Prezentacją filmów dokumentalnych poświęconych twórczości zmarłego niedawno profesora Józefa Szajny rozpoczął się w Rzeszowie I Multimedia Szajna Festiwal.
Impreza zorganizowana przez teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galerię, ku pamięci wybitnego artysty prof. Szajny potrwa do niedzieli.
Festiwal rozpoczęła prezentacja w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego dwóch dokumentalnych filmów: "Teatr według Szajny", zrealizowanego przez Jerzego Karpińskiego i "Człowiek zaniedbuje siebie" - przez Henryka Jantosa.
Oficjalna inauguracja festiwalu odbyła się w piątkowy wieczór, podczas której marszałek województwa nadał profesorowi pośmiertne odznaczenie "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego". Po uroczystości publiczność mogła obejrzeć spektakl prof. Szajny "Deballage".
Celem festiwalu, który odbywać się będzie co dwa lata, jest prezentacja dokonań sztuki multimedialnej, wytworzonej przy udziale zaawansowanej, najnowszej techniki elektronicznej. Ponadto dzięki festiwalowi jest szansa na utworzenie wideoteki, gromadzącej zarejestrowane wydarzenia artystyczne, stworzenie stałej strony internetowej, prezentującej utwory sztuki audiowizualnej, umożliwiającej obejrzenie wirtualnej galerii, z informacjami o podobnych wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą.
"Pomysł na zestawienie sztuki ultrawspółczesnej z awangardową niegdyś twórczością Szajny nie ma być jedynie zabiegiem formalnym. Wspólne cechy zestawionych dzieł mają przejawiać się nie tylko na płaszczyźnie formalnej, ale także w ich przesłaniu. I tak, jak forma Szajny służyła ukazaniu hekatomby II wojny światowej, degradacji człowieka, tak dzieła współczesne nagradzane będą za treści humanistyczne, jakie ze sobą niosą" - mówił dyrektor rzeszowskiego teatru Przemysław Tejkowski.
Na festiwal nadesłano około 300 prac, z których do konkursu w ostateczności zakwalifikowało się ponad sto. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach: animacji multimedialnej i sztuki video oraz grafiki komputerowej. Ta druga kategoria to dawne Międzynarodowe Biennale Grafiki Komputerowej, które od 1994 r. odbywało się jako samodzielna impreza. Nagrodą główną festiwalu jest statuetka "Przejścia" Szajny - replika pomnika znajdującego się w Rzeszowie, symbolizująca przejście do lepszego świata oraz nagrody pieniężne od dwóch do pięciu tys. zł.
W ramach festiwalu zaplanowano także m.in. prezentację konkursowej twórczości multimedialnej, przegląd kina offowego, odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Szajnie na Starym Cmentarzu w Rzeszowie, dyskusje panelowe.
Rzeszowski teatr to jedyne miejsce na świecie, gdzie znajduje się stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku - wybitnego malarza, grafika, scenografa i reżysera. Otwarto ją 13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej profesora. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii są darem Profesora dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził.
W Galerii prezentowane są 54 prace: monumentalne obrazy, rysunki, collages, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny. Od momentu powstania Galeria jest miejscem spotkań artystów różnych sztuk: plastyków, pisarzy, muzyków, ludzi teatru. Można tam przeprowadzać także lekcje o sztuce i zajęcia plastyczne.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl