Biblioteki znowu zdalnie? Oto nowe wytyczne Biblioteki Narodowej

Data: 2020-11-04 11:49:23 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W środę, 4 listopada, Biblioteka Narodowa wydała nowy komunikat dotyczący prac bibliotek publicznych w Polsce. Nowe wytyczne związane są z rosnącą liczbą zachorowań, a także rozporządzeniem Rady Ministrów. Niedługo później Prezes Rady Ministrów ogłosił, że w związku z rosnącą liczbą przypadków zachorowań na koronawirusa wprowadzone zostaną dalsze obostrzenia jeśli chodzi o życie społeczne w naszym kraju. Czy oznacza to zamknięcie bibliotek? 

Aktualizacja: Biblioteka Narodowa zaleca całkowite zamknięcie bibliotek w okresie 7-29 listopada 2020!

Obrazek w treści Biblioteki znowu zdalnie? Oto nowe wytyczne Biblioteki Narodowej [jpg]
 

W zeszłotygodniowej konferencji prasowe premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań, większość pracowników administracyjnych będzie przechodziła na pracę zdalną – podobnie jak miało to miejsce w czasie wiosennego lockdownu. Część osób zastanawiała się, czy – podobnie jak urzędnicy czy nauczyciele – także bibliotekarze przeniosą się do domów, gdzie świadczyć będą pracę zdalną. 

Czytaj także: Instytut Książki wycofuje się z akcji Czytaj PL? Chodzi o Strajk Kobiet 

W środę, 4 listopada, po konsultacji z prawnikami, Biblioteka Narodowa wydała komunikat dotyczący dalszej pracy bibliotek w czasie pandemii. Jak dowiadujemy się z wytycznych, biblioteki w tym momencie nie będą w całości przechodzić na pracę zdalną – a zatem nie zostają zamknięte dla czytelników

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zakazuje prowadzenia działalności bibliotecznej oraz nie wprowadza obligatoryjnego przeniesienia wszystkich pracowników bibliotek do pracy zdalnej.

Ponieważ biblioteki publiczne wykonują zadania o charakterze publicznym i w tym zakresie dotyczy je rozporządzenie z 2 listopada, należy przenieść do pracy zdalnej tych pracowników, którzy nie wykonują „zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom”. Pracownicy, którzy wykonują „zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom”, niemożliwe do wykonywania w ramach pracy zdalnej, czyli zajmujący się bezpośrednią obsługą użytkowników (czytelników) biblioteki mogą pracować w bibliotece (stacjonarnie). Jeśli nie ma przeciwskazań epidemicznych dotyczących konkretnych bibliotek (np. zakażeni pracownicy, małe pomieszczenia nie pozwalające na zachowanie dystansu oraz wietrzenie) można prowadzić wypożyczanie na zewnątrz oraz udostępnianie w czytelniach. Drugą grupę pracowników, którzy mogą pracować stacjonarnie stanowią osoby konieczne do wykonywania „zadań niezbędnych ze względu na potrzeby jednostki”, np. pracownicy obsługi i ochrony.

Biblioteka Narodowa zachęca do takiej organizacji pracy, aby jak najwięcej pracowników mogło pracować zdalnie. Przypominamy o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego. Przypominamy również, że Biblioteka Narodowa nie rekomenduje organizacji wydarzeń, spotkań i konferencji innych niż on-line.

Jak donosi Biblioteka Narodowa, chociaż biblioteki publiczne wykonują zadania o charakterze publicznym i w tym zakresie dotyczy je rozporządzenie z 2 listopada, to na pracę zdalną mają zostać przeniesieni jedynie ci pracownicy, którzy nie wykonują „zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom”. A zadaniem niezbędnym – w opinii BN – pozostaje wypożyczanie i obsługa bieżąca książnic przez bibliotekarzy czy ochrona i konserwacja budynków.

Czytaj także: Szpitale polowe zamiast targów książki

Z kolei na pracę zdalną przeniesieni będą mogli zostać np. pracownicy działów promocji bibliotek, księgowi czy kadrowi i inni pracownicy biurowi, których obecność w budynku biblioteki nie jest niezbędna. Jednocześnie Biblioteka Narodowa zachęca, by jak najwięcej pracowników mogło przejść na pracę zdalną. 

Część bibliotek przeszła na pracę zdalną wcześniej - niektóre książnice zmuszone były zamykać kolejne filie z powodu coraz większych problemów kadrowych (pracownicy kierowani byli na kwarantanny). Przypomnijmy, że wiosną początkowo biblioteki pozostawały zamknięte. Następnie otwarto je, jednak z wyłączeniem tzw. „wolnego dostępu” – czytelnicy nie mogli sami wybierać książek z regałów, wszystkie książki podawał bibliotekarz. W okresie letnim większość bibliotek ponownie udostępniła czytelnikom dostęp do półek. 

Nowe zalecenia Biblioteki Narodowej: biblioteki zamknięte od 7 do 29 listopada 2020

Opisane wyżej zalecenia zostały podane rano, a po godzinie 14:00 Prezes Rady Ministrów poinformował, że od soboty, 7 listopada, wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia ograniczające interakcje społeczne. W ministerialnym komunikacie czytamy: 

Czasowe zamknięcie od 7 do 29 listopada 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, operetek, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki oznacza, że nie będą mogły być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności. Nie wyklucza to natomiast prowadzenia – przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego, przede wszystkim dystansu społecznego oraz zasłaniania nosa i ust, a także izolacji osób, u których wystąpiło podejrzenie zakażenia - działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online.  

Początkowo składnia powyższego zdania budziła wiele wątpliwości. Nie wiadomo, czy w końcowej części komunikatu wspomina się o udostępnianiu zbiorów czytelnikom – oznaczałoby to możliwość wypożyczania książek z bibliotek – czy udostępnianie zbiorów online – wówczas biblioteki udostępniałyby tylko dokumenty za pośrednictwem sieci internet. Biblioteka Narodowa pracuje nad przygotowaniem nowych zaleceń dla bibliotek – komunikat w tej sprawie może pojawić się w czwartek, 5 listopada, lub w piątek, 6 listopada. Tymczasem jednak sama Biblioteka Narodowa poinformowała, że w dniach 7 do 29 listopada 2020 będzie zamknięta: 

W związku z zapowiedzią zamknięcia dla użytkowników instytucji kultury, wynikającą z dużego przyrostu zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa zostanie zamknięta dla czytelników od 7 (sobota) do 29 listopada (niedziela) 2020 roku. W tym okresie nie będą działały również czytelnie BN. Zamówienia składane przez elektroniczny katalog BN będą realizowane tylko do 6 listopada 2020 roku. O ewentualnym przedłużeniu okresu zamknięcia poinformujemy w osobnym komunikacie.

Wskazywało to, że w zaleceniach dla pozostałych bibliotek również znajdzie się nakaz zamknięcia placówki dla czytelników i że w żadnej bibliotece w Polsce do 29 listopada 2020 książek nie wypożyczymy. Tak właśnie się stało. Zgodnie z najnowszym komunikatem, Biblioteka Narodowa zaleca całkowite zamknięcie bibliotek w okresie 7-29 listopada 2020! Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje