Biblioteki będą otwarte? Wypożyczenia tylko przed drzwiami!

Data: 2020-11-09 14:19:51 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Jak wynika z nowych instrukcji Biblioteki Narodowej, możliwe będzie wypożyczanie książek z bibliotek pod warunkiem, że wcześniej bibliotekarze przygotują i wystawią książki… przed budynek biblioteki! 

Obrazek w treści Biblioteki będą otwarte? Wypożyczenia tylko przed drzwiami! [jpg]
Fotografia ilustracyjna

W poniedziałek, 9 listopada, Biblioteka Narodowa wydała kolejne rekomendacje dotyczące działalności bibliotek publicznych. W komunikacie poinformowano, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wprowadzonym 6 listopada, znacznie ograniczono prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe. W tym samym rozporządzeniu rząd zezwolił na to, by w centrach handlowych otwarte pozostały księgarnie.

Za sprawą rozporządzenia zakazano udostępniania zbiorów czytelnikom i użytkownikom i organizacji wydarzeń z udziałem publiczności. Z jednym wyjątkiem – wypożyczenia realizowane mogą być zdalnie

Czytaj także: Biblioteki zamknięte co najmniej do 29 listopada 2020. Funkcjonowanie bibliotek w czasie pandemii koronawirusa

Co oznacza to w praktyce? Czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki za pomocą swoich kont czytelniczych w elektronicznych księgozbiorach bibliotek (opac), za pomocą zamówień telefonicznych lub mailowych, kolejno muszą umówić się przez telefon z bibliotekarzem na odbiór książek o konkretnej godzinie, a następnie – wypożyczyć je spod drzwi biblioteki lub za pomocą książkomatów

Niestety, niewiele bibliotek posiada urządzenia do wypożycznia, dlatego też Biblioteka Narodowa zaproponowała w swojej procedurze następujące rozwiązanie: 

- bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,

- o omówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty. 

Jednocześnie bibliotekarze muszą pilnować, by przed wejściem do biblioteki nie tworzyły się kolejki. Rozwiązanie wzbudzać może śmiech, lecz jest – na ten moment – jedyną realną opcją, dzięki której czytelnicy będą mogli skorzystać z usług bibliotek. Trudno jednak wyobrazić sobie, by sposób ten sprawdził się w deszczowej pogodzie czy w czasie zimy. Miejmy zatem nadzieję, że obostrzenia zostaną zniesione zanim zaskoczy nas zimowa pogoda. 

Czytaj także: Biblioteki znowu zdalnie? Oto nowe wytyczne Biblioteki Narodowej

Po tym, jak w sobotę wprowadzono nowe rozporządzenie, niemal wszystkie biblioteki zostały zamknięte. Jedynymi wyjątkami są biblioteki szkolne, jednak także i w szkołach lekcje również prowadzi się już niemal w pełni zdalnie. W części bibliotek - pomimo zamknięcia dla czytelników - wciąż stacjonarnie pracują bibliotekarze, którzy mogliby przygotowywać i wypożyczać zbiory za pomocą sposobu rekomendowanego przez Bibliotekę Narodową. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje