3 IV: Demontaż w Starym Browarze

Data: 2014-03-31 11:02:54 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 3 IV: Demontaż w Starym Browarze

„Demontaż” – spotkanie z autorem książki Disassembly Bownikiem i krytykami sztuki Jakubem Bąkiem i Iwo Zmyślonym odbędzie się 3 kwietnia w poznańskim Starym Browarze (pasaż +3, godz.: 18:00).

 

Disassembly to tytuł jednej z najlepszych książek fotograficznych 2013 roku (wg portalu Fotopolis.pl), która ukazała się nakładem poznańskiego wydawnictwa Mundin. 

 


Bohaterami książki są kwiaty, które autor rozbiera na części, korzystając z domowych narzędzi, a następnie składa ponownie w możliwie niezmienionej formie. Do procesu dekonstrukcji Bownik wykorzystuje kleje, taśmy, linki, odmierza dokładnie odległości między liśćmi – zapisuje je na nich ołówkiem i fotografuje. Powstałe zdjęcia, nawiązujące do tradycji przedstawiania martwej natury, perfekcyjnie imitują i przywołują to, co zostało poddane destrukcji. Hipnotyzują zdeformowanym wdziękiem i jednocześnie wywołują niewygodne poczucie uczestnictwa w eksperymencie. Narracja książki budowana już od zdjęcia na okładce, przez serię kolaży i rysunków, osiąga punkt kulminacyjny w środkowej części publikacji, aby skończyć na szkicach. 

 

Podczas spotkania Bownik opowie o swoich

disa fascynacjach eksperymentami naukowymi, o ich wpływie na cykl fotografii „Disassembly” oraz o pracy nad książką. Spotkanie poprowadzą krytycy sztuki Jakub Bąk i Iwo Zmyślony. 

 

 

Spotkanie / „Demontaż” 

3 kwietnia, godz. 18.00

Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań 

/ Siedziba Mundin, Pasaż, +3 / wejście schodami pomiędzy restauracjami /

Prowadzenie: Jakub Bąk, Iwo Zmyślony

Organizator: Wydawnictwo Mundin

Patroni medialni: Fotopolis.pl, FUTU

Partner: Stary Browar, Bookarest

 

Bownik (ur. 1977), artysta wizualny. Jego wielkoformatowe fotografie przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości i oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. W obrębie obrazu fotograficznego korzysta często z konwencji wizualnych zaczerpniętych z kina, archiwów policyjnych i klasycznych przedstawień malarskich. Wykorzystując relacje pomiędzy minionym a aktualnym, sztucznym a realnym, utrwalonym i nieistniejącym, bada możliwości oddziaływania fotografii. Bownik jest wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum In Huis Marseille w Amsterdamie oraz w Fundacji Sztuki Polskiej ING

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje