Bądź piękna od stóp do głowy. Fragment książki „Ajurweda i piękno"

Data: 2017-07-31 10:33:33 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Bądź piękna od stóp do głowy. Fragment książki „Ajurweda i piękno

Publikacja Ajurweda i piękno zawiera ajurwedyjskie receptury dr. Partapa Chauhana na piękną cerę, skórę i włosy. Szybkie i łatwe przepisy na maseczki i domowe naturalne kremy. Kwestie dziennej rutyny, odżywiania, pielęgnacji i zdrowia dobrane do osobistego typu konstytucji. Dowiemy się także, czym jest prawdziwe piękno według ajurwedy, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej promienni niż inni i jak wzmacniać w sobie ten wewnętrzny blask.

Ajurweda to wiedza o funkcjonowaniu człowieka, swoista „instrukcja obsługi” ciała, umysłu i ducha spisana tysiące lat temu. Dr Partap Chauhan, jeden z najsłynniejszych obecnie doktorów ajurwedyjskich na świecie pisze zarówno o tym, jak można dbać o urodę naturalnymi sposobami, i jak osiągnąć piękno wewnętrzne. Kiedy wprowadzisz w życie proste zasady ajurwedy, szybko się okaże, że w ogóle już nie potrzebujesz drogich kosmetyków. Ajurwedyjskie przepisy może stosować każdy. Wiele wspaniałych, zdrowych kosmetyków można szybko przygotować z ogólnie dostępnych ziół i produktów, które na co dzień masz w swojej kuchni. Ta książka zawiera sporo przepisów. Wypróbuj wszystko, co tylko się da! Nie tylko będziesz wyglądać lepiej, ale też będziesz mieć więcej energii i wewnętrznego spokoju. Dziś mamy dla Was kolejny fragment publikacji dr. Partapa Chauhana:


Bądź piękna od stóp do głowy

W tym rozdziale omówimy niektóre terapie ogólne i domowe zabiegi kosmetyczne. Nauczysz się tu podstawowych ajurwedyjskich sposobów dbania o skórę, włosy, oczy, dłonie, paznokcie i piersi. Jak to w   ajurwedzie, wszystkie techniki są naturalne, łagodne i korzystnie wpływają na twoje samopoczucie.  

Rozdział ten przedstawia ogólne praktyki stosowne dla wszystkich typów konstytucji. Specjalne recepty i techniki odpowiednie dla osób typu vata, pitta i  kapha są podane w następnych trzech rozdziałach poświęconych konkretnym doszom. 


Codzienna pielęgnacja skóry 

Skóra jest jednym z  najważniejszych czynników wpływających na to, czy postrzegamy kogoś jako urodziwego, dlatego w  ajurwedyjskich terapiach poświęconych urodzie najważniejsza jest  pielęgnacja skóry. Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i przez nią także w dużej mierze wydalane są toksyny. Stan skóry odzwierciedla stan organizmu  – emanujemy zdrowiem, gdy skóra jest pełna blasku. W  ajurwedzie są także wskazane specjalne zabiegi, które pozwalają zachować zdrową, promienną skórę. Ważne jest, by zadbać o skórę całego ciała, ale oczywiście terapie skóry twarzy mają specjalne znaczenie. 


Ajurwedyjskie zabiegi kosmetyczne składają się z  siedmiu poziomów: 

1. oczyszczania, 

2. masażu olejowego, 

3. parówek lub kompresów ziołowych, 

4. maseczek oczyszczających, 

5. maseczek odżywczych, 

6. tonizowania, 

7. nawilżania. 


Aby dowiedzieć się, jakich substancji należy użyć na każdym z  etapów, zapoznaj się z  rozdziałem dotyczącym twojej doszy. Ten rozdział omawia tylko ogólne czynności pielęgnacji skóry przydatne dla wszystkich. 


