Serdecznie zapraszamy na wieczór promujący książkę „My. Opowieści Smolniaków”, którą przygotowali do druku redaktorzy współpracujący z naszym wortalem: Magdalena Galiczek, Sławomir Krempa, Maciej Seweryn i Paulina Wyrębowiska. Spotkanie promujące publikację zawierającą wspomnienia absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu będzie miało miejsce w piątek, 1 lutego 2008, o godzinie 17:00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Spora część książki poświęcona jest działalności grupy literackiej „Cienie ulicy”, której członkowie weszli później w skład redakcji naszego wortalu.
"Smoleń", Szkoła Huka, Liceum pod Zegarem - te trzy nazwy nieodmiennie wiążą się z gmachem i tradycją I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich. Szkołą kontynuującą tradycję I Polskiego Gimnazjum w Niemczech. Szkołą, która w październiku ubiegłego roku obchodziła 75-lecie swojego istnienia. Rocznica ta to dobra okazja do przypomnienia najpiękniejszych chwil związanych z okresem nauki w Liceum, postaci niebanalnych nauczycieli, wspaniałych kolegów... To szansa na powrót do szkolnej ławki i ponowne spotkanie z dawnymi przyjaciółmi. Dlatego też członkowie zespołu redakcyjnego w składzie: Magdalena Galiczek, Sławomir Krempa, Maciej Seweryn, Paulina Wyrębowska namówili wiele osób związanych z Liceum Smolenia na wspominanie czasu ich nauki lub pracy w Szkole. Wśród opowiadających są postaci znane - jak Prezydent Bytomia, Piotr Koj, jego zastępczyni, Halina Bieda, Marcin Hałaś - dziennikarz, Mieczysław Szemalikowski - reżyser-dokumentalista, Bohdan Urbankowski - poeta, Janusz Weychert - reżyser telewizyjny, ale znalazło się wśród nich również wiele osób zwyczajnych, których losy potoczyły się bardzo różnie. Niektórzy trafili do Szwecji, inni pracują w Anglii. Jedni są biznesmenami, inni - pracują fizycznie. Łączy ich jedno. Sentyment do Szkoły, w której - jak sami mówią - spędzili najpiękniejsze lata swego życia. Książka "My. Opowieści Smoleniaków", która ukaże się 1 lutego nakładem bytomskiego wydawnictwa Hyla, stanowi zapis ich historii, ich prywatnych, osobistych wspomnień. To opowieść o wspaniałych ludziach połączonych przyjaźniami, które przetrwały lata. To zbiór barwnych, bardzo zabawnych anegdot. To książka, po którą warto sięgnąć - niezależnie od tego, jak dawno temu ukończyło się Liceum Smolenia.
Publikacja pt. "My. Smoleniacy" obejmuje całość 75 lat tradycji I LO. Stanowi chronologicznie i tematycznie uporządkowany zbiór wspomnień absolwentów - począwszy od pierwszych powojennych maturzystów, a na ostatnich skończywszy. Czasy przedwojenne prezentowane są poprzez opowieść Floriana Kozaneckiego, jednego z Dyrektorów I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, którego tradycję kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące, oraz Profesora Edwarda Szweda - nauczyciela w Polskim Gimnazjum. Stefan Kasperek, jeden z pierwszych powojennych absolwentów, na podstawie dostępnej literatury postarał się z kolei odtworzyć losy maturzystów i nauczycieli bytomskiego Gimnazjum.
Na kolejny rozdział, "Powojnie", składają się wspomnienia absolwentów, którzy Szkołę kończyli już po roku 1946. Z kolei część "Szkoła Huka i Kobry" opowiada o latach 1950-1966, gdy dyrektorem Liceum był legendarny nauczyciel, Stanisław Huk oraz o pracy pedagogicznej doktora Leopolda Kobierskiego, bytomskiego przyrodnika i działacza Ligi Ochrony Przyrody. Rozdział "Naznaczeni Historią" zawiera wspomnienia absolwentów Szkoły z lat 1970 - 1990, zaś "Szkoła Łozy" to opowieść o współczesności i niedawnej przeszłości I LO, o czasie, gdy stanowisko Dyrektora sprawuje Katarzyna Łoza. Na tym jednak książka się nie kończy. Warto zwrócić uwagę na pełną listę absolwentów Szkoły, szczególnie przydatny może okazać się również indeks nazwisk występujących w książce. Ogromnie cenna jest też dokumentacja fotograficzna, opublikowana na dołączonej do książki płycie CD.
Informacji o książce udziela oraz zamówienia przyjmuje również jej wydawca, Wydawnictwo Hyla, ul. Tatrzańska 2; 41-902 Bytom, Stary Ratusz – Szombierki, za pośrednictwem poczty elektronicznej: biuro@hylawydawnictwo.pl oraz pod numerem telefonu 509 52 51 50.