W najbliższych dniach w Łodzi (Galeria "Manhattan", ul. Wigury 15) odbędą się prezentacje filmu Artura Żmijewskiego pt. „Polak w szafie”:
5 listopada 2007
godz. 17.00-19.00
prezentacja filmu Artura Żmijewskiego POLAK W SZAFIE - najnowszego filmu artysty, który powstał w związku z badaniami terenowymi w Sandomierzu i okolicach, dotyczącymi żywotności przesądu o tzw. mordzie rytualnym.
prezentacja zapisu działań artysty z Centrum Sztuki w Warszawie z końca 2005
6 listopada 2007
godz. 18.00
prezentacja filmu POLAK W SZAFIE oraz zapisu działań artysty z Centrum Sztuki w Warszawie z końca 2005 godz. 19.00
panel dyskusyjny z udziałem: Artura Żmijewskiego, prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, prof. Grzegorza Sztabińskiego, dr Tomasza Majewskiego, dr Przemysława Owczarka i dr Tomasza Załuskiego.
O filmie:
"Film powstał w związku z badaniami terenowymi dotyczącymi żywotności przesądu o tzw. mordzie rytualnym, prowadzonymi pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir w Sandomierzu i okolicach.
W katedrze sandomierskiej i tamtejszym kościele św. Pawła znajdują się XVIII-wieczne obrazy Karola de Prêvot przedstawiające Żydów dokonujących tzw. mordu rytualnego. Kilka lat temu malowideł sandomierskich dotyczyła ożywiona dyskusja prasowa, której aktywnym uczestnikiem był zmarły niedawno jezuita, o. Stanisław Musiał. Został on wówczas oskarżony, że zabiegając o usunięcie z kościołów obrazów, zasiewa w świadomości sandomierzan ziarna przesądu o krwi, wcześniej tam nieobecne.
Żywotność legend o krwi - a więc i zarzut wobec ojca Musiała - postanowiła zweryfikować grupa badaczy, studentów Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych i kierunku antropologicznego Collegium Civitas. Pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir prowadziła ona jesienią 2005 badania terenowe w Sandomierskiem. Wykazały one, że legenda o porywaniu dzieci przez Żydów jest znana mieszkańcom Sandomierza i okolicznych wsi i miasteczek we wszystkich grupach wiekowych, od dziewięćdziesięciu kilku do dwudziestu lat. Zrekonstruowane konteksty historyczne sytuują ją w wielopokoleniowym przekazie rodzinnym, sąsiedzkim i konfesyjnym.
Film Artura Żmijewskiego POLAK W SZAFIE jest zapisem dyskusji grupy badaczy po powrocie z terenu i podjętej przez nich 'pracy z obrazem' - pokazuje działania warsztatowe prowadzone przez artystę i studentów w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Pełny raport z badań zostanie opublikowany w książce Joanny Tokarskiej-Bakir LEGENDY O KRWI. ANTROPOLOGIA PRZESĄDU, która ukaże się jesienią w wydawnictwie WAB. Rozdział 6 książki został opublikowany w pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika "Res Publica Nowa" (1/2007).
Badania terenowe w Sandomierskiem zostały sfinansowane przez Ambasadę Francji w Polsce, Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Collegium Civitas w Warszawie. Powstanie filmu wsparła Fundacja im. Stefana Batorego, w ramach Programu dla Tolerancji 'To, co wspólne/to, co różne'."
Źródło: www.culture.pl