Codzienne oczyszczanie 

Skóra wydziela sebum – łój oraz pot, a wraz z nim toksyny, do tego dochodzi brud i  bakterie ze środowiska. Sebum jest mieszanką tłuszczu i  innych substancji wydalanych stale przez komórki skórne. Nadmiar sebum może powodować wypryski i inne infekcje skórne. Dlatego wstępny zabieg zalecany w ajurwedzie polega na zewnętrznym oczyszczaniu skóry z tej warstwy kleistej. Zabieg ten nazywa się udvartana, czyści i odświeża skórę. 

Do tego zabiegu można użyć pasty kremowej zrobionej z różnych sproszkowanych ziół zmieszanych z odpowiednimi płynami. Pastę tę nakłada się potem na skórę jako peeling. Konkretne przepisy załączone są w kolejnych trzech rozdziałach dotyczących każdej z  dosz. Nie zalecam używania do mycia ciała zwykłego mydła kosmetycznego. Mydło z  masowej produkcji, które ma dodatki chemiczne, nadmiernie wysusza skórę.            


Masaż olejowy 

Masaż twarzy lub ciała działa odżywczo na skórę i  równoważy wszystkie trzy dosze. Poprawia krążenie krwi, usuwa toksyny, odmładza i ujędrnia. Pomaga również odprężyć mięśnie twarzy. Więcej szczegółów na temat masażu możesz znaleźć w następnych trzech rozdziałach dotyczących poszczególnych dosz. Najlepszy i  najbardziej uniwersalny do masażu twarzy jest działający przeciwzmarszczkowo olej migdałowy, a w przypadku bardzo suchej skóry masło ghee. Specjalny olej ajurwedyjski, produkowany z mieszanki wielu ziół, najbardziej polecany do masażu twarzy to olej kumkumadi, nazywany olejem piękności.  


Parówki i kompresy ziołowe 

Jak już było wspomniane w  ajurwedzie stosuje się zabieg o nazwie svedana, czyli parówkę ziołową lub też gorący kompres. Ciepło sprawia, że toksyny w tkance łącznej stają się bardziej miękkie i płynne, co pomaga je potem przemieścić i ostatecznie usunąć. Para wodna otwiera zatkane pory, a proces pocenia uwalnia toksyny dzięki temu, że pory skóry rozszerzają się pod wpływem ciepła. Rozszerzają się też wewnętrzne kanały ciała, wspomagając  w  ten sposób usuwanie toksyn i  innych produktów przemiany metabolicznej. Kiedy usuniemy z  ciała toksyny, okazuje się, że ciało stało się bardziej elastyczne i jędrne. 


Maseczki oczyszczające 

Najlepszą bazą dla maseczek oczyszczających są różnego rodzaju glinki naturalne, od wieków stosowane do oczyszczania twarzy, ciała i  włosów  . Glinki są bogatym źródłem minerałów, takich jak: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód, oraz wielu innych mikroelementów. Sproszkowana glinka jest dostępna w specjalistycznych zazwyczaj internetowych sklepach-hurtowniach kosmetycznych, w  których można zaopatrzyć się w  produkty do samodzielnego sporządzania kosmetyków. 


Maseczki odżywcze 

Do odżywiania skóry stosuje się w ajurwedzie specjalne maseczki, które mają za zadanie dostarczyć skórze witamin i  minerałów. Ich  bazą  mogą  być  owoce,  jogurt  naturalny,  miód.  Maseczki odmładzają skórę, leczą blizny, przebarwienia, wyrównują koloryt, łagodzą i nawilżają.  


Tonizowanie 

Tonizowanie usuwa pozostałości z  poprzednich etapów pielęgnacji, zamyka pory i wygładza skórę. Płyny do tonizacji działają odświeżająco i stymulują ukrwienie skóry. W tym celu najczęściej stosowana jest woda różana. Nakładaj tonik wacikiem lub spryskaj twarz, korzystając z butelki z atomizerem. 


