– Dziś jedna z krakowskich mam zadzwoniła do mnie oburzona, bo w bibliotece miejskiej polecano uczniom szk. podst. ordynarną w treści książkę "Poradnik lesbijki po katolickiej szkole". Deprawacja dzieci w miejscach, gdzie powinny czuć się bezpieczne” - napisała na Twitterze poruszona Barbara Nowak, małopolska kuratorka oświaty. Rzecz w tym, że taka książka… nie istnieje.
Photo by Rosemary Ketchum from PexelsPrzewodnik lesbijki po katolickiej szkole - o czym jest książka?
Kuratorce chodziło zapewne o Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole Sonory Reyes, opublikowany nakładem wydawnictwa We Need Ya. Nie jest to poradnik dotyczący homoseksualizmu, nie jest to powieść erotyczna, lecz kierowana do nastoletnich czytelników książka, ukazująca perypetie szesnastolatki, Yamilet Flores, lesbijki meksykańskiego pochodzenia, która stara się odnaleźć w katolickiej szkole, gdzie na co dzień obcuje z zamożnymi białymi dziećmi z konserwatywnych rodzin.
Książka ukazała się w połowie ubiegłego roku i zyskała wiele pozytywnych opinii czytelników.
To mądra, poruszająca trudne tematy książka obyczajowa, w której wątki romantyczne stanowią tak naprawdę tło dla głównej fabuły, czyli losów Yami oraz jej rodziny
napisała Agata Włodarczyk na blogu popbookownik.
Czytaj również: Książki LGBT+, które warto przeczytać!
Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole – recenzja
Recenzenci zwracali również uwagę na fakt, że powieść w interesujący sposób pokazuje, jak osoba LGBT+ zderza się z konserwatywnym wychowaniem.
Publikację pochwaliła również popularna pisarka Sylwia Chutnik:
Osoba autorska (Sonora używa zaimków they/them, jest niebinarna) z dużą empatią i zrozumieniem opisuje czas nastoletnich utrapień, a przy tym daje nadzieję, że nawet z największej opresji można wyjść z uśmiechem. W każdym razie ja bawiłam się przy czytaniu znakomicie, chwilami przypominając sobie o książce, którą przetłumaczyłam kilka lat temu, "Pierwszej zasadzie punka" Celia C. Pérez.
tak o powieści wypowiedziała się Chutnik w swoim profilu na Facebooku.
W recenzjach powtarzają się również głosy, że Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole dotyka wielu niełatwych, lecz ważnych tematów: mówi o rasizmie i homofobii, o religii, ale też lojalności wobec rodziny. Pojawia się w niej też temat depresji i strachu przed „wyjściem z szafy", ujawnieniem swojej tożsamości seksualnej.
Czytaj również: Top10 seriali młodzieżowych na Netflixie
Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole – Barbara Nowak pomyliła tytuł książki
Wpis małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak wzbudził burzliwą dyskusję w sieci. Wielu internautów zwracało uwagę na fakt, że kuratorka pomyliła tytuł książki, zapewne też oceniła ją przed lekturą.
Niezwykle zabawna i poruszająca powieść o queerowej dziewczynie, która uczy się jak być prawdziwą sobą! Czy uda jej się ogarnąć swoje życie i przetrwać w katolickiej szkole, która nie akceptuje dyskusji o aborcji i seksualności?
— I tak to jest (@leksow666) May 5, 2023
A swoją drogą tytuł jest inny😉
W odpowiedzi na wpis cytowany przez „Gazetę Wyborczą” rzecznik Biblioteki Kraków zachęcił kurator Nowak do założenia karty bibliotecznej i sięgania po książki – szczególnie zanim postanowi je recenzować.
Nie jest to pierwszy raz, gdy kurator Barbara Nowak dał się poznać jako aktywna komentatorka życia kulturalnego. W listopadzie 2021 roku na stronie Małopolskiego Kuratorium Oświaty opublikowała oświadczenie, w którym odradzała szkołom udział w spektaklu Dziady na podstawie dzieła Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Słowackiego w Krakowie.
Odradzam organizację wyjść szkolnych na spektakl "Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu
napisała wówczas Barbara Nowak na Twitterze.