Od soboty w życie wchodzą nowe restrykcje, z powodu których działalność zaprzestać muszą kina czy teatry. Biblioteki będą mogły działać, chociaż z pewnymi warunkami.
- Biblioteki będą mogły działać w czasie marcowego lockdownu.
- Część książnic może zostać zamknięta decyzjami dyrektorów.
- Od soboty nie działają kina, teatry i muzea.
Od soboty 20.03.2021 r. wprowadzone zostają nowe obostrzenia związane z coraz to większą liczbą zachorowań na koronawirusa. Trzeci lockdown związany będzie z zamknięciem kin, teatrów oraz muzeów. Na szczęście, zmiany nie będą aż tak dotkliwe dla moli książkowych.
Biblioteki będą mogły być wciąż otwarte w marcu
Nowe rozporządzenie nie nakazuje zamknięcia bibliotek, co oznacza, że książnice wciąż będą mogły pracować. Muszą jednak dostosować się do reżimu sanitarnego – na 15 metrów kwadratowych biblioteki będzie mogła przebywać jedynie jedna osoba, wyłączając pracowników książnicy.
Czytaj także: Język polski zmienił się przez pandemię
Oprócz tego czytelnicy będą musieli mieć ubrane maseczki, a biblioteka musi przed drzwiami do lokalu poinformować, ile osób maksymalnie może przebywać w bibliotece.
Nadal zachęca się do zamawiania książek przez telefon i odbierania ich w konkretnych umówionych godzinach. Książki zwracane przez czytelników powinny natomiast pozostawać na kwarantannie minimum trzy dni od momentu dokonania zwrotu.
Część bibliotek podjęła decyzje o zamknięciu
Chociaż nowe rozporządzenie nie mówi o tym, że biblioteki muszą być zamknięte, to nie nakazuje także otwarcia książnic. Podobnego zdania jest także Biblioteka Narodowa, która w swoim komunikacie przekazała informacje, że zaleca, by biblioteki działające na terenie województw, w których obecnie liczba zakażeń jest największa, zamknęły swoje czytelnie. Dodatkowo, jeśli filie zlokalizowane są w małych przestrzeniach, wypożyczenia powinny być realizowane na zewnątrz – przed wejściem do biblioteki.
Czytaj także: Kupujemy sporo książek? W 2020 roku sprzedanych ok. 100 mln tytułów
Biblioteki mają także możliwość czasowego zawieszenia swojej działalności. Decyzję o zamknięciu podejmuje bowiem odrębnie każdy dyrektor biblioteki publicznej.
Od soboty przestaną działać m.in. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oraz Biblioteka Śląska w Katowicach. Wypożyczenia zrealizuje chociażby Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu czy Biblioteka Kraków.