9 i 10 maja w Krakowie odbędzie się druga edycja Festiwalu im. Jana Błońskiego, który stanowi kontynuację projektu zainicjowanego w ubiegłym roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem głównym celem jest podjęcie refleksji nad kondycją współczesnej krytyki literackiej i zastanowienie się nad rolą, jaką odgrywa ona zarówno na Uniwersytecie, jak i w innych obiegach kulturalnych.
Festiwal ma stworzyć przestrzeń dla dyskusji, które są kluczową formułą tegorocznej edycji. Zamierzeniem organizatorów jest ukazanie różnych relacji, w jakie krytyka wchodzi tak z czytelnikami, jak też z pisarzami. Wydarzeniem towarzyszącym dyskusjom będzie prezentacja czasopism literackich.
Refleksja krytyczna skupiona będzie w ramach czterech paneli dyskusyjnych, podczas których zaproszeni dyskutanci będą rozmawiać m.in. o roli, jaką odgrywa medium, poprzez które wypowiada się krytyk (pisma internetowe, duże magazyny literackie, niszowe periodyki kulturalne, czasopisma popkulturalne), o związkach między krytyką i filozofią, czy też o statusie i wpływie nagród literackich na gusta czytelników i sytuację pisarzy i pisarek.
W ramach Festiwalu będzie okazja do spotkania się m.in. z Jackiem Dukajem i Przemysławem Czaplińskim.
Ponadto organizatorzy zaplanowali również licealistom kilku krakowskich szkół udział w warsztatach krytycznych, podczas których będą mogli poznać warsztat badawczy krytyka oraz zdobyć narzędzia do komentowania tekstów kultury. Z kolei nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztacie dr. hab. Krzysztofa Biedrzyckiego, podczas którego zastanowią się nad możliwościami wykorzystania tekstów krytycznych na lekcjach języka polskiego.
Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: www.festiwal-blonskiego.pl
Serdecznie zapraszamy do udziału w festiwalowych wydarzeniach.