Subiektywna podróż po świecie filmów widzianych przez obiektyw, towarzyszyć będzie tegorocznemu festiwalowi Camerimage. Prezentowane zdjęcia to przenikające się wizerunki, opowieści o historiach zawartych w ponad czterdziestu filmach. Wystawa od kilku dni prezentowana jest w Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Wittorio Storaro jeden z najlepszych operatorów świata, zdobywcą trzech Oskarów za „Czas apokalipsy”, „Czerwonych” i „Ostatniego Cesarza”, wielokrotny laureat festiwalu Camerimage (1994 Złota Żaba za całokształt twórczości, a także Nagrody Specjalnej za duet wraz z reżyserem Bernardo Bertoluccim w 1998), wyróżniony tytułem honoris causa łódzkiej szkoły filmowej, tym razem prezentuje swój wyjątkowy projekt „Pisanie Światłem” - opowieść o świecie filmów przy których dotychczas pracował.
Jak mówi Ewa Jurkowska – Brzoska (Camerimage), na wystawę składają się 32 duże zdjęcia przedstawiające głównych aktorów filmów, do których Storaro jest autorem zdjęć, 115 ujęć z filmów i 41 kopii obrazów, które zainspirowały twórczość artysty. Uzupełnieniem wystawy jest 46 tablic z opisami, które przedstawiają ewolucję jego twórczości. Wystawa pokazuje jak Storaro przygotowuje się do pracy przy każdym filmie, tłumaczy związki między filozofią, sztuką i fotografią, opowiada także o badaniach, jakie Storaro prowadził nad filmami. Wystawa jest uzupełnieniem wydanej przez artystę trzytomowej publikacji „Światło, barwy i żywioły”. Książka ta jest odzwierciedleniem jego procesu badawczego, który przeprowadzał w czasie swojej pracy twórczej.
„Pisanie światłem” to największa impreza towarzysząca tegorocznej 15 edycji Festiwalu Camerimage. Wittorio Storaro podczas festiwalu rozpoczynającego się 24 listopada, osobiście będzie oprowadzał studentów po wystawie, opowiadając historie, które wiążą się z przedstawianymi pracami.
Wystawa prezentowana w Muzeum Historii Miasta czynna będzie do 16 grudnia.
Źródło: IAR