudu, zabawy i radości – twierdzi osoba autorska, Kim de l’ Horizon. Jej rozważania stanowią sprzeciw przeciwko rasizmowi, klasizmowi i homofobii.
To właśnie lektura Blutbuch sprawiła, że członkowie komisji Deutscher Buchpreis, Niemieckiej Nagrody Literackiej nazywanej niemieckim Bookerem i przyznawanej co roku w ramach Frankfurter Buchmesse, oniemieli z zachwytu. Powieść została wyróżniona za aktualność i siłę literackiej innowacji.
Ta nagroda jest nie tylko dla mnie. Myślę, że jury wybrało mój tekst również w tym celu, aby w symboliczny sposób zaprotestować przeciwko nienawiści, wspierając miłość i walkę ludzi uciskanych ze względu na własne ciało
– powiedziała osoba autorska podczas ceremonii wręczenia nagrody we frankfurckim ratuszu.
Zaraz potem zgoliła sobie włosy w geście solidarności z irańskimi kobietami, które demonstrują po śmierci młodziutkiej Kurdyjki Mashy Amini, aresztowanej w Iranie za niewłaściwy strój.
Kim de l’Horizon. Od hejtu do wielkiego uznania Blutbuch
Kim jest Kim de l’Horizon? Za tym pseudonimem kryje się osoba urodzona w 2666 roku w Gethen. W jej nocie biograficznej można wyczytać, że studiuje czary, transdyscyplinarność i pisze kolektywnie. Inspirację czerpie między innymi z książek Annie Ernaux. Powieść Blutbuch poszukuje języka czy też form, które będą w stanie oddać niebinarność. To wpisało się w burzliwą, społeczną debatę na temat seksizmu języka niemieckiego.
Po opublikowaniu książki Kim de l’Horizon musiało się zmierzyć z falą hejtu, homofobicznych wyzwisk i pogróżek. Na Amazonie użytkownicy pozostawiali jedną gwiazdkę, ale to nie przeszkodziło powieści trafić na listy bestsellerów. Wynik to 85 tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz kolejne, ważne wyróżnienie — Szwajcarska Nagroda Literacka. Bez wątpienia, powieść robi na krytykach piorunujące wrażenie.
Są książki, w których wystarczy przeczytać pierwsze sto stron, aby poczuć całość. W tej nieustannie zmienia się ton i tryb narracji, i to tak radykalnie, że nie pozostaje nam nic innego, jak chłonąć chciwie każde słowo od pierwszej do ostatniej strony
– pisze recenzent magazynu „Time”.
Jego zdanie podzielają także m.in. w „Die Zeit”, gdzie Blutbuch okrzyknięte zostaje literackim mistrzostwem.
Blutbuch — co przeczytać w oczekiwaniu na premierę?
W Polsce powieść ukaże się w 2024 roku Kim de l’ Horizon. Zamieszanie wokół powieści Blutbuch może przypominać to, jakie miało miejsce po publikacji i uhonorowaniu Międzynarodowym Bookerem pierwszej powieści holenderskiego pisarza, Mariekego Lucasa Rijnevelda.
Niepokój przychodzi po zmierzchu na język polski przełożony został przez Jerzego Kocha. To mocna, rodzinna historia o żałobie, dzieciństwie pełnym wstydu i rozpaczy. To także kolejna książka stanowiąca rozliczenie z dzieciństwem i własną rodziną.
Moim rodzicom trudno jest przyjąć do wiadomości fakt, że nie jestem dziewczyną, którą wychowywali
– można przeczytać w wywiadach z Mariekem Lucasem Rijneveldem.
Marieke Lucas Rijneveld identyfikuje się jako mężczyzna. Przed rokiem, przy okazji premiery kolejnej książki – Mój mały zwierzaku – Rijneveld przyjechał do Polski, gdzie wziął udział w spotkaniu w ramach Festiwalu Góry Literatury. Najnowszą publikację wydawca określa jako opowieść o utracie, chorobliwej obsesji i poszukiwaniu siebie.
Powieść Rijnevelda Niepokój przychodzi po zmierzchu kupić można w popularnych księgarniach internetowych: