Biuro Literackie odnowione

Data: 2010-12-30 12:14:06 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Biuro Literackie odnowione

28 książkowych premier, jubileuszowy 15. festiwal Port Wrocław, kolejne edycje warsztatów literackich, nominacje do najważniejszych nagród w kraju, finały projektów „Połów” i „Poeci na nowy wiek”, cykl „Czytań w Biurze” i otwarcie nowej siedziby wydawnictwa w samym sercu miasta, to najważniejsze z wydarzeń mijającego roku w Biurze Literackim.

Obchodzący piętnastolecie Port Wrocław przeniósł się z centrum miasta do Studia na Grobli nad Odrą. Zmiana miejsca oraz formuły imprezy dobrze przysłużyła się festiwalowi, który odzyskał swój dawny, niemainstreamowy charakter. Nieomal połowa z blisko 70 zaproszonych twórców zawinęła do Portu po raz pierwszy. Odbyło się 40 poetyckich czytań, wyemitowanych zostało 30 filmów, zaprezentowanych zostało 20 premierowych książek. Pośród licznych spotkań, dyskusji, koncertów oraz projekcji nie zabrakło oczywiście znamienitych gości z zagranicy.

Po wyjątkowym Porcie w październiku zainaugurowany został cykl spotkań autorskich „Czytania w Biurze”, które w ramach jednego wydarzenia łączą literaturę i sztukę z filmem oraz panelem dyskusyjnym. Gromadzące ponad stuosobową publiczność wieczory, szybko dołączyły do listy  najbardziej atrakcyjnych, kulturalnych spotkań Wrocławia.

Nowa redakcja mieszcząca się na wrocławskim rynku, to nie tylko przyczółek dla pracy nad książkami, ale i miejsc imprez, organizacji spotkań, wystaw, debat oraz sprzedaży wydawnictw. Prace remontowe siedziby trwały ponad trzy lata. Funkcjonalność obiektu Biura Literackiego doceniona została przez kapitułę przyznającą certyfikaty „Wrocław bez barier”.

Głównym miejscem sprzedaży książek Biura - obok hurtowni Azymut, Olesiejuk, Matras, Platon, ponad 250 księgarń, w tym sieci Empik, a także ponad 100 sklepów internetowych - stała się księgarnia poezjem.pl. To jeden z pierwszych sklepów polskiej oficyny literackiej funkcjonujący poza główną internetową stroną wydawnictwa. Wyjątkowość księgarni podkreśla nowatorski sposób prezentowania publikacji - od grafiki poprzez obszerne materiały towarzyszące. Czytelnik otrzymuje m.in. pełne informacje o książce, w tym o gatunku użytego papieru, autorze zdjęć i projektu graficznego. Realizacja zamówień odbywa się w ciągu maksymalnie trzech dni. Duże zakupy premiowane są prezentami.

Rok 2010 to także nagrody i nominacje, w tym m.in. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius za całokształt twórczości dla Piotra Sommera i nominacja w kategorii „Książka roku” dla „Niepiosenek” Mariusza Grzebalskiego. Piotr Sommer to także finalista Nagrody Nike (za tom „Dni i noce”) razem z Jackiem Dehnelem („Ekran kontrolny”).

„Literatura na Świecie” wręczyła swoje wyróżnienie Kacprowi Bartczakowi za książkę „Świat nie scalony”, a jury Nagrody Czechowicza postanowiło uhonorować Bohdana Zadurę za całą twórczość. W grudniu książka Joanny Mueller „Stratygrafie” otrzymała tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej.

Działalność oficyny doceniona została także przez środowisko literackie. Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR, najważniejsze branżowe wyróżnienie przyznawane przez przedstawicieli ludzi książki, hurtowników, księgarzy i bibliotekarzy otrzymał dyrektor i właściciel Biura Literackiego Artur Burszta.

Z jakimi działaniami kojarzone było jeszcze w 2010 roku Biuro Literackie? Przede wszystkim z debiutantami. W styczniu, po raz pierwszy w historii Nagrody Bierezina, w ledwie kilka tygodni po ogłoszeniu laureata, ukazała się pierwsza książka Przemysława Witkowskiego  „Preparaty”.

W marcu pojawił się almanach „Połów. Poetyckie debiuty 2010”, w którym Roman Honet i Karol Maliszewski zarekomendowali wydawcom, krytykom i czytelnikom dziesięciu najciekawszych ich zdaniem autorów przed debiutem. W kwietniu swój finał miał projekt „Poeci na nowy wiek”, w którym wskazano najważniejszych debiutantów minionej dekady.     

Ogromny sukces wydawniczy obu publikacji (kilkaset sprzedanych egz.) udowadnia, że w Polsce jest zapotrzebowanie na nowych autorów. Podobnie rzecz ma się z książkami mistrzów. Rok 2010 to dwie publikacje Tadeusza Różewicza, które inaugurują cykl projektów związanych z 90. rocznicą urodzin poety.      

Pierwszą premierą w roku był tom Noblisty Seamusa Heaneya „Kolejowe dzieci”. Ostatnią legendarne „Sanatorium” Rafała Wojaczka. Wśród autorów nowych książek znaleźli się m.in.: Wojciech Bonowicz, Jacek Gutorow, Mariusz Grzebalski, Bogusław Kierc, Marcin Sendecki,  Krystyna Miłobędzka, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Bohdan Zadura.

Na liście twórców, którzy po raz pierwszy wydali swoje książki w Biurze znalazły się cztery autorki: Anna Kałuża, Joanna Mueller, Joanna Roszak, Bianka Rolando. Jedną z najcieplej przyjętych książek był prozatorski debiut Julii Fiedorczuk "Poranek Marii i inne opowiadania".

W październiku książką Marii Konopnickiej „Złotniejący świat” pod redakcją Piotra Matywieckiego Biuro Literackie uruchomiło serię „44. Poezja polska od nowa”, w której ukazywać się będą poetyckie tomy rodzimych klasyków zredagowane przez współczesnych autorów. Kolejne dwie publikacje przygotowują Andrzej Sosnowski (Adam Ważyk) i Dariusz Suska (Władysław Broniewski). Nowa seria to także symboliczny nowy początek wrocławskiej oficyny. O wielu z działań podejmowanych przez Biuro Literackie w 2010 roku mówiło się, że dzieją się „Od nowa”.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Pokaż wszystkie recenzje