Centrum kulturalne w Gazie zostało zbombardowane. Władze miasta raportują, że złamano prawa humanitarne dotyczące przedmiotów kultury.
fotografia: Municipality of Gaza / Facebook.comCentrum kulturalne Rashad Shawa, wybudowane w 1985 roku, było ważnym miejscem dla mieszkańców miasta. Poza licznym księgozbiorem, w instytucji oferowano również kursy dla mieszkańców. Budynek zawierał także sale konferencyjne i scenę, gdzie odbywały się przedstawienia. Dzieci w wieku szkolnym chętnie spędzały tam czas. W wyniku bombardowania biblioteka znajduje się obecnie w ruinie, zniszczono także ważne woluminy wchodzące w skład księgozbioru instytucji.
Setki zniszczonych książek w wyniku bombardowań instytucji kultury w Gazie
Władze Gazy na swoich kontach w serwisach społecznościowych pokazały, w jakim stanie znajduje się centrum kulturalne po ataku. Kilka budynków zostało doszczętnie zniszczonych. Na zdjęciach możemy zaobserwować książki w fatalnym stanie. W komunikacie władz miasta możemy przeczytać:
Gmina Gaza potępia zniszczenie przez okupanta biblioteki publicznej oraz zdewastowanie tysięcy książek i dokumentów. [...] Gmina poinformowała, że samoloty okupacyjne celowały i starały się zmienić budynek biblioteki publicznej w gruz, co spowodowało spalenie się tysięcy książek i dokumentów skupiających się na historii i procesie rozwoju miasta, zniszczono także salę kursów językowych biblioteki.
Okazuje się, że ataki Izraela już od kilku tygodni padały właśnie w dzielnicy Al-Rimal, gdzie znajduje się centrum kulturalne Rashad Shawa.
Poniżej możecie zapoznać się z całym postem:
ONZ wezwane do działania w sprawie naruszenia prawa międzynarodowego
Najprawdopodobniej zniszczeń dopuściły się izraelskie władze. Wydarzyło się to w czasie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. Dalej w oświadczeniu możemy przeczytać, że władze Gazy wzywają inne podmioty do działania:
Gmina Gaza wezwała Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, UNESCO, do interwencji i ochrony ośrodków kulturalnych oraz do potępienia ataków okupanta na własność chronioną międzynarodowym prawem humanitarnym
Władze odwołują się do ustaleń poczynionych przed laty przez UNESCO. Stwierdzono wówczas, że placówek kulturalnych nie można niszczyć, a ich atakowanie, czy też wykorzystanie w celach wojskowych jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.