Chcesz poczytać na Amazonie? Platforma zmaga się z zalewem "śmieciowych ebooków"

Data: 2024-10-16 08:43:46 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Amazon ma poważny problem. Na platformę trafia mnóstwo e-booków. Spora część z nich została stworzona przez sztuczną inteligencję. Stało się to sposobem na szybkie wzbogacenie się. Konsumenci mogą być zdezorientowani. 

Mężczyzna czytający ebooka - fotografia ilustracyjna fotografia ilustracyjna / Pexels

Jakiś czas temu Amazon zdecydował się wprowadzić szereg ograniczeń dotyczących publikowania treści wygenerowanej przez sztuczną inteligencję. Platforma jednak nie pozbyła się problemu. Nadal możemy na niej znaleźć mnóstwo podejrzanych e-booków, a popularna platforma robi wszystko, by uporządkować katalog zalany książkami napisanymi przez sztuczną inteligencję.

"Śmieciowe ebooki" na Amazonie

Amazon jest platformą, na której można zakupić nie tylko fizyczne książki, ale również e-booki i audiobooki. Obecnie jednak serwis nie prezentuje się najlepiej i jest zalewany przez liczne słabej jakości e-booki wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Często znalezienie konkretnej pozycji graniczny z cudem. 

Czytaj także: Wydawcy kontra Legimi: o co ta wojna i co z tego wyniknie? Wydawcy mówią, jak jest

Gdy dana publikacja zyskuje popularność, to nagle na platformie pojawia się mnóstwo innych e-booków, które tytułem w jakiś sposób starają się nawiązać do bestsellera. Tak było między innymi z książką dziennikarki technologicznej Kary Swisher – Burn Book. Wśród e-booków żerujących na popularności pisarki, pojawiła się nawet jej biografia. Została ona stworzona przez mężczyznę, który w miesiącu napisał jeszcze cztery inne biografie.

Co ciekawe najprawdopodobniej fraza "Kara Swisher książka" stała się trendem w sklepie Kindle'a. Szum pojawił się wokół książki dziennikarki, co zostało wyłapane i dostarczone do tak zwanej "biografki". Ta osoba przy pomocy sztucznej inteligencji i ghostwritterów generuje serię książek nawiązującą do trendującego tematu, w tym wypadku do nazwiska Kary Swisher. 

Problem staje się coraz większy

Okazuje się, że opisana sytuacja nie jest czymś wyjątkowym na Amazonie. W serwisie istnieje cały ekosystem skupiający się na produkcji i dystrybucji tego typu książek. Są to bardzo tanie, a zarazem słabe ebooki. Nie są poddawane korekcie i często zawierają błędne informacje. Ich tytuły są zoptymalizowane w taki sposób, by były przyjazne dla wyszukiwarek. 

Z roku na rok staje się to częścią znacznie bardziej złożonego problemu. Klienci serwisu mogą mieć niemały problem z wyszukaniem tego co chcą kupić. Muszą poświęcić sporo uwagi na zakupy.

Czytaj także: Katalog Legimi zostanie mocno okrojony! Za wiele książek trzeba będzie dodatkowo zapłacić

Wynika to głównie z tego, że na platformę Amazon każdy może wystawić swoje e-booki. Okazuje się więc, że dla wielu stało się to łatwym sposobem na zarobek. Zwłaszcza że obecnie to sztuczna inteligencja jest w stanie wygenerować okładkę, konspekt, a nawet tekst danej książki.

Najwięcej pieniędzy przynosi to jednak osobom, które trenują innych do tego jak działać w takim modelu sprzedaży. To oni sprzedając swoje kursy innym, są w stanie zarobić.

Amazon i tak nie ma sobie równych?

Chociaż wydaje się, że platforma zalana przez słabe książki wcale nie będzie tak popularna, to jednak nadal zagraniczni klienci chętnie z niej korzystają. W Stanach Zjednoczonych jest ona znana pod nazwą Kindle Unlimited. W Polsce mamy do dyspozycji inne alternatywy. By móc słuchać samych audiobooków, możemy zakupić subskrypcję na Storytel czy BookBeat. 

Jeśli natomiast chodzi o platformy posiadające zarówno audiobooki, jak i e-booki to jest to między innymi Empik Go, Ibuk Libra czy Legimi. Warto wspomnieć, że w ostatnimi czasie ostatnia z wymienionych platform mierzy się z pewnymi kłopotami: sporo książek od najpopularniejszych wydawnictw nie będzie już dostępnych w ramach pakietów bibliotecznych w związku ze zmianami licencyjnymi po wprowadzeniu nowelizacji prawa autorskiego. W poniedziałek natomiast z platformy wycofała się Nasza Księgarnia.

 

źródło: www.vox.com

Tagi: literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;
Jak (nie) zostać królową
Niewolnica elfów
Justyna Komuda
Niewolnica elfów
Lucek
Iwonna Buczkowska ;
Lucek
Mykoła
Michał Gołkowski ;
Mykoła
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Faza kokonu
Joanna Gajewczyk ;
Faza kokonu
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Monika Kowaleczko-Szumowska
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Pokaż wszystkie recenzje