Nawilżanie 

Każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżania. Substancje nawilżające tworzą warstwę ochronną na skórze i   chronią przed wysuszeniem. Skóra robi się sucha, gdy wystawiona jest na działanie słońca, suchego wiatru, klimatyzacji, odwadnia się także, kiedy jesteśmy w   stanie stresu, gniewu czy smutku. Osoby typu vata mają naturalnie suchą skórę. Nawilżanie powinno następować po oczyszczeniu skóry, odżywieniu i przemyciu jej tonikiem. Na dzień odpowiedni będzie lekki krem. Cięższe, bardziej odżywcze kremy i oleje należy używać na noc. Nawilżanie sprawia, że skóra jest miękka, aksamitna i  gładka. Krem albo olej powinno się nakładać opuszkami palców i rozprowadzać ruchami w górę i w dół twarzy, ruchami od brody do karku, co także bardzo odpręża. Jeśli używamy oleju, dobrze jest nakładać go na mokrą twarz, ponieważ o wiele lepiej się wtedy rozprowadza i wchłania. 


Codzienna pielęgnacja włosów 

Stan włosów jest kolejnym istotnym elementem urody, na który nieświadomie zwraca się uwagę. Na ich wyglądzie zależy więc niemal każdemu. Martwimy się, gdy zauważamy jakieś problemy ze swoimi włosami. W  ajurwedzie jest cały zestaw specjalnych zabiegów, dzięki którym można mieć zdrowe i  piękne włosy.  

Zdrowie włosów zależy od właściwego funkcjonowania tkanek, a dokładniej asthi dhātu (kości). Zdrowe włosy są skutkiem prawidłowego odżywiania, jako że substancje odżywcze z pokarmu odżywiają wszystkie tkanki. Zła dieta, choroba, brak właściwej higieny i  niedobory składników odżywczych mogą wpłynąć na stan włosów i  powodować różne  problemy. 

Ważne jest regularne mycie i szczotkowanie aktywujące sebum, które wydzielane w odpowiedniej ilości jest naturalnym olejem, dzięki któremu nasze włosy lśnią. Bardzo dobrze służą włosom płukanki z dodatkiem cytryny albo z naturalnego octu jabłkowego.  

By włosy były miękkie, jedwabiste i błyszczące wystarczy dodać cytryny albo octu jabłkowego do wody i wypłukać w  niej włosy pod koniec mycia. Włosom normalnym sprzyja regularne używanie henny, ponieważ jest ona bezpieczną, naturalną odżywką do włosów. (Nie kupuj henny koloryzującej, o ile nie chcesz zmienić koloru swoich włosów). Różne rodzaje henn są łatwo dostępne w sklepach z artykułami hinduskimi albo nepalskimi. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy w składzie jest 100 procent henny ziołowej i  unikać produktów, które mają chemiczne dodatki  –  konserwanty,  wzmacniacze  koloru,  utleniacze  itp.,  ponieważ wskazują one, że jest to raczej nowoczesna farba do włosów, którą producent nazwał henną, a nie prawdziwa ajurwedyjska henna ziołowa. To samo dotyczy dostępnej w handlu „henny” do barwienia brwi i  rzęs. Jeśli uda ci się zdobyć prawdziwą hennę, to przygotowanie jej, zależnie od jej rodzaju, może wymagać różnych wstępnych czynności przed aplikacją. Może być konieczne wymieszanie henny w proszku z sokiem z cytryny i odstawienie  na dwanaście godzin w ciepłe miejsce albo zaparzenie jej gorącą wodą. Należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania henny, którą mamy akurat do swojej dyspozycji.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ajurweda i piękno
dr Partap Chauhan1
Okładka książki - Ajurweda i piękno

Ajurwedyjskie receptury dr. Partapa Chauhana na piękną cerę, skórę i włosy. Szybkie i łatwe przepisy na maseczki i domowe naturalne kremy. Kwestie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje