Ludzie kultury, ale także wydawnictwa, księgarnie i poszczególne kina włączają się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy w ostatnich dniach trafili do Polski. Za darmo w sieci znaleźć można już e-booki dla najmłodszych i rozmówki polsko-ukraińskie. Kina z kolei zapraszają na bezpłatne seanse filmów dla dzieci w języku ukraińskim.
- Coraz więcej wydawnictw angażuje się w tworzenie materiałów w języku ukraińskim.
- Sieć kin Multikino rozpocznie projekcję animacji w języku ukraińskim, a Netflix zapewnia seriale dla dzieci z ukraińskim dubbingiem.
- Ludzie kultury wyrażają sprzeciw przeciwko wojnie w Ukrainie.
Ukraina cierpi w wyniku rosyjskiej agresji, a do Polski przyjeżdżają poszukujący schronienia uchodźcy wojenni, zwłaszcza kobiety i dzieci. W tym trudnym czasie Polacy postanowili wyrazić solidarność z Ukrainą – nie tylko wpłacając środki na rzecz organizacji takich jak Polska Akcja Humanitarna czy Unicef, ale także zapewniając Ukrainkom i Ukraińcom tymczasowe mieszkania oraz pracę. Polski rząd uruchomił także stronę internetową PomagamUkrainie.gov.pl (w polskiej i ukraińskiej wersji językowej), za pomocą której można pozyskać potrzebną pomoc lub ją zaoferować. Teraz do tych działań dołączają się wydawcy oraz kina, które przygotowują ofertę kulturalną skierowaną zwłaszcza do najmłodszych uchodźców.
Wydawnictwa udostępniają darmowe materiały
Chociaż wciąż najpilniejszą potrzebą przybyłych na teren Polski uchodźców jest zapewnienie im niezbędnej pomocy socjalnej, to coraz częściej pojawiają się kolejne propozycje związane z rozszerzeniem pomocy także na sferę kultury. W przypadku literatury, coraz więcej wydawców decyduje się stworzyć specjalne wydania czy dodatki w języku ukraińskim, które można samodzielnie wydrukować lub odtworzyć w formie elektronicznej. To niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście najmłodszych Ukrainek i Ukraińców.
Czytaj także: Ukraina wzywa do bojkotu rosyjskiej literatury
Wydawnictwo Nasza Księgarnia wraz z ilustratorką Joanną Kłos przygotowało kolorowanki w języku ukraińskim, które nawiązują do popularnej serii książek dla dzieci o Puciu. Materiały można bezpłatnie pobrać i wydrukować ze strony internetowej wydawnictwa. Podobne materiały w języku ukraińskim przygotowało także Wydawnictwo Dwie Siostry. Na stronie oficyny odnaleźć można m.in. kolorowanki nawiązujące do książek Którędy do Yellowstone? czy Miasteczko Mamoko.
Z kolei Agata Romaniuk, autorka serii książek dla najmłodszych Kocia szajka…, zainicjowała z kolei projekt pro bono, w ramach którego stworzone zostaną bajki w języku polskim, a następnie przetłumaczone na język ukraiński. Do akcji dołączyło się Wydawnictwo Poznańskie, które zdecydowało się wydać książkę. Tłumaczki i tłumacze z Ukrainy mają z kolei otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę. Wiele darmowych e-booków dla dzieci postanowiły udostępnić także ukraińskie oficyny. Wśród nich znajdują się m.in. publikacje wydawnictw Stary Lev czy Ranok.
Czytaj także: Ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup książek dla dzieci z Ukrainy
Wydawnictwa językowe zachęcają z kolei do pobierania i korzystania ze swoich materiałów do nauki języka polskiego. Najczęściej są to rozmówki ukraińsko-polskie i tabele zawierające najważniejsze zwroty w języku polskim i ukraińskim.
Do kina lub przed telewizor
W akcje włączają się nie tylko oficyny, ale także kina oraz popularne serwisy streamingowe. Multikino zapowiedziało, że od 11 marca w poszczególnych kinach sieci, rozpoczną się darmowe pokazy filmów dla dzieci w języku ukraińskim. Projekcje realizowane będą we współpracy z firmą Warner Bros, a pierwszym filmem w ramach cyklu seansów, będzie nowa wersja Kosmicznego meczu.
Chcemy żeby nasi goście, zwłaszcza dzieci, choć przez chwilę mogły odciąć się od tego co przeżyły. Mamy nadzieję, że udział w seansie filmowym wywoła na twarzach najmłodszych uśmiech, który jest bezcenny
– można przeczytać w komunikacie Multikina.
Z kolei Netflix poinformował, że polska oferta platformy została uzupełniona o nowe produkcje dla dzieci i młodzieży z ukraińskim dubbingiem. Wśród nich znajdują się m.in. seriale Na tafli marzeń, The Umbrella Academy, Łasuch czy Park Jurajski: Obóz kredowy.