01.02, Bytom: Promocja książki

Data: 2008-01-25 02:06:22 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
News - <b>01.02, Bytom: Promocja książki

Informacji o książce "My. Opowieści Smoleniaków" przygotowanej przez redaktorów naszego wortalu Magdalenę Galiczek, Sławomira Krempę, Macieja Seweryna i Paulinę Wyrębowską udziela oraz zamówienia przyjmuje również jej wydawca, Wydawnictwo Hyla, ul. Tatrzańska 2; 41-902 Bytom, Stary Ratusz – Szombierki, za pośrednictwem poczty elektronicznej: biuro@hylawydawnictwo.pl oraz pod numerem telefonu 509 52 51 50. Książka dostępna jest również w szkolnej kawiarence, działąjącej w godzinach 8:00 - 14:00

"Smoleń", Szkoła Huka, Liceum pod Zegarem - te trzy nazwy nieodmiennie wiążą się z gmachem i tradycją I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich. Szkołą kontynuującą tradycję I Polskiego Gimnazjum w Niemczech. Szkołą, która w październiku ubiegłego roku obchodziła 75-lecie swojego istnienia. Rocznica ta to dobra okazja do przypomnienia najpiękniejszych chwil związanych z okresem nauki w Liceum, postaci niebanalnych nauczycieli, wspaniałych kolegów... To szansa na powrót do szkolnej ławki i ponowne spotkanie z dawnymi przyjaciółmi. Dlatego też członkowie zespołu redakcyjnego w składzie: Magdalena Galiczek, Sławomir Krempa, Maciej Seweryn, Paulina Wyrębowska namówili wiele osób związanych z Liceum Smolenia na wspominanie czasu ich nauki lub pracy w Szkole. Wśród opowiadających są postaci znane - jak Prezydent Bytomia, Piotr Koj, jego zastępczyni, Halina Bieda, Marcin Hałaś - dziennikarz, Mieczysław Szemalikowski - reżyser-dokumentalista, Bohdan Urbankowski - poeta, Janusz Weychert - reżyser telewizyjny, ale znalazło się wśród nich również wiele osób zwyczajnych, których losy potoczyły się bardzo różnie. Niektórzy trafili do Szwecji, inni pracują w Anglii. Jedni są biznesmenami, inni - pracują fizycznie. Łączy ich jedno. Sentyment do Szkoły, w której - jak sami mówią - spędzili najpiękniejsze lata swego życia. Książka "My. Opowieści Smoleniaków", która ukaże się 1 lutego nakładem bytomskiego wydawnictwa Hyla, stanowi zapis ich historii, ich prywatnych, osobistych wspomnień. To opowieść o wspaniałych ludziach połączonych przyjaźniami, które przetrwały lata. To zbiór barwnych, bardzo zabawnych anegdot. To książka, po którą warto sięgnąć - niezależnie od tego, jak dawno temu ukończyło się Liceum Smolenia.

 

Publikacja pt. "My. Smoleniacy" obejmuje całość 75 lat tradycji I LO. Stanowi chronologicznie i tematycznie uporządkowany zbiór wspomnień absolwentów - począwszy od pierwszych powojennych maturzystów, a na ostatnich skończywszy. Czasy przedwojenne prezentowane są poprzez opowieść Floriana Kozaneckiego, jednego z Dyrektorów I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, którego tradycję kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące, oraz Profesora Edwarda Szweda - nauczyciela w Polskim Gimnazjum. Stefan Kasperek, jeden z pierwszych powojennych absolwentów, na podstawie dostępnej literatury postarał się z kolei odtworzyć losy maturzystów i nauczycieli bytomskiego Gimnazjum.

Na kolejny rozdział, "Powojnie", składają się wspomnienia absolwentów, którzy Szkołę kończyli już po roku 1946. Z kolei część "Szkoła Huka i Kobry" opowiada o latach 1950-1966, gdy dyrektorem Liceum był legendarny nauczyciel, Stanisław Huk oraz o pracy pedagogicznej doktora Leopolda Kobierskiego, bytomskiego przyrodnika i działacza Ligi Ochrony Przyrody. Rozdział "Naznaczeni Historią" zawiera wspomnienia absolwentów Szkoły z lat 1970 - 1990, zaś "Szkoła Łozy" to opowieść o współczesności i niedawnej przeszłości I LO, o czasie, gdy stanowisko Dyrektora sprawuje Katarzyna Łoza. Na tym jednak książka się nie kończy. Warto zwrócić uwagę na pełną listę absolwentów Szkoły, szczególnie przydatny może okazać się również indeks nazwisk występujących w książce. Ogromnie cenna jest też dokumentacja fotograficzna, opublikowana na dołączonej do książki płycie CD.

 

Serdecznie zapraszamy na wieczór promujący książkę „My. Opowieści Smolniaków”, którą przygotowali do druku redaktorzy współpracujący z naszym wortalem: Magdalena Galiczek, Sławomir Krempa, Maciej Seweryn i Paulina Wyrębowiska. Spotkanie promujące publikację zawierającą wspomnienia absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu będzie miało miejsce w piątek, 1 lutego 2008, o godzinie 17:00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Spora część książki poświęcona jest działalności grupy literackiej „Cienie ulicy”, której członkowie weszli później w skład redakcji naszego wortalu.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje