Oskarżyła w anonimowym komentarzu. Teraz musi odbyć karę

Data: 2019-08-29 18:05:40 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Internet to miejsce, w którym wielu jego użytkowników czuje nieograniczoną wolność. W ostatnim czasie odbyła się sprawa o zniesławienie Filipa Łobodzińskiego, autora polskiego przekładu książki Boba Dylana. Oskarżona została kobieta, która w sieci pozostawiła anonimowy hejterski komentarz.

Hejt w internecie

Filip Łobodziński jest znanym dziennikarzem tłumaczem, pisarzem i muzykiem, który realizował programy telewizyjne i radiowe, a obecnie jest prowadzącym program Xięgarnia emitowany na TVN24. Oprócz tego zajmuje się tłumaczeniem literatury hiszpańskiej, ale również – utwory Boba Dylana i Milesa Davisa.

W 2017 roku nakładem Biura Literackiego ukazała się w Polsce antologia tekstów Boba Dylana pt. Duszny kraj. Książka zawierała ponad 130 utworów popularnego amerykańskiego piosenkarza i tekściarza. Za przekład odpowiedzialny był właśnie Filip Łobodziński.

Przy premierze książki, a antologii napisały media, w tym dziennikarze poczytnego Onetu. To właśnie pod jednym z artykułów na tej platformie znalazł się anonimowy komentarz. Osoba ukrywająca się pod pseudonimem Koko zarzuciła Łobodzińskiego niesamodzielną pracę – według słów internautki, w przekładzie pomagać mieli mu znajomi i rodzina, a tłumaczenia Filipa Łobodzińskiego miały być „na żenującym poziomie”.

Łobodziński „popisał” się słabiutkim angielskim w książce. Najlepsze tłumaczenia tekstów Dylana zrobili znajomi i rodzina Łobodzińskiego, natomiast samodzielne tłumaczenia są na żenującym poziomie – tak według portalu WirtualneMedia.pl skomentować przekład miała anonimowa użytkowniczka.

Okazuje się jednak, że w sieci nie można pozostać całkowicie anonimowym. Choć początkowo Filip Łobodziński zlekceważył sprawę, ostatecznie zdecydował się na zgłoszenie sprawy organom ścigania. Policja odszukała autorkę komentarza, a sprawa trafiła na wokandę Sądu Okręgowego w Pruszkowie.

Kobiecie oskarżono o zniesławienie i znieważenie, narażające na utratę zaufania publicznego przy użycie do tego celu środków masowego przekazu, traktuje o tym art. 212 kodeksu karnego. Choć oskarżona nie stawiła się na rozprawie, to sąd zdecydował się na wydanie wyroku – uznano winę oskarżonej, nakładając na nią karę pieniężną, którą ma przeznaczyć na rzecz hospicjum dla dzieci i karę ograniczenie wolności w postaci prac społecznych.

W sieci wielu z nas jest łatwiej się komunikować. Często jednak wielu internautów zaczyna robić w niej rzeczy, jakich nie zrobiłoby nigdy w życiu „w realu”. Jakiś czas temu pisaliśmy m.in. o apelu pisarzy dot. zaostrzeniu przepisów w sprawie pobierania i udostępniania e-booków za darmo w sieci.

Wyrok w sprawie nie jest prawomocny, jednak już teraz Łobodziński cieszy się z sukcesu. Pokazuje to bowiem, że pomimo teoretycznej anonimowości, w sieci nadal obowiązuje nas kultura, ale przede wszystkim – prawo.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Duszny kraj
Bob Dylan0
Okładka książki - Duszny kraj

Antologia 132 poetyckich przekładów „Ojca Założyciela współczesnej piosenki z ważkim tekstem”. Pierwsza tak obszerna prezentacja...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje